اصول آموزش ریاضی ابتدایی چیست؟

آموزش ریاضی ابتدایی

در این مقاله قصد داریم همه چیز درباره آموزش ریاضی ابتدایی را با هم بررسی کنیم. بدین منظور نیاز است تا با اهمیت آموزش درس ریاضی خصوصا ریاضیات دوره ابتدایی که به عنوان پایه ریاضی برای سال‌ های بعد محسوب می‌ شود به خوبی آشنا شویم. همچنین در ادامه با موارد مشابهی همچون کلاس تقویتی ریاضی، کلاس تقویتی ریاضی پایه ابتدایی، آموزش آنلاین ریاضی ابتدایی، آموزشگاه ریاضی، آموزشگاه آنلاین ریاضی، ریاضی ابتدایی، ریاضیات دوره ابتدایی، ریاضی اول ابتدایی، ریاضی ابتدایی ششم نیز با هم آشنا خواهیم شد. پس با ما همراه باشید.
آموزش ریاضی از آموزش ‌های بسیار مهم به خصوص در دوران ابتدایی می ‌باشد. همانطور که می‌دانید و شاید خود شما هم این مشکل را نه تنها در دوران ابتدایی بلکه در سایر مقاطع تحصیلی داشته ‌اید، ضعف در درس ریاضی بوده است. اما حتما همه شما به این اتفاق نظر رسیده ‌اید که پایه ریاضی قوی نداشته ‌اید و چه بسا اگر آموزش ریاضی ابتدایی خوبی می‌ داشتید، در این درس پیشرفت زیادی می‎‌ کردید! به همین دلیل پیشنهاد ما به شما این است که حتما آموزش ریاضی ابتدایی را جدی بگیرید و در این زمینه برای دلبندتان روش درستی را انتخاب کنید. اما با وجود این حجم از تبلیغات آیا می‌ دانید بهترین راه برای آموزش موثر ریاضیات دوره ابتدایی چیست؟ آیا استفاده از کلاس تقویتی ریاضی پایه ابتدایی و یا آموزش آنلاین ریاضی ابتدایی روش مناسبی است یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال با ما همراه باشید.

آموزش ریاضی در دوران ابتدایی چه اصولی دارد؟

برای اینکه بتوانیم آموزش ریاضی را در دوران مهمی همچون ابتدایی که پایه و اساس آموزش ریاضی است، اصولی و موثر انجام دهیم باید به مغز دانش آموزان ورود پیدا کنیم. بله، تعجب نکنید! حتما همه شما هم دیده ‌اید و یا شاید خودتان هم با این مطلب دست و پنجه نرم کرده باشید که دوستتان با نوشتن مفاهیم، یادگیری بهتری دارد اما شما با مثال ‌های عملی و یا دیدن تصاویر می ‌توانید یادگیری بهتری داشته باشید. این مطلب در دنیای روانشناسی به سبک یادگیری شهرت دارد. در واقع یک آموزش خوب چه در آموزشگاه ریاضی حضوری و چه در آموزشگاه آنلاین ریاضی باشد باید این مورد را حتما در نظر بگیرد. از نظر علمی سبک‌های یادگیری به گروه‌های زیر قابل تقسیم است:
کلامی
دست ورزی یا عملی
تصویری
همانطور که از عنوان این سبک‌ ها مشخص است در دانش آموزان کلامی، کلام و کلمات می ‌تواند نقش بسیار مهمی را ایفا کند. این افراد در درک تئوری‌ ها و نظریات ریاضی بسیار موفق عمل می ‌کنند. در دانش آموزان تصویری باید حتما اطلاعات به صورت یک تابلوی نقاشی با اجزای خود به خوبی به نمایش درآمده باشد تا این افراد بتوانند مفاهیم ریاضی را همانند اجزای یک تابلو توصیف کنند. دانش آموزان عملی نیز با استفاده از اشکال مختلف می ‌توانند مفاهیم ریاضی را درک کنند. اما با همه این تفاسیر، منظور ما این است هر کدام از دانش آموزان را تک تک تجزیه و تحلیل کنید و یک روش خاص را برای آن ‌ها در نظر بگیرید؟ اگر هنوز پاسخ این سوال را نگرفته‌ اید پس ما را در بخش‌ های بعدی نیز همراهی کنید.

آموزش ریاضی با توجه به سبک یادگیری

در قسمت قبل به اهمیت شناخت سبک یادگیری هر دانش آموز اشاره کردیم اما به اینکه چگونه از این توانایی برای هر دانش آموز به طور منحصر به فرد استفاده کنیم، اشاره‌ ای نکردیم. برای اینکه بتوانیم آموزش ریاضی ابتدایی را به صورت موثر داشته باشیم ابتدا باید کودکان را به مفاهیم ریاضی علاقه ‌مند کنیم. بنابراین اولین گام برای آموزش ریاضی در دوران دبستان، ایجاد علاقه به مفاهیم متنوع ریاضی است. برای این کار باید دانش آموزان را به فکر کردن وا داشت. در واقع می توان نظام فکری دانش آموزان را از این طریق پرورش داد و به آن ‌ها درست فکر کردن را یاد داد. اینکه چگونه بتوان نظم موجود در یک سیستم یا مسئله را کشف کرد و از آن برای حل مسائل مختلف در همان مجموعه استفاده کرد، کاری است که علم ریاضی می‌ تواند به خصوص ریاضی اول ابتدایی در صورت آموزش موثر انجام دهد. برای اینکه بتوانیم آموزش ریاضی به خصوص آموزش ریاضی ابتدایی را به درستی انجام دهیم باید مجموعه ‌ای از روش ‌ها را برای آموزش این درس به کار ببریم که شامل تمام سبک‌ های یادگیری کلامی، عملی و تصویری باشد. در واقع می ‌توان با این کار تمام گروه‌ های دانش آموزی را در یک کلاس تحت پوشش قرار داد و از این طریق به آموزش موثر رسید. بدین صورت که بازه زمانی را به سه قسمت تقسیم کرد و در هر کدام از بخش‌ ها به توانایی یک مهارت و یک سبک یادگیری پرداخت. بدین ترتیب هیچ یک از گروه‌ ها احساس ضعف و دلزدگی نخواهد کرد زیرا به طور میانگین حداقل در یک بخش قوی خواهد بود و در صورت ضعف در سایر بخش‌ ها یا سبک ‌ها به مرور توانایی خود را در آن زمینه‌ ها نیز افزایش خواهد داد. همچنین در صورت شناسایی سبک یادگیری یک دانش آموز، معلم می ‌تواند در صورت آموزش آنلاین ریاضی ابتدایی از آن سبک به طور اختصاصی و انحصاری برای دانش آموز خود استفاده کند. این مطلب به خصوص در مورد ریاضی اول ابتدایی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا می‌تواند به عنوان پایه دوره ابتدایی در نظر گرفته شود و زمینه ساز علاقه و تمایل دانش آموز به این درس در مقاطع تحصیلی بالاتر شود.

آموزش ریاضی در دبستان در چه پایه ‌ای مهم‌ تر از سایر پایه‌هاست؟


در پاسخ به این سوال که آموزش ریاضی در دبستان در چه پایه‌ای مهم‌تر از سایر پایه‌ هاست؟ باید گفت نمی ‌توان به طور قطع پاسخ این سوال را داد اما شاید بتوان دو پایه را در این میان پر اهمیت ‌تر از سایر پایه‌ ها دانست اما این بدین معنا نیست که سایر پایه ‌ها بی‌ اهمیت هستند. این دو پایه عبارت است از ریاضی اول ابتدایی، ریاضی ابتدایی ششم. ریاضی اول ابتدایی از این نظر به عنوان سال پایه در نظر گرفته می‌ شود که می ‌تواند بستری مناسب برای ایجاد علاقه‌ مندی نسبت به این درس را به دنبال داشته باشد که در نتیجه در نظام فکری کودکان می ‌تواند تاثیر شگرفی ایجاد کند اما اگر این مهم به درستی انجام شود طبیعتا علاوه بر ضعف در این درس حتی ممکن است دانش آموزان نسبت به تحصیل بی‌ انگیزه شده و به درستی توانایی تجزیه و تحلیل مسائل را نیز فرا نگیرند. در آخرین تغییراتی که در نظام آموزشی ایجاد شد، ششم ابتدایی به عنوان آخرین سال تحصیلی دوره ابتدایی در نظر گرفته می‌ شود که طبیعتا در این سال مفاهیم مهم و سختی آموزش داده می ‌شود. اگر آموزش ریاضی ابتدایی ششم به درستی انجام شود، می‌تواند زمینه تحصیلی قوی و مناسبی برای سال‌های بعدی مانند دبیرستان و یا حتی دانشگاه را در دانش آموزان ایجاد کند و باعث شکوفایی استعدادهای دانش آموزان در این زمینه شود. علاوه بر این، در صورت کافی نبودن آموزشی که کودکان در مدرسه دارند، والدین می‌ توانند در صورت نیاز از کلاس تقویتی ریاضی پایه ابتدایی، آموزش آنلاین ریاضی ابتدایی نیز استفاده کنند. همچنین انتخاب دیگری که در روی پیش روی والدین عزیز قرار دارد، آموزشگاه مجازی با استاد است. اگر در آموزش مجازی و یا آموزشگاه مجازی از استاد مناسب و با تجربه استفاده شود، تاثیر آن به اندازه آموزش حضوری قوی خواهد بود. در آموزشگاه مجازی با استاد با بکارگیری روشهای نوین آموزشی و با ارتباط تعاملی دو طرفه به صورت تصویری و زنده میان استاد و شاگردان دانش آموزان قادر خواهند بود علاوه بر آموزش، اشکالات خود را نیز رفع کند، که نتیجه آن کسب رضایت صددرصدی اولیا و موفقیت تضمینی دانش آموزان خواهد بود.