آموزش هوش مالی به کودکان با بازی پول

می دانید بازی پول چیست؟؟ همه جمله ی پول که علف خرس نیست را زیاد شنیده ایم. مخصوصا زمانی که قرار است یک کالای غیر ضروری که قیمت بالایی دارد خریداری کنید این جمله در ذهنتان نقش بسته است. این موضوع کاملا درست است بدست آوردن پول بسیار سخت است و به هیچ عنوان نباید به راحتی آن را از دست داد و این جمله مهم بودن و ارزشمند بودن پول را برای ما به تصویر می کشد. حتی این مسئله آنقدر مهم و حائز اهمیت میباشد که امروزه یک سری تدبیرها و راه حل برای آموزش های مالی کودکان در نظر گرفته اند. یا به عبارتی کودکان نیز وارد دنیای بازی پول شده اند.

بازی پول چیست؟

شاید فکر کنید این که بخواهیم به بچه ها آموزش دهیم و مسئله های مالی را به آنها بفهمانیم کار سخت و دشواری باشد اما در اصل به هیچ عنوان این طور نیست. بنا به گفته خانم شه پناه مدرس برتر هوش مالی کودکان آموزشگاه آنلاین با استاد برای این کار حتما نیازی نیست کارهای خاص انجام بدهیم فقط کافی است که کودکان خود را در فعالیت هایی مرتبط به این موضوع شریک کنیم و یا با آنها بازی هایی که در این حوزه است انجام دهید. در واقع از این روش می توان هوش مالی کودکان را سنجید و یا حتی بالا برد. هوش مالی از مهم ترین و با ارزش ترین آموزشهای کودکان می باشد که به رشد و پیشرفت زندگی کودکان در آینده بسیار کمک می کند. مربیان حرفه ایی برای آموزش هوش مالی به کودکان در دوره های هوش مالی از بازی پول استفاده می نمایند در بازی پول همه ی کارها مثل انتقال پول و تبدیل پول را کودکان انجام خواهند داد و با دیدن عکس پول کشورهای مختلف با انواع پول آشنا می شوند و این گونه است که کودک می تواند اولین مرحله های آموزش خود در ارتباط با مسئله های مالی را یاد بگیرد و آنها را درک کرده و بفهمد.

 

چگونگی افزایش هوش مالی کودکان

 

انواع پول بازی

تا زمانی که بچه ها کوچک تر هستند این فرایند آموزش را می توان به صورت خیالی به آنها آموزش داد. این دسته از بازی ها می توانند برای کودکان پنج سال به بالا مناسب باشد. بازی هایی مثل رستوران بازی و بانکداری از رایج ترین این بازی ها است. حتی می توان طوری وانمود کرد که انگار کودک شما صاحب یک فروشگاه بزرگ می باشد و وسیله های منزل تان نیز کالاهای آن فروشگاه هستند و شما از کودک خود می خواهید که قیمت چند کالا را که انتخاب کرده اید را به شما بگوید و یا این که برای شما کالاهایی را که قیمت آن ها را گفته است به طور کامل حساب کند. در واقع در این نوع از بازی ها نه تنها هوش مالی کودکان بیش تر می شود بلکه این را نیز یاد خواهد گرفت که رفتارهای مناسبی را از خودش به دیگران نشان دهد. همچنین کسب درآمد از بازی را یاد میگیرد.

مورد دیگری که از ارزش زیادی برخوردار می باشد و می تواند به کودکان در ارتباط با یادگیری هوش مالی کمک کند این است که به کودک خود بفهمانیم که پول از کجا به دست می آید. به عبارت دیگر این که باید رابطه ی بین پول و کار کردن را به کودک خود بیاموزیم. با این کار می توانیم روحیه تلاش و علاقه ی به کار را در کودک خود ایجاد کنیم. این کار حتی به استقلال کودک مان نیز می تواند کمک کند. به طوری که از همان ابتدا این موضوع در ذهن و فکر او شکل می گیرد که باید برای به دست آوردن پول و یا ثروت بیشتر کار کند و به او این امکان داده می شود که راجب شغل و یا فعالیت مورد علاقه ی خود فکر کند. به عبارت دیگر آن ها خواهند فهمید که واقعا پول علف خرس نیست و نتیجه ی کار و سختی بسیار زیاد می باشد و در ازای کاری که انجام می دهند آن پول را به عنوان حقوق دریافت خواهند کرد.

اصول مالی برای کودکان

در ادامه باید گفت که مسئله های مالی فقط به این موارد ختم نخواهد شد و در کنار همه ی این ها باید یک سری از اصول را نیز کودک به خوبی یاد بگیرد همان طور که می دانید ما سه اصل مالی داریم : 1 – هزینه کردن 2 – پس انداز کردن 3 – هدیه دادن به دیگران و یا کمک کردن به دیگران

این مورد کاملا بدیهی و واضح می باشد. در واقع باید گفت طوری مسئله های مالی را باید به کودکان خود آموزش دهیم که آنها بدانند فقط کار کردن و پول به دست آوردن موضوع اصلی ما نیست بلکه چه طور خرج کردن و پس انداز کردن پول نیز مسئله بسیار مهمی است. همچنین گاهی باید بخشی از پول خود را به دیگران هدیه و یا قرض بدهند که تمامی این موارد نیاز به دانستن یک سری اصول دارد که در واقع می توان گفت آموزش آن ها باید از روی اصول باشد  و با این که بچه هستند باید هوش مالی آنها را به طور کامل تقویت کرد نه این که به صورت نصفه و نیمه رها کرد.

یکی دیگر از مواردی که به شما کمک می کند کودکی با هوش مالی بالا و همچنین موفق داشته باشید این است که هنگامی که در حال صحبت درباره ی مسئله های مالی هستید اجازه بدهید که او هم در بحث های شما به طور کامل شرکت کند و اگر در بین صحبت های شما سوالی برای او پیش آمد سعی کنید که کامل به او پاسخ بدهید. یک پیشنهادی که اکثر کارشناسان در این حوزه معتقد هستند این است که باید از همان دوران کودکی یک کیف پول برای کودک تهیه کرد و از او بخواهید که برای پول های داخل کیف پول خود برنامه ریزی داشته باشد.

جهت ثبت نام در دوره های هوش مالی و آموزش آنلاین هوش مالی کودکان با شماره های آموزشگاه آنلاین با استاد با شماره های 02122860576-09914038252 تماس حاصل فرمایید.