از آموزشگاه مجازی و مزایای آموزش آنلاین چه می‌دانید؟

آموزش ریاضی اول دبیرستان

در این مقاله قصد داریم از آموزشگاه مجازی و مزایای آموزش آنلاین صحبت کنیم. بدین منظور در ابتدا باید بدانیم کلاس مجازی چیست و چه تفاوتی با کلاس حضوری دارد؟ همچنین در ادامه به قوانین کلاس مجازی به همراه روش تدریس آنلاین اشاره خواهیم کرد. علاوه بر این مفاهیم مشابه در این حوزه مانند برنامه کلاس مجازی، آموزشیار و آموزشگاه مجازی با استاد نیز بررسی خواهد شد. پس برای کسب اطلاعات کامل در زمینه آموزشگاه مجازی با ما همراه باشید.
همانطور که همه شما هم این روزها نام کرونا را شنیده‌اید، احتمالا نام آموزش آنلاین یا کلاس مجازی را نیز به وفور شنیده‌اید و یا حتی ممکن است خودتان و یا یکی از اعضای خانواده ‌تان از کلاس مجازی نیز استفاده کرده باشد. اما بیشتر ما به هنگام شنیدن عبارت “آموزشگاه مجازی” یا “آموزش آنلاین” می ‌گوییم “نه بابا، اصلا این مدل آموزش فایده نداره! ” البته من کاملا به شما حق می ‌دهم که با این سیستم به خوبی اخت نشده باشید. علت این مسئله هم کاملا طبیعی است ما ایرانی‌ ها سالهاست که به روش تدریس سنتی عادت کردیم گرچه ممکن است همه ما از شکل و شمایل سیستم سنتی خوشمان نیاید و به معایب آن واقف باشیم اما چون به آن عادت کرده‌ ایم، نمی‌ توانیم آن را کنار بگذاریم. بله، درست متوجه شدید، مسئله مهم عادت داشتن یا نداشتن است! اما اگر این مقاله را تا انتها و البته بدون غرض ورزی بخوانید و از مزایای تدریس درس به صورت آنلاین و یا مجازی مطلع شوید، محال است نظرتان نسبت به آموزشگاه مجازی یا کلاس مجازی عوض نشود! پس با ما باشید.

شرکت در کلاس آنلاین

تفاوت تدریس درس در آموزشگاه مجازی و حضوری در چیست؟


برای شروع باید بدانیم تفاوت تدریس درس در آموزشگاه مجازی و حضوری در چیست؟ کلاس مجازی درست مانند کلاس حضوری، یک محیط آموزشی است با این تفاوت که در این کلاس دیگر خبری از انواع محدویت‌های مکانی و زمانی نیست و افراد می‌ توانند در هر کجا که باشند، آموزش راه دور را به راحتی داشته باشند. این نوع آموزش معمولا توسط آموزشیار یعنی فردی که دارای درجه علمی مناسب و قابل قبولی است، ارائه می ‌شود. این محیط آموزشی می‌ تواند تعداد شرکت کننده متفاوتی داشته باشد. در واقع آنچه باعث می ‌شود دو نفر از دو نقطه مختلف کشور در یک کلاس حضور داشته باشند و از مزایای آموزش از راه دور استفاده کنند، فضای مجازی است! شاید در کشور ما قدمت آموزشگاه مجازی چندان طولانی نباشد و خیلی جدی ‌تر بتوان از زمان ورود کرونا روی آن حساب باز کرد اما تدریس آنلاین روشی است که در کشورهای پیشرفته سال‌ های زیادی است، کاربرد دارد و اثرات خوب خود را به وضوح در سیستم آموزشی کشورهای پیشرفته نشان داده است. آموزش آنلاین می ‌تواند در دو مدل کلی ارائه شود که عبارت است از:

آموزش آنلاین بدون حضور استاد که اصطلاحا ویدئو محور نامیده می ‌شود.
آموزش آنلاین با حضور استاد یا آموزشگاه مجازی با استاد که اصطلاحا کلاس زنده نامیده می‌ شود.
اگر بخواهیم فضای مجازی و کلاس سنتی را با هم ادغام کنیم و روشی را ابداع کنیم که از مزایای هر دو سیستم بهره ببرد، باید آموزشگاه مجازی با استاد را نام ببریم. این نوع تدریس هم باعث ایجاد تعامل بین دانش آموز و معلم می‌ شود و هم اینکه مزایای زیادی را به همراه دارد که در ادامه به آن‌ ها به صورت موردی اشاره خواهیم کرد. اما معمولا در روش تدریس آنلاین بدون حضور مدرس یا استاد، تعاملی بین دانش آموز و معلم برقرار نمی ‌شود و اگر دانش آموز دچار مشکل شود و یا در قسمتی از درس دچار ابهام یا اشکال شود، نمی ‌تواند آن را به راحتی رفع کند و شاید نشاط و سرزندگی کلاس زنده را به دلیل تعامل کمتر نداشته باشد.

مزایای استفاده از آموزشگاه مجازی دقیقا چیست؟


بیایید یک بار برای همیشه با هم مزایای استفاده از آموزشگاه مجازی را با هم بررسی کنیم. فرض کنید صبح سرد زمستانی است و شما هم علاقه مند به یادگیری هستید اما کلاس شما تا دو ساعت دیگر در آموزشگاه وسط شهر برگزار خواهد شد. از یک طرف خستگی، از یک طرف ترافیک، از یک طرف آلودگی هوا، از یک طرف هزینه رفت و آمد، از یک طرف سرمای هوا و طرف دیگر هم کلاسی که نمی‌توانید از آن بگذرید! حالا در ادامه فرض را بر این می‌ گذاریم تمام موانع را پشت سر گذاشته‌ اید و با یک ربع تاخیر سر کلاس رسیده‌ اید. استاد نگاه معناداری به شما می ‌اندازید و شما هم با کمی خجالت و شاید عصبانیت پشت صندلی خود می ‌نشینید. تا بخواهید خود را جمع و جور کنید و به کلاس برسانید تقریبا نیم ساعت از کلاس گذشته است. تقریبا حواستان دارد به کلاس جمع می ‌شود که چشمتان به پنجره می‌افتد که می‌بینید بارش باران آغاز شده است. آهی می ‌کشید و باقی کلاس را به اینکه چگونه برگردید و یا اینکه اصلا تاکسی گیرتان می ‌آِید یا نه، خواهد گذشت! البته این خاطره تمام روزهای کلاس حضوری شما نیست اما می ‌تواند تداعی کننده روزهای زیادی برای شما باشد. حالا ماجرا را از زاویه دیگری با هم بررسی می‌کنیم، تصور کنید کلاس شما تا دو ساعت دیگر شروع خواهد شد. با خیال راحت به استراحت خود ادامه داده و یک ربع قبل از ساعت مقرر اینترنت را چک کرده و در کلاس مجازی حضور پیدا خواهید کرد و حتی اگر هم بیرون برف ببارد شما با لبخندی که بر لب خود دارید، از آموزش آنلاین و یک فنچان چای یا قهوه خود به همراه منظره بیرون لذت خواهید برد!

این مزایا عبارت است:
عدم محدودیت مکانی و زمانی بدین معنا که در هر ساعت از طول روز و یا هر جایی برای مثال در یک پارک و یا یک کافی شاپ و یا در منزل می‌توانید آموزش آنلاین خود را داشته باشید.
منعطف بودن برنامه کلاس مجازی بدین معنا که با توجه به شرایط دانش آموز و مدرس قابل تغییر است. در واقع قوانین کلاس مجازی به راحتی و به دلخواه دانش آموز و مدرس قابل تنظیم، اصلاح و تغییر است.
گزینه بسیار مناسبی برای افراد پرمشغله می‌ باشد.
به راحتی با سایر دانش آموزان بدون اینکه دچار اضطراب شوید، می ‌توانید ارتباط برقرار کنید و تعامل داشته باشید. این گزینه به خصوص برای افرادی که در اینگونه موارد خجالتی هستند، تاثیر بسیار خوبی دارد.
از منابع مختلف در تدریس آنلاین استفاده می ‌شود. همچنین می ‌توان منابع مختلف را با هم ترکیب کرد مانند منابع تصویری، فایل‌های صوتی، کلیپ‌ها، مثال‌های عینی و …
همچنین با استفاده از فضای مجازی و آموزشگاه مجازی با استاد، امکان سفر به دنیای اطراف خیلی راحت‌تر از کلاس سنتی و یا حضوری است و محدود به زمان و مکان کلاس نیستید
کاهش انواع هزینه ‌ها مانند هزینه ‌های گزاف کلاسهای حضوری ، رفت و آمد، خوراک، پوشاک
کاهش استرس دانش آموزان به دلیل برقراری ارتباط راحت ‌تر با استاد و درگیر نشدن با مشکلاتی نظیر ترافیک، تاخیر و …
البته روش تدریس آنلاین در کنار تمام مزایایی که دارد، دارای نقاط ضعفی نیز خواهد بود که به راحتی و از طریق اجرای تدابیر خاصی قابل انجام است. مانند مشکلاتی که در ارائه درس‌های عملی و آزمایشگاهی وجود دارد و یا مشکلات قطع و وصل شدن اینترنت. در کنار تمام این ‌ها چرت زدن دانش آموزان و یا دانشجویان را در کلاس درس باید به آن اضافه کنید، البته این موردی است که در کلاس ‎‌های سنتی نیز به وفور قابل مشاهده است!
در حال حاضر آموزشگاه با استاد با بیش از 15 سال فعالیت موفق آموزشی علاوه بر کلاسهای حضوری برای دانش آموزان شهر تهران شرایط بسیار خوبی برای دانش آموزان سراسر کشور با برگزاری کلاسهای آنلاین و زنده از پایه اول ابتدایی تا کنکور با شهریه های بسیار پایین تر از کلاسهای حضوری فراهم نموده است که دانش آموزان می توانند با حداقل بودجه و امکانات از سراسر کشور در کلاسهای گروهی و آنلاین بهترین اساتید شرکت نمایند و با صرفه جویی در وقت و هزینه با خیال راحت خود را برای امتحانات پایان ترم آماده نمایند.