انتخاب رشته سال نهم

کدام رشته تحصیلی برای شما مناسب است؟


یکی از مهم‌ ترین انتخاب‌ های دانش‌آموزان انتخاب رشته تحصیلی است و مسئولیت اصلی انتخاب بر عهده دانش‌ آموزان است، البته دبیران، مشاور، والدین و سایر افراد نقش کمک‌ کننده و راهنما را دارند. دانش‌ آموزان می‌ بایست مطابق با علاقه، توانایی، امکانات و ظرفیت‌ های موجود در محل زندگی رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند. عوامل فردی و محیطی متعددی در انتخاب رشته تاثیر دارند از جمله عوامل فردی اثرگذار می‌ توان به جنسیت، علاقه، ارزش‌ هاو تجربیات دانش‌ آموزان اشاره کرد و از عوامل محیطی موثر خانواده، شرایط اجتماعی و فرهنگی است. زمان انتخاب رشته در پایه نهم یعنی مقطع متوسطه اول است.
دانش آموزان بهتر است از همان پایه هفتم درباره شاخه‌ های تحصیلی مختلف اطلاعات لازم را کسب کنند هر شخصی بهتر از هرکسی از توانمندی و استعداد و علاقه خود باخبر است و دانش آموزان می‌ توانند با کمک افراد متخصص میزان توانایی‌ های خود را اندازه‌ گیری کرده و بر اساس استعداد و علاقه رشته تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب کنند.

 

آموزش فیزیک کنکور

 

انتخاب رشته

برای انتخاب رشته تحصیلی نمی‌ توان به دوستان و همسالان توجه کرد زیرا هر انسانی منحصر به فرد است و توانایی و علایقش متفاوت است به همین دلیل اگر از دوستان و اطرافیان شخصی، رشته‌ ای را انتخاب کرده و در آن موفق بوده است این دلیل نمی‌شود که شما هم بتوانید در آن به موفقیت برسید، نیاز است که اختلافات فردی را مد نظر قراردهید هیچ دو انسانی شبیه یکدیگر نیستند و همین تفاوت‌ ها باعث شده است که شغل‌ های مختلفی در جامعه وجود داشته باشد اگر غیر از این بود نیازهای مردم بر آورده نمی‌ شد.
مشورت و پرس و جو کردن کار درست و عاقلانه ای است به شرط در نظر گرفتن شرایط و توانایی‌ های شخصی. متاسفانه برخی والدین نظرات شخصی و علائق خود را به فرزندان تحمیل می‌ کنند که این کار پسندیده نیست و دانش‌ آموزان حتی اگر آن رشته را انتخاب کنند در آن موفق نمی‌ شوند، موفقیت فرزندان فامیل، دوست و آشنا را ملاک انتخاب فرزند خود قرار ندهید نظرتان را بدهید ولی آن را به بچه‌ ها دیکته نکنید و اجازه انتخاب و تصمیم‌ گیری را به خودشان بدهید.


انتخاب رشته و انواع رشته‌ های تحصیلی


رشته های تحصیلی دارای طبقه بندی است رشته های نظری، رشته فنی حرفه‌ ای و رشته کاردانش، که هر کدام از آنها زیر شاخه‌ هایی دارد: رشته نظری دارای زیر شاخه‌ های ریاضی -فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و معارف اسلامی است. رشته کاردانش و رشته فنی حرفه ای شامل هنر، کشاورزی، خدمات و صنعت است.
روند هدایت تحصیلی و انتخاب رشته نهم به چه صورت است؟ دانش‌آموزان پایه نهم دو آزمون رغبت و توانایی را به صورت آنلاین انجام می‌ دهند که هر کدام از این دو آزمون ۱۵ امتیاز است که در مجموع ۳۰ امتیاز می‌ شود. برگه‌ های اولویت‌ بندی رشته‎ ها وجود دارد که دانش‌ آموزان، والدین و مشاور  هر کدام جداگانه فرم را تکمیل می‌ کنند نظر دانش آموزان 10، والدین ۵ و مشاورکه بر اساس شناخت توانایی‌ های دانش‌ آموزان این کار را انجام می‌ دهند ۱۰ امتیاز است.
دبیران نیز در تمامی دروس با توجه به نمرات دانش‌ آموزان برای هر درس نمره‌ ای به آنها می‌ دهند که از دو که کمترین است شروع و به ۱۰که بالاترین مقیاس است ختم می‌ شود که جمع تمام آنها ۶۵ امتیاز می‌ شود.

 

کنکور فنی و حرفه ای

 


انتخاب رشته و آموزشگاه بااستاد


سوابق تحصیلی سه ساله هفتم، هشتم و نهم ۳۵ امتیاز دارد که این ۳۵ امتیاز نقش اصلی و کلیدی را در انتخاب رشته دارند. دانش آموزان علاقه زیادی به انتخاب رشته تجربی دارند و تمام تصورشان این است که با انتخاب این رشته آینده شغلی ایده‌آل و درآمد بالایی دارند، غافل از اینکه اگر از توانمندی لازم برخوردار نباشند به موفقیت نمی‌ رسند و در نیمه راه خسته می‌ شوند.
تعداد نفراتی که وارد این رشته می‌ شوند از ظرفیت این رشته بسیار بالاتر است و بهتر است افرادی وارد این رشته شوند که توانایی بالایی دارند، از دروس مهم این رشته ریاضی و علوم است که اگر بچه ها در این دو درس پایه قوی داشته باشند می‌ توانند پیشرفت خوبی را به دست آورند.
رشته های دانشگاهی رشته تجربی، شامل انواع رشته‌ های پزشکی و پیراپزشکی است. انتخاب رشته ریاضی فیزیک بستگی به علاقه و توانمندی در درس‌ های تحلیلی دارد زیر شاخه‌ های این رشته در دانشگاه انواع رشته‌ های مهندسی و فنی است و کسانی که در این زمینه توانایی دارند می‌ توانند موفق شوند.
دانش‌ آموزانی که به انتخاب رشته علوم انسانی می‌ پردازند معمولاً دروس حفظی را دوست دارند و در درس‌ های ادبیات، عربی و مطالعات توانمند هستند و به رشته هایی مثل حقوق، ارتباطات، جامعه‌شناسی، روانشناسی و … علاقه دارند، این افراد معمولاً باید روابط اجتماعی و فن بیان خوبی داشته باشند.
هدف اصلی شاخه کار و دانش رشد نیروی انسانی در سطوح مختلف در قسمت‌ های صنعت، خدمات، هنر و کشاورزی است. افرادی که علاقه کمتری به یادگیری دروس تئوری دارند در این هنرستان‌ ها موفق‌تر هستند و ضمن یادگیری مهارت‌ های مختلف سریع وارد بازار کار می‌ شوند.
شاخه‌ های رشته فنی و حرفه ای هم همانطور که در بالا ذکر شد تا حدودی شبیه رشته کاردانش است با این تفاوت که در این شاخه نیمی تئوری و نیم دیگر آن عملی است، هدف این دو رشته تربیت نیروی متخصص و کسب مهارت‌ های مختلف است.
امروزه بر خلاف گذشته دید دانش آموزان و والدین نسبت به هنرستان و رشته‌ های فنی تغییر کرده است و بیشتر افرادی که وارد آن می‌ شوند معدل‌ های بالایی دارند و با هدف و انگیزه این رشته را انتخاب می‌ کنند، ضمن اینکه این رشته‌ ها شرایط ادامه تحصیل تا مقاطع بالا را نیز دارند.
کشورهای دیگر برای جذب نیروی کار مدرک‌ های مهارتی را می‌ پذیرند و این موضوع اهمیت کسب مهارت و رشته‌های فنی را به خصوص برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در کشورهای دیگر را دارند بیشتر نشان می‌ دهد.
از جمله شاخه‌ ها در این دو رشته کامپیوتر، معماری،گرافیک، فتوگرافیک، طراحی لباس، طراحی دوخت، حسابداری و … را می‌ توان نام برد.
البته انتخاب رشته‌ تحصیلی بهتر است با نظر متخصصان و مشاوران صورت گیرد که تمامی مسائل روانی و شخصیتی در نظر گرفته شود، انتخاب رشته اگر با اصول انجام شود می‌ تواند به موفقیت افراد کمک زیادی بکند و دانش‌ آموزان در مسیر خوبی قدم بردارند. آموزشگاه بااستاد با اساتید مجرب و متخصص و انواع مشاوره‌ های اصولی به دانش‌ آموزان در روند انتخاب رشته‌ های تحصیلی کمک شایانی می‌ کنند لذا از برنامه‌ های این آموزشگاه بهره‌مند شوید تا آینده تحصیلی و شغلی فرزندان خود را تضمین کنید.