بازار کار رشته حسابداری در ایران

آموزشگاه حسابداری

همان‌ طور که می‌ دانید رشته حسابداری در حال حاضر، یکی از رشته‌ های تحصیلی بسیار پر طرفدار در ایران است. این رشته به عنوان یک رشته شناور به شمار می‌ رود. بنابراین داوطلبان هر سه گروه ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی می‌ توانند به این رشته وارد شوند و در آن ادامه تحصیل بدهند. فردی که این رشته را به عنوان شغل مد نظر قرار می‌ دهد لازم است حتما مهارت‌ ها و توانایی‌ های ویژه‌ ای داشته باشد. به عنوان نمونه وی باید بتواند گزارش کارهایی مناسب ارائه دهد و یا قادر باشد ساعت‌ های متمادی و طولانی مدت را پشت یک میز کامپیوتر بنشیند و اعداد و ارقام را جا به جا کند و معادلات ریاضی را انجام دهد.

با توجه به طرفداران بسیار زیادی که این رشته در سراسر ایران دارد توجه به بازار کار رشته حسابداری نیز دارای اهمیت اساسی است. بنابراین آموزش حسابداری ویژه بازار کار و ارتقای مهارت‌ های لازم، از جمله آموزش حسابداری مالی و آموزش حسابداری مقدماتی و آشنایی با اصول حسابداری و انواع برنامه حسابداری ضرورت دارد. چرا که بسیاری از متقاضیان این رشته علاقه دارند تا پس از پشت سر گذاشتن دوران تحصیل خود بتوانند در سازمان‌ های دولتی و یا خصوصی به کار گرفته شوند و در بخش‌ های مختلف حسابداری مالی، حسابداری مالیاتی و… مشغول به فعالیت شوند.
در این مقاله در ابتدا به تعریف رشته حسابداری خواهیم پرداخت و سپس انواع مختلف حسابداری و در نهایت روشی برای ورود بسیار سریع به بازار کار حسابداری مطرح خواهد شد.

حسابداری چیست؟

لازم به ذکر است که در زمینه حسابداری، تعاریف متفاوتی وجود دارد. در حقیقت می‌ توان گفت حسابداری یکی از عوامل بسیار مهم در بقا و رشد یک کسب و کار به شمار می‌ رود. یک حسابدار می‌ تواند با استفاده از انواع برنامه حسابداری به ارائه گزارش‌ های مالی و هم‌ چنین تحلیل و بررسی شرایط اقتصادی در هر کسب و کار بپردازد و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار مدیران قرار دهد و از این طریق به آن‌ ها کمک کند تا تصمیم گیری‌ های بهتری را انجام دهند.
حسابدار در واقع، به فردی گفته می‌ شود که عملیات مالی مربوط به یک کسب و کار را انجام می‌ دهد. فردی که علاقه دارد در این رشته تحصیل کند و به بازار کار وارد شود باید در وهله اول به ریاضیات علاقه داشته باشد. بنابراین ورود به این شغل و رشته، برای افرادی که از ریاضی و اعداد و ارقام استقبال نمی‌ کنند، به هیچ عنوان مناسب به نظر نمی‌ رسد. تسلط به امور نگارشی برای ارائه گزارش‌ های مالی مناسب نیز برای این دسته از افراد، ضرورت دارد. هم‌ چنین این افراد باید ذهنیتی منظم و منطقی داشته باشند و بتوانند با پشتکار و سعی و تلاش ویژه، پیش بروند. تمرکز و دقت از دیگر ویژگی‌ های مورد نیاز برای ورود به این رشته و این کسب و کار است. این دسته از افراد لازم است اعتماد به نفس بالایی داشته باشند و از روحیه درستکاری و صداقت نیز برخوردار باشند. علاقه داشتن به کسب دانش و به روز بودن از دیگر ویژگی‌ های حسابداران موفق به شمار می‌ رود.


انواع حسابداری


حسابداری مالی

شاخه‌ ای از علم حسابداری است که هدف اساسی آن، تهیه و تنظیم صورت‌ های مالی است. لازم به ذکر است که عمده‌ ترین استفاده کنندگان از صورت‌ های مالی، بانک‌ ها هستند. از طرف دیگر، اعتبار دهنده‌ ها و هم‌چنین بستانکاران نیز از این صورت‌ های مالی، استفاده می‌ کنند.

حسابداری دولتی

این بخش از حسابداری، مسئول کنترل نمودن هزینه‌ های دولتی است. دولت‌ ها وظیفه دارند در آمدها و هزینه‌ های سالانه خود را پیش بینی نمایند و به مجلس ارائه دهند. بنابراین به خدمات حسابداران دولتی نیاز خواهند داشت.

حسابداری مدیریت

به طور کلی می‌ توان گفت هدف از حسابداری مدیریت ارائه گزارش‌ های دقیق اطلاعاتی در مورد قیمت تمام شده محصولات، میزان تولید آن‌ ها، هزینه‌ ها و هم‌ چنین بهای فروش خدمات و کالاها است.

حسابداری صنعتی

اصلی‌ ترین وظیفه این دسته از حسابداران، بر آورد کردن هزینه تمام شده تمامی عوامل تولید است. این شاخه از علم حسابداری، از پرکاربردترین انواع حسابداری در کشورهای صنعتی و پیشرفته به شمار می‌ رود.

حسابداری مالیاتی

این بخش از حسابداری به محاسبه میزان مالیات بر در آمد یک موسسه و یا سازمان می‌ پردازد. چنین حسابداری، از قوانین مالیاتی آگاهی دارد. لازم به ذکر است که محاسبه مالیات از جمله کارهای بسیار دشوار و دقیق به شمار می‌ رود.


چگونگی بازار کار رشته حسابداری در ایران


در حال حاضر انواع مختلفی از موسسات و سازمان‌ ها به صورت‌ های دولتی و خصوصی راه اندازی شده‌اند. این دسته از شرکت‌ های کوچک و بزرگ به خدمات حسابداری نیاز دارند. اما از طرف دیگر میزان متقاضیان این رشته برای ورود به بازار کار بسیار زیاد است. بنابراین علاقمندان برای ورود به بازار کار در این رشته، لازم است توانایی‌ ها و سطح مهارت‌ های خود را به هر طریق ممکن افزایش دهند تا به نحوی سریع‌ تر و راحت‌ تر وارد بازار کار گردند. یکی از روش‌ ها و راهکارهایی که می‌ تواند به این دسته از متقاضیان ورود به بازار کار کمک کند بهره‌ گیری از خدمات برخی از موسسات آموزشی است. لذا داوطلبان ورود به بازار کار در رشته حسابداری می‌ توانند برای آموزش حسابداری، آموزش اکسل در حسابداری، آموزش حسابداری مالی، آموزش حسابداری ویژه بازار کار و … به این موسسات مراجعه نمایند.


دسترسی به بازار کار با آکادمی آموزش آنلاین با استاد

یکی از موسسات آموزشی که به طور ویژه و تخصصی برای کمک به داوطلبان ورود به بازار کار در رشته حسابداری، تاسیس و راه اندازی شده، آکادمی آموزش آنلاین با استاد است. با مراجعه به این مجموعه آموزشی و آنلاین، علاقمندان می‌ توانند به صورت ویژه و تخصصی، در زمینه حسابداری ویژه بازار کار آموزش‌ های لازم را به صورت کاملا حرفه‌ ای و مطابق با علم روز، دریافت نمایند. از طریق مراجعه به این موسسه و کلاس آنلاین حسابداری، افراد متقاضی ورود به بازار کار حسابداری، قادر خواهند بود به راحت‌ ترین شکل ممکن به این بازار دسترسی پیدا کنند و از طرف دیگر، آموزش حسابداری خود در زمینه‌ های مختلف را در این موسسه خصوصی، در کم‌ ترین زمان ممکن به انجام برسانند و دوره آموزشی خود را تکمیل کنند. این دسته از آموزش‌ ها در این آکادمی آنلاین شامل آموزش‌ های حسابداری در زمینه‌ های مختلف خواهد بود. از جمله این آموزش‌ ها می‌ توان به آموزش حسابداری مالی، آموزش حسابداری مالیاتی، آموزش حسابداری مدیریت و.. اشاره کرد.