برای شرکت در کنکور چه دروسی را باید مطالعه کنیم؟

کلاس کنکور

کنکور یک نوع سنجش و آزمون متمرکز در ایران محسوب می شود که به صورت سالانه یک بار و متمرکز در سراسر کشور برگزار می شود. کنکور سراسری آزمونی است که به واسطه آن داوطلبان غربالگری می شوند و بر اساس نمراتی که به دست می آوردند می توان دانشگاه و رشته مد نظر خود را انتخاب کنند. مسئله کلاس کنکور و آزمون سنجش سراسری موسوم به کنکور در سال های گذشته با توجه به مهم شدن برخی از گروه ها و رشته های دانشگاهی توجه بسیاری را به خود جلب کرد. امروز بسیاری از داوطلبان تنها خواهان پذیرش در چند رشته محدود مانند پزشکی و چند گروه مهندسی می باشند. از این رو بسیاری خواسته یا ناخواسته به سمت انواع کلاس کنکور کشیده می شوند.

برای شرکت در کنکور چه دروسی را باید مطالعه کنیم؟

در این جا نمی خواهیم به این موضوع بپردازیم که آیا این مسئله درست است یا نه و یا این که چرا تنها چند رشته این چنین نیاز بالایی را در جامعه ایجاد کرده است. به هر حال این اتفاقی است که افتاده و ما می خواهیم بدانیم چگونه دانش آموزان و داوطلبان این آزمون می توانند به آن چیزی که دوست دارند برسند؟
مسلما اولین چیزی که در مورد این آزمون و کلاس کنکور ذهن ما را به خود مشغول می کند این است که چگونه خودمان را برای موفقیت در کنکور آماده کنیم؟ این سوال بسیار کلی است و می تواند بخش های مهمی را شامل شود. یکی از این بخش ها که بسیار ساده به نظر می رسد انتخاب دروس مورد مطالعه است.
بسیاری از داوطلبان در ابتدای مسیر با بیان این جمله ” من همه دروس را خواهم خواند ” سعی می کنند پاسخی روشن به این سوال بدهند. اما مسئله زمانی پیچیده می شود که روزها پشت سر هم رد می شوند و این درس های خوانده نشده است که روی یک دیگر مانده و دانش آموز یا داوطلب را دچار سردرگمی بیشتری می کند. پس آیا باید در میان درس هایی که به عنوان منابع کنکور عنوان شده به صورت انتخابی عمل کرد؟ در مورد کلاس کنکور چه می توان گفت؟

مانند رتبه های برتر فکر کنید!

اولین چیزی که باید بدانید این است که همان راهی که همه می روند را شما نباید بروید! اگر بخواهید از همان ابتدا همه دروس را با هم بخوانید و شب ها خودتان را راضی کنید که قرار است در کنکور رتبه یک یا دو داشته باشید، بهتر است بدانید که اشتباه می کنید. درست است که برای موفقیت در این آزمون تلاش لازم است اما هر تلاشی شما را به مقصد نمی رساند. شما باید هوشمندانه تلاش کنید.
تلاش هوشمندانه نه تنها در مسئله ثبت نام کنکور، بلکه در تمامی مراحل زندگی شما می تواند یک عامل اساسی موفقیت شما محسوب شود. اولین قدم که باید در مورد تلاش هوشمندانه بردارید این است که وضعیت واقعی امروز خودتان را به درستی تشریح کنید. سعی کنید به خودتان دروغ نگویید. یادتان باشد، یک سرباز بدون هیچ وسیله جنگی اما آگاه به موقعیت مکانی و زمانی خود شانس موفقیت بیشتری نسبت به سربازی دارد که پیشرفته ترین تجهیزات را همراه دارد اما نمی تواند موقعیت مکانی و زمانی خودش را تشخیص دهد.

بنابراین قبل از این که بخواهید به دنبال انواع کتاب های کمک آموزشی یا انواع آموزش آنلاین و آفلاین و … باشید بهتر است ابتدا وضعیت خودتان را به درستی بسنجید. باید بدانید چند روز تا کنکور زمان دارید؟ چه درس هایی را خوانده و چه درس هایی را نخوانده اید؟ در کدام درس ها قوی و کدام درس ها نقطه ضعف شماست؟ بارم بندی سوالات کنکور را به دست بیاورید و بر اساس آن وضعیت امروز خودتان را بسنجید. ببینید که بر اساس بارم کنکور سال گذشته چند درصد از مباحث را خوانده اید و آماده هستید. این شناخت و علم به وضعیت کنونی می تواند چراغ راه خوبی برای ادامه مسیر شما باشد. در این حالت است که شما می توانید تشخیص دهید که کدام درس را باید بخوانید و سراغ چه درس هایی نباید بروید. به کدام درس ها نیاز به کلاس کنکور آنلاین یا آفلاین دارید و در کدام درس ها می توانید خودتان پیش بروید. پس یادتان باشد که ابتدا باید وضعیت خودتان را تشخیص دهید و بر اساس آن دست به انتخاب بزنید.

کلاس کنکور و انتخاب درس

مسئله انتخاب دروس به همین جا ختم نمی شود. شما بر اساس وضعیت خود توانستید تا اینجای مسیر بدانید که چه درس هایی را باید بخوانید و چه درس هایی را نخوانید و کنار بگذارید و یا برای مدتی از آن ها دور شوید. اما مسئله کنکور مانند یک مسابقه حساس است. شما در آن وقت زیادی ندارید و سریع تر از چیزی که فکر می کنید باید حرکت کنید.
بنابراین ممکن است شما در رشته ریاضی بر اساس بارم بندی و رتبه ای که مد نظر دارید درس فیزیک را درصد بالایی به دست بیاورید. اما در این بین شما مشکل اساسی در بخش مکانیک دارید. کنکور هر سال مفهومی تر می شود و از طرف دیگر شما وقت مطالعه عمیق و زمان گذاشتن بیش از اندازه روی یک بخش یا یک درس را ندارید. پس باید چه کار کنید؟ اینجاست که مدرسه آنلاین بااستاد می تواند به شما کمک کند.
در واقع دید شما به کلاس کنکور باید اینگونه باشد که نیازهای شما را برطرف کند و آن بخش هایی را که متوجه نمی شوید یا نمی توانید به درستی درک کنید به شما آموزش دهد. صرف وقت و هزینه زیاد و بدون هدف حتی روی کلاس کنکور و آموزشگاه آنلاین کنکور نمی تواند شما را به هدف برساند. شما باید هوشمندانه از تمام ابزار خود استفاده کنید. کلاس کنکور می تواند مفید باشد به شرط این که بدانید دقیقا از آن در کجا و چگونه استفاده کنید. با گسترش کلاس کنکور آنلاین شما می توانید زمان مفید تری را در اختیار داشته باشید و استفاده بهینه تری از وقت خود ببرید. پس بهانه ها را کنار بگذارید و خودتان را از رویا جدا کنید. موقعیت امروز خودتان را به درستی تشخیص بدهید و بر اساس آن رو به جلو پیش بروید.

جمع بندی

مسلما اولین چیزی که در مورد این آزمون و کلاس کنکور ذهن ما را به خود مشغول می کند این است که چگونه خودمان را برای موفقیت در کنکور آماده کنیم؟ این سوال بسیار کلی است و می تواند بخش های مهمی را شامل شود. یکی از این بخش ها که بسیار ساده به نظر می رسد انتخاب دروس مورد مطالعه است.