بهترین روش یادگیری درس فیزیک

بسیاری از دانش آموزانی که در یادگیری درس فیزیک دچار مشکل هستند به دنبال راه چاره ای میباشند تا این مشکل را حل کنند. قبل از آنکه بخواهیم با موانع یادگیری درس فیزیک آشنا شویم باید با مفهوم و تعریف علمی یادگیری آشنایی پیدا کنیم. بنابراین در پاسخ به سوال یادگیری چیست باید گفت که یادگیری در حقیقت نوعی درک، تقویت دانش و توانمندی ها می باشد که باعث انتخاب های جدید نیز میگردد. از این تعریف علمی به خوبی می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که یادگیری مفهومی بهترین روشی می باشد که با استفاده از آن می توان به موفقیت های چشمگیری دست پیدا کرد.

بر اساس آمار و اطلاعات بدست آمده در سال های اخیر، بسیار از دانش آموزان از این موضوع گله دارند که با وجود آنکه درسی را به خوبی مطالعه میکنند و برای آن وقت می گذارند، باز هم در نهایت دچار مشکل میشوند و نمیتوانند به خوبی در آزمون های مختلف شرکت کنند. این مسئله در درس فیزیک بسیار شایع است. گاهی دانش اموز ساعت ها در خانه برای خواندن قواعد و فرمول های درس فیزیک وقت میگذارد اما در همان ابتدا که وارد جلسه آزمون می شود، متوجه این مسئله می گردد که سوال ها بسیار برای او آشنا هستند اما نمی تواند آنها را  حل کند و به پاسخ نهایی دست پیدا کند.

حقیقت آن است که در چنین مواردی دانش آموز باید بتواند روش های یادگیری مفهومی درس فیزیک را بیاموزد و بتواند این مباحث را به خوبی درک کند و ذهن خود را تنها محدود به فرمول خا نکند. فرمول ها و مسائل حل کردنی درس فیزیک مربوط به زمانی است که دانش آموز توانسته مساله را درک کند و آن را تفسیر و تحلیل کند، سپس به سرا استفاده از فرمول مناسب با مسئله میرود. آموزش مفهومی فیزیک و مهارت های یادگیری جز آن دسته از مباحثی هستند که مراکز آموزشی و مربیان متخصص و مهارت دیده به آنها توجه می کنند و سعی می کنند تا آنها را به بهترین نحو به دانش آموزان انتقال دهند اما متاسفانه برخی از شیوه های آموزشی اشتباه و سیستمهای اموزش اشتباه باعث میشوند تا دانش اموز از پایه در تدرس فیزیک دچار ضعف شوند.

روش صحیح آموزش فیزیک

همانطور که اشاره کردیم لازمه ی اصلی یادگیری درس فیزیک آن است که در ابتدا آموزش های صحیحی به دانش آموز داده شود. صرف حل مسئله نمی توان گفت که آموزش صحیحی انجام شده است. در برخی از موارد دیده شده است که دانش آموزان برای یادگیری فیزیک از پایه به کلاس تقویتی فیزیک مراجعه میکنند اما بعد از مدتی والدین و حتی خود دانش آموز متوجه میشوند که هیچ تغییری در روند یادگیری درس فیزیک اتفاق نیفتاده است و با وجود انکه معلم سعی میکند تا تمامی مسائل را حل کند و دانش آموز نیز ساعت ها تلاش میکند تا فرمول ها را به خوبی به خاطر بسپارد، هیچ نتیجه ی مطلوب بدست نمی آید. در چنین مواردی به اشتباه پدر و مادر ممکن است فرزند خود را به بازیگوشی و حتی گاهی کم استعداد بودن، متهم کنند و این موضوع باعث میشود تا روحیه ی فرزند آنان به شدت دچار مشکل شود و روند زندگی او نیز تغییر کند؛ چرا که دانش آموز با خود فکر میکند تمام زحمات او بی فایده است و این موضوع باعث میشود تا او از یادگیری و تلاش کردن دست بکشد.

اکنون ممکن است این سوال پیش اید که در چنین مواقعی باید چه کرد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بهتر است در قدم اول، پدر و مادر بهتر است معیارهای بهترین آموزشگاه فیزیک را شناسایی کنند و فرزند خود را تشویق به یادگیری درس فیزیک کنند و صبوری به خرج دهند تا نتایج مطلوبی را دریافت کنند و از همان ابتدا انتظار نداشته باشند ک به طور ناگهانی فرزند آنان یک جهش فوق العاده در یادگیری داشته باشد، موفقیت در درس فیزیک علاوه بر اینکه وابسته به یک سیستم آموزشی صحیح است نیا دارد تا تدریجی و گام به گام انجام شود.

وظیفه ی دانش آموز در یادگیری درس فیزیک

دانش آموز ونیز همچون معلم دارای وظایف خاصی می باشد و باید به این نکته توجه داشت که یادگیری درس فیزیک مسئله ای میباشد که به روابط متقابل معلم و دانش آموز وابسته است. بنابراین هر چقدر که معلم از سیستم اموزشی نوین و صحیحی در کلاس فیزیک استفاده می کند، دانش آموز نیز باید به همان اندازه تلاش کند تا درس را به خوبی یاد بگرد و با دقت به مفاهیمی که معلم ارائه می دهد گوش کند و آنها را یادداشت کند و سعی کند تا آنها را به خوبی درک کند.

 مسائلی که یک معلم با تجربه و با سابقه ارائه میدهد نتایج سال ها تلاش است و دانش آموزان به تنهایی نمی توانند چندین روش ها و نکاتی را از درس فیزیک استخراج کنند. روش های میانبری که یک معلم ارائه می دهد دقیقا همان چیزی است که باعث موفقیت دانش آموزان میشود. ممکن است در یک رده بندی کلی افراد زیادی در آزمون های مختلفی مانند المپیاد و کنکور شرکت کنند که علاوه بر مستعد بودن، تلاش زیادی نیز برای یادگیری درس فیزیک کرده باشند، اما وجه تمایز این دانش آموزان و مسئله ای که باعث میشود تا رتبه بندی های مختلفی بین دانش آموزان وجود داشته باشد آن است که کدام یک از روش های بهتری استفادده کرده اند که باعث تسریع روند حل مسئله شده است.

جمع بندی

شاید در نگاه اول اینگونه بنظر بیاید که کمک گرفتن از اساتید و معلمان با تجربه برای یادگیری درس فیزیک، جز موارد پر هزینه و گران به حساب می اید اما دیگر بهتر است این نگرانی را کنار بگذارید، چراکه آموزشگاه با استاد این امکان را برای تمام دانش آموزان و خانواده ها بوجود آورده است تا با هزینه ای مقرون به صرفه در کلاس آنلاین فیزیک یا کلاس های فیزیک نیمه حضوری و حضوری به راحتی شرکت کنند و از تجربیات اساتید با سابقه ای که در بهترین مدارسی همچون سما ، علوی ، علامه حلی و… سابقه ی تدریس دارند، استفاده کنند.

این تصور اشتباه را کنار بگذارید که اموزشگاه انلاین ممکن است به اندازه ی آموزش حضوری تاثیر گذار نباشد، حقیقت آن است که آمار و ارقام در سال های گذشته به خوبی حاکی از آن است که پیشرفت تکنولوژی و روش های فوق العاده اموزش انلاین گلهی بسیار موثرتر از روش آموزش حضوری موثر است و در صورت داشتن توجه و تمرکز کامل توسط دانش آموز می توان نتایج موفقیت آمیز را مشاهده کرد.