بهترین مرکز داستان گویی آنلاین به کودکان

قصه گویی به کودکان

امروزه شاید دغدغه ی ۹۰ درصد از والدین بهتر شکل گرفتن شخصیت کودک از همان کودکی است. آیا تا به حال راه حل ها و تکنیک هایی همچون کتاب داستان را امتحان کرده اید؟ چند درصد در آموزش مسائل رفتاری به کودک خود موفق بوده اید؟ آیا تا به حال داستان کودکانه برای کودک خود بازگو کرده اید؟ اصلا چقدر خود را در برابر گفتن یک قصه ی شیرین مسئول می دانید؟
شاید شما به دلیل مشغله های روزمره خود به ندرت فرصت کافی برای قصه گویی داشته باشید و شرایط زندگی و پیچیده تر شدن روابط و مشغله های کاری و فکری، نبود وقت آزاد و از همه مهمتر اعتیاد به تکنولوژی، کلا داستان گویی و قصه سرایی فراموش شده باشد و کمتر کسی این لطف را در حق فرزندش انجام دهد.

 

آموزش قصه گویی

 

داستان کودکانه چیست؟

داستان گفتن بخصوص داستان های کودکانه نقش مهم و حیاتی در پرورش شخصیت کودک ایفا می کند. همه ما در کودکی داستان کوتاه و قصه های زیبایی از پدربزرگ ها و مادربزرگ های خود شنیده ایم و با گذشت سال های زیاد باز هم موضوع قصه را از یاد نبرده ایم و قطعا بخش مهمی از کودکی همه بزرگسالان با داستان گویی سپری شده است.
اکثر والدین تماشای تلویزیون و یا بازی های کامپیوتری و موبایل را ترجیح می دهند چون زحمتی از این بابت بر دوش آنها نیست و کودک بعد از تماشای کارتن مورد علاقه به رختخواب می رود و نهایتا به خواب می رود. لذت قصه گویی قبل از خواب به قدری مهم است که کودک هر شب بخشی از رشد شخصیتیش در روند قصه گویی شکل می گیرد. خواندن داستان با صدای بلند و بازگو کردن یک داستان ساده و آموزنده با توجه به سن کودک مزایای بیشماری دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.
شاید شما در ابتدای شروع قصه گویی این کار را پیچیده و سخت تصور کنید. اما در واقع چندان مبحث سختی نیست که تصور می کنید. شما می توانید با خواندن یک کتاب داستان شروع کنید و یا اینکه از قصه های ثبت شده در حافظه تان شروع کنید. شما می توانید با بازگو کردن داستان زندگی و وقایع شیرین خود یا کودکتان شروع کنید پس لزوما اصرار به خواندن یک کتاب سنگین با یک موضوع خاص نیست برای شروع می توانید از فضای مجازی هم کمک بگیرید و داستان های موجود در اینترنت را متناسب با سن کودک روان تر بازگو کنید. هر چه سن کودک بالاتر می رود تمایل کودک به خواندن داستان و گوش دادن آن بیشتر می شود و از مزایای بیشماری بهره می برد.


مزایای داستان گویی کودکانه برای کودک


کودک در هر سنی که باشد علاقه ی شدیدی به داستان کودکانه دارد و اگر کودک تمایل به گوش دادن به قصه داشته باشد این احساس و علاقه را تا نوجوانی هم دارد و بعدها خود شروع به خواندن می کند.


ایجاد فضایل خوب در کودک: کودکان در سراسر دنیا زمانی که به یک قصه آموزنده و خوب گوش می دهند دوست دارند خود را جای شخصیت های داستان بگذارند و از آن ها تقلید کنند قطعا اگر قصه دارای پیام های آموزنده از قبیل تعقل، شجاعت، صداقت و غیره باشد را از سنین اولیه به کودک کوچک خود تزریق کنید.
 آگاه سازی کودک از فرهنگ و ریشه خودش: اگر والدین از کارهای گذشته خود، آداب و رسوم های خود و خانواده اش در قالب داستان کودکانه کوتاه برای فرزند خود تعریف کند قطعا کودک درک بهتری از آداب و رسوم خود پیدا می کند‌
افزایش مهارت کلامی: شناخت کلمات جدید و عبارت های جدید یکی از مهمترین مزایای قصه گویی است و دامنه لغات ارزنده کودک با این شیوه بیشتر می شود.
بهبود مهارت های گوش دادن: عدم توجه و تمرکز در سنین کودکی بسیار شایع است و اینکه بخواهند تمرکز خود را برای یک مدت طولانی بر روی یک موضوع طولانی نگه دارند مشکل است اگر شما یک قصه جذاب انتخاب کنید و در بین داستان به سوالات کودک جواب دهید در دراز مدت او را به شنیدن و کمتر حرف زدن تشویق می کنید و برای درک درست داستان توجه خود را بالا می برند.
 ارتقاء خلاقیت و قدرت تخیل: وقتی کودک به قصه ها گوش می دهد. خود را در داستان تصور می کند و به جای شخصیت قصه در مکان قرار می گیرد و این مسئله در افزایش تخیل و خلاقیت و پرورش های ایده های جدید کمک می کند.
یک ابزار عالی برای تیز شدن حافظه: وقتی داستان آموزنده را برای کودک بازگو می کنید کودک ناخودآگاه آن را به ذهن می سپارد و اگر شما از او بخواهید آن را تکرار کند می تواند به درستی اتفاق های داستان را بازگو نماید بعد از مدتی این راهکار برای افزایش حافظه و تشویق تمرکز موثر خواهد بود.
گسترش افق شناخت: برای قصه های کودکانه حد و مرز تعیین نکنید و نخواهید که قصه فقط مرتبط با فرهنگ و آداب و رسوم خودتان باشد. ممکن است یک کودک هیچوقت موقعیت دیدن کشورهای مختلف دنیا را نداشته باشد اگر با داستان سرایی از فرهنگ های کشورهای مختلف این امکان را برای کودک فراهم کنید قطعا درک گسترده تری از جهان خواهد داشت.


تربیت علمی آسان تر: سنگ بنای یک یادگیری علمی در کودکی، قصه گویی است. بسیاری از کودکان از یادگیری های مستقیم و تذکرهای پی در پی والدین چیزی متوجه نمی شوند شاید موضوع را یاد بگیرند اما قطعا آن را درک نکرده اند. یادگیری از طریق خواندن قصه در کودک اشتیاق ایجاد می کند و از خواندن لذت می برد و همین اشتیاق و لذت می تواند هم در یادگیری تاثیر مثبت بگذارد و هم کودک کنکجاوتر شود که ادامه قصه چگونه پیش خواهد رفت.
ارتباط و تعامل بهتر: اگر تجربه قصه گویی برای کودکان را داشته باشید حتما با سوال پرسیدن آن ها هم مواجه شده اید. بسیاری از کودکان هنر پرسیدن سوالات را ندارند و در قصه گویی می توانند برای کسب آگاهی و یادگیری بهتر سوال بپرسند و این شیوه علاوه بر برقراری یک مکالمه سالم بین کودک و والدین کمک خواهد کرد که فن سخنرانی، گوش دادن منظم و خواندن منظم در کودک تقویت شود و متعاقبا اعتماد به نفس او هم بالا رود.
کمک به رویارویی آسان با موقعیت های دشوار: در برخی از موارد پیش آمده که کودک در برخورد با موقعیت های دشوار دچار سردرگمی می شوند در این صورت اگر در ناخودآگاه ذهن خود داستان مشابهی شنیده باشند می توانند مانند شخصیت داستان عمل کنند. از طریق قصه می توان مفهوم های اساسی زندگی مانند درد و رنج، خوشحالی و ناراحتی و … را آموزش داد و به مرور به کودک فهماند که این رویایی با این موقعیت ها بخشی از زندگی هر فرد هستند.
اگر از داستان برای یادگیری مهارت های زندگی به کودکان استفاده می کنید بهتر است این کار توسط مربیان حرفه ای انجام شود چون این افراد متخصص در این کار هستند و تجربه لازم در این خصوص را دارند. برای اینکه بتوانید یک مرکز یا چنین توانایی و چنین مربیانی پیدا کنید قطعا مرکز آموزش آنلاین با استاد یکی از برترین مرکزهای آموزش هوش مالی و مهارت های زندگی از طریق داستان و داستانگویی می باشد.
شما والدین گرامی می توایند جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کلاسهای آنلاین داستانهای هوش مالی و مهارت های زندگی همه روزه از ساعت 10 لغایت 17 با شماره های 02122860576-09914038252 تماس حاصل فرمایید.