تاثیر بازی‌ های آموزشی در افزایش هوش کودکان

پرورش خلاقیت

بازی باعث می‌ شود کودکان در تمامی ابعاد رشد کنند و یک امر ضروری و لازم در روند رشد کودکان است. شاید تصور یک کودک از بازی کردن فقط جنبه سرگرمی و خوشگذرانی باشد اما از نظر روانشناسی تاثیر فراوان در تمامی ابعاد از جمله شناختی، تربیتی و … می‌ تواند داشته باشد. بازی کردن و استفاده از بازی‌ های مختلف در بعد شناختی کودکان تاثیر‌گذارتر است و به مرور زمان باعث می‌شود حواس، تجسم و تخیل در کودکان رشد پیدا کند.
استفاده از بازی‌ های مختلف نه تنها شرایط لازم را برای رشد بچه ها فراهم می‌ کند بلکه باعث آرامش آنها نیز می‌ شود. انتخاب این موضوع باید از روی آگاهی باشد هر چند شاید تصور خیلی از پدر و مادرها این باشد که بازی فقط جنبه سرگرمی دارد ولی به این شکل نیست همان اندازه که یک فعالیت درست و سالم می‌ تواند کودک را در جنبه‌ های مختلف رشد دهد اگر نامناسب انتخاب شود در روند رشدی کودکان ممانعت ایجاد می‌ کند.
به طور مثال بازی‌ های رایانه‌ ای اگر درست انتخاب نشوند و بیش از حد کودکان را درگیر کنند می‌ توانند از لحاظ روحی و جسمی آسیب‌ های جبران ناپذیری به کودکان بزنند.

 

آموزش چرتکه

 

استفاده از بازی برای کودکان و تقویت هوش کودکان از قدیم الایام مطرح بوده است البته شاید در مدل‌ های آن تغییراتی صورت گرفته باشد در زمان قدیم به خاطر بیشتر بودن تعداد فرزندان و فضای باز مثل حیاط بازی‌ های کودکان متفاوت بوده است و در رشد اجتماعی کودکان بسیار موثرتر بودند، ولی امروزه به خاطر کم بودن فرزند و یا تک فرزندی و زندگی آپارتمان نشینی و ماشینی نیاز بیشتری به بازی کودکانه در خانه و بازی کودکانه آنلاین احساس می‌ شود لذا باید در این زمینه تا حد امکان آگاهی خود را بالا ببریم تا بتوان به افزایش هوش کودکان کمک کرد.

بازی کودکانه و پرورش انواع مهارت‌ ها

فعالیت و بازی با کودکان این فرصت را به آنها می‌ دهد تا بتوانند قوه تخیل و انواع مهارت‌ ها را در خود پرورش دهند و به رشد مغز آنها نیز کمک می‌ کند کودکان میتوانند مهارت‌ های مختلف مثل مهارت مالی، تصمیم‌گیری، مسئولیت‌پذیری، خلاقیت و مهارت‌ های گروهی را یاد بگیرند.
این تفریح جذاب می‌ تواند اعتماد به نفس را در فرزندان شما افزایش دهد، مثلا انواع پازل‌ ها با توجه به سن کودکان سبب تقویت اعتماد به ‌نفس، بهبود دقت، رشد ذهنی و هوش کودکان، هماهنگی چشم و دست و سرگرمی و نشاط افراد می‌ شود.
برخی از بازیها و سرگرمی‌ ها از جمله گویندگی، خواندن خاطره، داستان و داستانگویی، شعر خوانی، معلم بازی، تکمیل شعر و جملات، پاسخ به سوالات و…. می تواند برای کودکان خجالتی بسیار مفید باشد.
برای کودکانی که دچار اختلال وسواس هستند می‌ توان از موادی مثل شن، گل، رنگ و…. استفاده کرد زیرا سبب می‌ شود در طولانی مدت حساسیتشان کاهش پیدا کند.

اسباب بازی برای کودک نقش ابزار آزمایشگاهی برای یک دانشمند را بازی می‌ کند به شرطی که با سن او تناسب داشته باشد و فرصت این را داشته باشد که بدون ترس از خراب شدن و تنبیه والدین بتواند آن را خراب کند و مجدد بسازد.
در کودکانی که پرخاشگر هستند و نمی‌توانند خشم خود را کنترل کنند استفاده از خمیر و گل می تواند تاثیر زیادی در کنترل خشمشان داشته باشد زیرا سبب برون‌ ریزی احساسات آنها می‌ شود و قدرت تحمل و صبر کودکان بالا می‌ رود.
آزادی مطلق را باید در هنگام تفریح و سرگرمی تا زمانی که به خودش آسیبی وارد نکند به کودک داد ، هرگز لذت آنها را برای انجام کاری را نشکنید زیرا ذهن او دچار اختلال و بهم‌ ریختگی می‌ شود.
باید در انتخاب نوع بازی جنسیت را نیز در نظر گرفت. بازی کودکانه دخترانه و بازی کودکانه پسرانه با هم متفاوت است لذا با توجه به نوع جنسیت فرزند خود انتخاب مناسبی داشته باشید. ارتباط با عروسک‌ ها و اسباب بازی ها در کودکی به رشد مهارت‌ های اجتماعی و همدلی در آنها کمک می‌ کند، اسباب بازیها سبب افزایش قدرت تخیل و دنیای خیالی بچه‌ ها می‌ شوند.
انواع بازیها کودکان را تشویق می‌ کنند در مورد انسان های دیگر و چگونگی ارتباط با دیگران فکر کنند تحقیقات نشان می‌ دهد که وقتی بچه‌ ها با عروسک‌ ها حتی به تنهایی بازی می‌ کنند مغزشان مانند زمان بازی کردن با بچه های دیگر فعال است ولی وقتی با گوشی موبایل و یا تبلت مشغول هستند همان قسمت مغز فعالیت بسیار کمتری دارد حتی اگر خلاقانه باشد. والدین می‌ توانند با رفتار خوب با عروسک‌ های فرزندان رفتار درست را به آنها بیاموزند زیرا بچه‌ ها عروسکشان را خیلی دوست دارند و با عروسکشان زندگی می‌ کنند.


بازی درمانی و تاثیر آن در افزایش تمرکز کودکان

بازیها در پرورش هوش و میزان یادگیری کودکان بسیار موثر است بازیها بسیار متنوع هستند زیرا کودک با توجه به شرایط خاصی که دارد بازی‌ های خاصی را می‌ پسندند این تفریح می‌ تواند بر شخصیت بچه ها اثر مثبتی بگذارد به این صورت که از درون آرام می‌ شوند، متمرکز می‌ شود و مغز خود را به کار می‌ اندازند و بعد خلاقیتشان آشکار می‌ شود.
کودکی که آرامش داشته باشد به تبع شخصیتی سازنده و آینده‌ نگرخواهد داشت استفاده از بازی آموزشی کودکانه سبب تمرکز بچه‌ ها می‌ شود و همین امر به آنها مدیریت برنامه‌ ریزی را یاد می‌ دهد و این کودکان در آینده مدیران قابلی می‌ شوند.
یکی از تاثیرات بازی و سرگرمی رشد اجتماعی کودک است از این طریق بچه ها جرأت و شجاعت وارد شدن به جامعه را یاد می‌ گیرند و می‌ توانند در جامعه افراد مفید و موفقی باشند. حس همکاری در بچه‌ ها تقویت می‌ شود، طعم رقابت کردن و پذیرش شکست را می‌ آموزند.
به مرور از ترس و کم‌رو بودن فاصله می‌ گیرند، بازی به کودکان می‌ آموزد که چطور با مشکلات و موانع مواجه شوند و بتوانند آن را حل کنند و یا با آن کنار بیایند و دوباره به آرامش و تعادل برسند. برخی از این بازیها و سرگرمی‌ ها به خصوص از انواع آموزشی و فکری به پرورش انواع حواس در کودکان کمک می‌ کند انواع این سرگرمی‌ ها که سبب تخلیه هیجانات در بچه ها می شوند می‌ توانند در شادابی و نشاط کودکان اثر بگذارد و کودکی که سلامت روان داشته باشد می‌ تواند به سوی آینده درخشان همراه با موفقیت و آرامش قدم بردارد.
آموزشگاه بااستاد نماینده رسمی گروه آموزشی پژوهشی داناکو (بزرگترین طراح و سازنده بازیهای فکری آموزشی ویژه کودکان و نوجوانان) با کلاس‌ های آموزشی خلاقیت و بازیهای فکری متنوع مانند هوش مالی کودکان، اوریگامی، مهندسی خلاقیت، رباتیک و چرتکه ….با کمک مربیان و اساتید مجرب و متخصص گزینه مناسبی برای پرورش خلاقیت و رشد مهارت‌ های مهم و مختلف کودکان و نوجوانان شما است از خدمات این آموزشگاه بهره ببرید تا در افزایش هوش و خلاقیت فرزندان خود بتوانید نقش موثری داشته باشید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با کلاسهای خصوصی و آنلاین خلاقیت همه روزه از ساعت 10 لغایت 17 با شماره های 0212286056-09914038252 تماس حاصل فرمایید.