تاثیر داستان و داستانگویی در پرورش مهارت ذهنی کودک و نوجوان

آموزش آنلاین

داستان ها می توانند تصاویری از زندگی باشند که در بستری از واقعیت یا خیال روی می دهد. عده ای داستان را تنها ابزاری برای تفریح می دانند و عملا فکر می کنند که داستانگویی برای خود یا دیگران فایده ای جز وقت کشی ندارد. اما آیا واقعا چنین است؟ آیا داستان ها تاثیری در ذهن کودکان و یا حتی بزرگسالان ندارد؟ برای درک این موضوع باید با مفهومی به نام ذهن ناخودآگاه آشنا شویم.

انسان ها موجودات منطقی نیستند!

یکی از مهمترین فریب هایی که در زندگی انسان ها وجود دارد این است که آن ها معمولا تصور می کنند موجودات منطقی هستند و بر اساس منطق دست به تصمیم گیری می زنند. پیشرفت های انسانی در سده های مختلف را هم بر این موضوع گواه می دانند و معتقند که این عقل و منطق بشری بوده است که انسان را به این جایگاه رسانده است.
بله! آن ها درست می گویند. این عقل و منطق بشری بوده است که انسان را به این نقطه رسانده است اما نکته مهم تر این است که انسان قدرتی بالاتر از قدرت منطق در ذهن خود دارد که هیچگاه نمی تواند آن را در اختیار بگیرد.
بگذارید کمی راحت تر بیان کنیم. شما در حال خواندن این مقاله در حال تکان دادن پای خود هستید، دستتان را به دماغ خودتان می مالید، بدنتان شروع به خارش می کند، تنفس می کنید، فشار خون متعادلی دارید، قلبتان در حال پمپاژ منظم است، پلک های متوالی و منظم می زنید و هزاران مورد دیگر. اما نکته جالب اینجاست که شما تنها در حال خواندن این مقاله هستید و روی خواندن این متن تمرکز کرده اید! پس چه کسی در حال انجام صدها یا میلیون ها کار گفته شده است؟!
بله، ذهن انسان از دو بخش منطقی و غیر منطقی یا همان ناخودآگاه تشکیل شده است. بخش منطقی کند، کوچک و بی حافظه است که نمی تواند دو یا چند کار معدود را همزمان انجام دهد. اما بخش غیر منطقی یا ناخودآگاه قادر است تمامی اطلاعات را در یک لحظه تحلیل کند و دستورات را صادر کند. تمامی اعمال بدن و تمامی مفاهیمی که یاد گرفته اید ( مانند راه رفتن، خواندن، جدول ضرب و … ) توسط این ذهن کنترل می شود. پس همانطور که می بینید ذهن غیر منطقی است که زندگی ما را کنترل می کند! اما این موضوع چه ربطی به داستانگویی دارد؟

داستانگویی راهی برای کنترل ذهن غیر منطقی


داستانگویی از نظر منطقی هیچ چیز جدید یا جذابی ندارد. روایت یک زندگی واقعی یا غیر واقعی که در بستری خیالی یا واقعی رخ می دهد. این داستان می تواند در ژانرهای مختلف باشد. کسی می آید، اتفاقی برایش می افتد و داستان با یک پایان بندی تمام می شود! ظاهرا بعد از پایان داستان تغییری در زندگی انسان رخ نمی دهد، اما آیا واقعا این چنین است؟ این چیزی است که انسان های متکی بر آن بخش کوچک ذهن، یعنی منطق بیان می کنند.
اما داستان و داستانگویی از دید ما چیزی شبیه به یک ابزار چند کاره است. این ابزار قادر است به فرد یا کودک این امکان را بدهد که ذهن غیر منطقی را تحت کنترل بگیرد و عملا این قدرت عظیم را به سمتی که می خواهد هدایت کند
بگذارید اینگونه بیان کنیم. هیچ راهی به جز حواس 5 گانه برای ورود به ناخودآگاه ذهنی وجود ندارد. شما تنها می توانید از طریق 5 راه بینایی، شنوایی، شنیداری، بویایی و لامسه اطلاعات را وارد ذهن غیر منطقی کنید. اما تفاوت این جاست که این بار ذهن تصمیم میگیرد که کدام اطلاعات را قبول و کدام یک را رد کند. در این حالت شما تقریبا نمی توانید کاری کنید، اما یک راه حل بسیار کوچک به نام شبیه سازی وجود دارد!
ذهن ناخودآگاه انسان بر اساس مجموعه اتفاقات رشد پیدا می کند. حال اگر شما این مجموعه اتفاقات را برای ذهن شبیه سازی کنید می توانید مسیر رشد آن را در اختیار داشته باشید. در واقع ذهن غیر منطقی توانایی تشخیص واقعیت از خیال را ندارد و راحت به دام این شبیه سازی می افتد. شبیه سازی مانند داستانگویی می تواند این کار را به راحتی برای ما انجام دهد! چیز هایی مانند فیلم، کارتون، موسیقی، بازی و … نیز دقیقا همین کارکرد را دارد. بنابراین در انتخاب آن ها کاملا دقت داشته باشید، زیرا می تواند آینده یک انسان را تغییر دهد.

کلاس قصه گویی


داستانگویی باعث افزایش مهارت ذهنی کودک می شود! این گونه جملات که بیشتر شبیه به جملات تبلیغاتی و شعارهای ریاست جمهوری است عموما بسیار شنیده ایم اما تاکنون فکر کرده ایم که معنی آن چیست؟
مهارت یعنی تبدیل یک دانش به فهم عملی آن. شما زمانی که در کودکی تاتی تاتی می کردید در حال یاد گرفتن دانش راه رفتن بودید. این دانش با تمرین و تکرار تبدیل به یک مهارت ذهنی برای شما شد و شما بدون این که فکر کنید به راه رفتن ادامه می دهید.
پس بر اساس این مثال می توانیم مهارت ذهنی را این گونه تعریف کرد، زمانی که یک کار و فعالیت یا هر چیز دیگری از ذهن منطقی به ذهن غیر منطقی یا ناخودآگاه مهاجرت کند آن فعالیت تبدیل به یک مهارت ذهنی می شود.
داستان ها زندگی را در بعدهای مختلف و از دیدگاه های مختلف بیان می کنند و نتایج مختلف هر عملی را نشان می دهند. این موضوع کم کم در ذهن غیر منطقی تاثیر می گذارد. بنابراین عملا می توان اینگونه گفت که داستانگویی مهارت زندگی کردن را به کودک می آموزد. زندگی کردن مجموعه ای از تجربه هایی است که انسان در طول زندگی به دست می آورد. اما داستان یک نوع آمپول تقویتی و دوپینگ محسوب می شود که خلاصه ای از این تجربیات را بدون صرف هزینه و وقت به ذهن کودک منتقل می کند و او یاد می گیرد که چطور زندگی کند.
تحقیقات اثبات نموده است که بهترین روش آموزش و به یاد آوری مسائل از طریق داستان و داستانگویی می باشد. در بسیاری از کشورهای پیشرفته سالهاست که از روش داستانگویی برای آموزش بسیاری از مسائل به کودکان و نوجوان و حتی بزرگسالان استفاده می شود در ایران هم برای اولین بار دوره های داستانگویی در مرکز آموزشی با استاد برای مسائل متنوع از جمله آموزش هوش مالی، کارآفرینی و …….. با داستانهای مهیج به کودکان و نوجوانان به صورت آنلاین برگزار گردید و اساتید و مربیان این مجموعه به صورت کاملا حرفه ایی مسائل گوناگون را به کودکان و نوجوان آموزش می دهند.
هنوز فکر می کنید که داستان،کتاب و رمان کاری جز وقت کشی نمی کند؟
پس همین حالا با کارشناسان مجموعه با استاد جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با کلاسهای آنلاین داستانگویی ویژه کودکان و نوجوانان با شماره های 02122860576 و 09914038252 تماس حاصل فرمایید.