تعریف حسابداری و آینده شغلی رشته حسابداری

آموزشگاه آنلاین

مدیر آموزشگاه بااستاد در تعریف حسابداری اینگونه عنوان می نمایند که آموزش حسابداری از زمانی که امور تجاری و بازرگانی گسترش پیدا کرد و حتی شاید پیش از آن در سیستم آموزشی مطرح شد و امروزه فرایند حسابداری به گونه ای است که افراد برای یادگیری آن حتما باید تحصیلات و تخصص مرتبط با رشته ی حسابداری را داشته باشند. رشته ی حسابداری مانند هر رشته ی دانشگاهی و هر تخصص دیگری تعریف و اصول خاص خود را دارد. تعریف حسابداری در انواع متعدد و گوناگون بیان شده است. تعریف حسابداری عبارت است از ثبت، ذخیره و گزارش اطلاعات مالی و پولی به گونه ای که برای اخذ تصمیمات حیاتی و ضروری از این اطلاعات به نحوی به جا و صحیح استفاده نمایند. حالا ما باید به این مبحث بپردازیم که حسابداری چیست؟ در علم حسابداری سه کلمه یا سه مبحث بسیار اهمیت دارد. اول میزان دارایی ها، دوم میزان بدهی ها و سوم میزان سرمایه است. به طور کلی می توان چنین بیان کرد که مجموع بدهی ها و سرمایه ها با هم میزان دارایی ها را به دست می دهد. به عبارت دیگر می توان گفت فرمول حسابداری یا معادله ی کلی و جامع علم و رشته ی حسابداری عبارت است از ( سرمایه + بدهی = دارایی ). دارایی ها را می توان به انواع مختلف و گوناگونی تقسیم نمود. برخی از دارایی ها عبارتند از: دارایی های نقدی، دارایی های ثابت، کالاها، انواع سرمایه گذاری ها در جاهای مختلف و گوناگون و بسیاری انواع دیگر. بدهی ها را نیز می توان به انواع مختلفی تقسیم نمود. از جمله ی برخی بدهی ها می توان به تسهیلات دریافتی از بانک و غیره اشاره نمود.

اصول حسابداری

به طور کلی مفاهیم موجود در علم حسابداری را می توان به سه دسته ی کلی تقسیم نمود. اول فرض های حسابداری، دوم اصول حسابداری و سوم عوامل محدود کننده ی حسابداری. برخی از فرض های علم حسابداری عبارتند از: فرض واحد اندازه گیری، فرض دوره ی مالی و غیره. برخی از اصول حسابداری که می توان نام برد نیز عبارتند از: اصل افشا، اصل تطابق هزینه و درآمد و بسیاری اصول دیگر که بیان آن ها از حوصله ی این مقاله خارج است. عوامل محدود کننده ی حسابداری موجب محدود شدن اصول حسابداری می شوند. برخی از این محدودیت ها عبارتند از: اصل اهمیت، اصل محافظه کاری و محدودیت های دیگر. حسابداری جز رشته ها و علومی است که با توجه به رشد روزافزون اقتصاد و فعالیت های تجاری و بازرگانی روز به روز بر اهمیت آن افزوده می شود. امروزه فعالیت های اقتصادی به سرعت و با شدت باورنکردنی در حال رشد و توسعه هستند. بنابراین نیاز به یک متخصص در زمینه ی حسابداری و بررسی امور مالی بسیار زیاد خواهد شد. در نتیجه افرادی که آموزش حسابداری دیده باشند و آگاه به برخی اصول حسابداری باشند به خوبی می توانند آینده ی شغلی خود را تامین نمایند. برای آموزش حسابداری بهتر است یکی از این شاخه ها را با توجه به علاقه مندی های خود انتخاب نموده و دوره های آموزشی آن را طی نمایید. و جالب است که این را هم بدانید که حتما نیازی نیست که در دانشگاه و در رشته حسابداری مدرک تحصیلی داشته باشید شما حتی اگر در رشته دیگری به غیر از حسابداری هم تحصیل کرده باشید می توانید به یک حسابدار حرفه ایی تبدیل شوید به شرط آنکه اصولی آموزش ببینید به طور مثال در آموزشگاه با استاد شما می توانید که در دوره های حسابداری ویژه بازار کار شرکت نمایید و با توجه به تخصصی که اساتید آموزشگاه با استاد در درس حسابداری و نیازهای شغلی این رشته دارند شما را به یک حسابدار حرفه ایی تبدیل می نمایند و حتی اگر از دانشجویان ممتاز آموزشگاه با استاد باشید این شانس را دارید که توسط اساتید این مجموعه به یکی از شرکت های معتبر برای استخدام معرفی شوید و یا با مدرک معتبری که از این مجموعه دریافت می نمایید خیلی زود شغل مورد علاقه خود را بیابید . رشته حسابداری دارای شاخه ها و زیر مجموعه های متفاوتی می باشد. برخی از شاخه های رشته ی حسابداری عبارتند از: حسابداری بازرگانی، حسابداری صنعتی، حسابداری حقوق و دستمزد و بسیاری انواع دیگر. در رابطه با آموزش حسابداری می توان به این نکته اشاره نمود که یادگیری برخی نرم افزارهای مهم و ضروری در این حوزه مثل نرم افزار هلو بسیار اهمیت دارد.

آینده شغلی حسابداری

به گفته مدیر آموزشگاه با استاد که سالها در زمینه تربیت نیروی متخصص حسابداری تجربه دارند آینده شغلی رشته حسابداری بسیار روشن و امیدوار کننده می باشد. به طور کلی می توان رشته ی حسابداری را در گروه رشته ها و علومی قرار داد که جوامع و انسان امروزی به واسطه ی نحوه و سبک زندگی پیچیده اش به آن نیازمند می باشند. در گذشته به دلیل نحوه ی زندگی و نیز نحوه امرار معاش و کسب وکارها که خیلی ساده تر انجام می شدند هر کس می توانست امور مربوط به حسابداری، حسابرسی و مدیریت مالی و پولی را انجام دهد. اما امروزه همان طور که در بالا ذکر کردیم به واسطه ی تغییر در سبک زندگی و پیچیده تر شدن کسب و کارها و همچنین پیچیده تر شدن امور مالی و پولی نیاز به یک حسابدار مجرب، امین و متخصص بسیار زیاد حس می شود. در شرکت ها و کارخانه های بزرگ و یا حتی در سازمان ها و مراکز اداری نیز وجود یک حسابدار قوی و امین خیلی مفید خواهد بود. حسابداری در گروه مشاغلی جای می گیرد که هیچ کس یا هیچ شغل دیگری نمی تواند جایگزین آن شود. به عبارت دیگر هیچ شخصی غیر از یک حسابدار نمی تواند وظایف و امور محول شده به یک حسابدار را انجام دهد. با مدرک حسابداری شما می توانید در بسیاری از شرکت ها، سازمان ها، ادارات دولتی و غیر دولتی، انواع کارخانه ها و بسیاری مکان های دیگر که همواره به یک حسابدار ماهر، با تجربه، امانت دار و دارای تخصص نیاز دارند جویای کار شده و به علت نیاز وافر این مکان ها به رشته ی حسابداری و متخصص این زمینه می توان گفت آینده ی شغلی شما تا حد بسیار زیادی تامین خواهد شد. بنابراین می توان گفت اگر شما مدرک حسابداری داشته باشید این امکان برای شما وجود دارد که با داشتن شرایط لازم و همچنین مقداری سرمایه ی اولیه برای تاسیس یک شرکت حسابداری و حسابرسی اقدام نمایید. با تاسیس چنین شرکتی شما می توانید مجری پروژه های بزرگ مالی و حسابرسی شوید و از این طریق درآمد بالایی به دست آورید. در صورتی هم که شما به چنین مشاغلی علاقه مند نیستید در صورت استخدام در یک سازمان یا شرکت خصوصی یا دولتی امکان ترفیع شغلی برای شما خیلی زیاد می باشد. به گونه ای که اگر شما در زمینه ی حسابداری و تخصص خود کاملا مجرب و با دانش باشید خیلی دور از ذهن نخواهد بود اگر شما روزی به سمت مدیریت مالی همان شرکت یا سازمان دست یابید. در پایان می توان چنین بیان کرد شما هرگز با داشتن تخصص در زمینه ی حسابداری و نرم افزارهای مربوط به این رشته مثل نرم افزار هلو بیکار نخواهید ماند، حتی دور از واقعیت نیست اگر بگوییم شما می توانید با داشتن تخصصی مثل حسابداری به آسانی شغل مورد علاقه ی خود را انتخاب کرده و داشته باشید.

جمع بندی

آموزش حسابداری از زمانی که امور تجاری و بازرگانی گسترش پیدا کرد در سیستم آموزشی مطرح شد. امروزه فرایند حسابداری به گونه ای است که افراد برای یادگیری آن حتما باید تحصیلات  و تخصص مرتبط با رشته حسابداری را داشته باشند. رشته ی حسابداری را می توان در گروه رشته ها و علومی قرار داد که جوامع امروزی به واسطه ی نحوه زندگی پیچیده ای که دارند به آن نیاز دارند.