راه های تقویت هوش ریاضی کودکان

آموزش ریاضی

همه ما به خوبی می دانیم که انسان دارای انواع هوش های مختلفی می باشد که بر اساس گفته هوارد گارنر، این هوش ها به 8 دسته تقسیم می شوند و هر یک از این هوش ها برای یادگیری مهارت های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. هوش ریاضی یکی از مهم ترین انواع هوش است که معمولا در هر انسانی وجود دارد. یکی از سوالات اساسی و مهمی که اکنون ممکن است برای بسیاری از افراد پیش آید آن می باشد که اصلا هوش ریاضی چیست؟ نقش این هوش در زندگی انسان ها چیست؟ آیا میتوان میزان این هوش را افزایش داد؟ تقویت هوش ریاضی باعث یادگیری چه مهارت هایی در زندگی انسان می شود؟
در پاسخ به این سوال باید گفت که یکی از راه های مهم نبوغ، به کارگیری هوش ریاضی یا همان منطقی است. هوش منطقی یا هوش ریاضی، یک نوع توانایی محاسباتی می باشد که توانایی پردازش کردن اطلاعات با استفاده از تفکر انتزاعی، استدلال، و منطق را بوجود می آورد. بنابراین به خوبی می توان به این نکته پی برد که تقویت هوش ریاضی مسئله بسیار مهمی است و میتواند مسیر زندگی انسان ها را عوض کند.
همانطور که انسان در دوره ی کودکی خود یاد میگیرد که صحبت کند و از توانایی های حرکتی خود استفاده کند، می تواند یاد بگیرد که چگونه از توانایی های ذهنی خود و هوشی که دارد استفاده کند اما نیاز دارد تا تحت آموزش قرار بگیرد تا بتواند مهارت های خود را تقویت کند و از هوش منطقی و ریاضی اش به بهترین نحو استفاده کند. با توجه به این موضوع می توان گفت که بهترین زمان برای تقویت هوش ریاضی کودکان، دوره کودکی آنها می باشد. هر چقدر که سن انسان کمتر باشد، آمادگی ذهنی بیشتری برای یادگیری و تقویت هوش دارد، اما حقیقت آن است که تنها افراد متخصص و با تجربه در زمینه آموزش ریاضی و تقویت هوش می توانند کودکان را تحت تعلیم و تربیت قرار دهند.

چرا تقویت هوش ریاضی؟

بر اساس آمار و اطلاعات بدست آمده در سال های اخیر به جرات میتوان گفت اکثر افرادی که اختراعات گوناگونی را به جامعه بشری ارائه دهند و با ثبت اختراعات خود باعث ایجاد تحول در جوامع انسانی شدند دارای هوش ریاضی بسیار بالایی بودند و نحوه بکارگیری از این هوش را نیز بلد بودند. معروف ترین کسانی که می توان در رابطه با این موضوع آنها را معرفی کرد: استیون هاوکینگ، اسحاق نیوتون، بیل گیتس، ادیسون، لویی پاستورو…. می باشند.
کسانی که دارای هوش منطقی و ریاضی نسبتا قوی می باشند، می توانند مسائل مختلف را به خوبی مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند و آنها را استدلال کنند، به همین دلیل نیز توانایی حل کردن معما توسط این گروه از افراد بسیار زیاد است. اگر دقت کنید، میبینید که عده ای از انسان ها می توانند سریعا از مشاهدات خود نتیجه گیری کنند و آنها را به صورت دسته بندی شده ارائه دهند؛ چرا که این گروه از انسان ها می توانند روابط علت و معلولی میان مسائل مختلف را به خوبی شناسایی کنند، در نهایت هنگامی که شما از انها می خواهید که به حل یک معادله بپردازند یا مسئله ای را حل کنند در مقایسه با دیگر افراد با سرعت بیشتری عمل میکنند.
شاید در نگاه اول اینگونه به نظر آید که همه ی انسان ها دارای قدرت کافی برای یادگیری مباحث ریاضی نمی باشند، اما حقیقت ان است که هر انسانی به طور غریزی و ذاتی دارای هوش ریاضی است و با کمک آموزش های صحیح و با استفاده از ترفندهای مختلف میتوان این قدرت را افزایش داد.
برای آموزش ریاضی به کودکان و تقویت هوش آنها معمولا اساتید و متخصصان حرفه ای از ترفندهایی همچون: کار با چرتکه، حل مسئله و معما، روش های استدلالی با بیان کودکانه، بازی ریاضی، شمارش اعداد به ترتیب های مختلف، آشنایی با اشکال هندسی، نحوه وزن کردن اشیا مختلف و هوش مالی کمک می گیرند.

برای تقویت هوش ریاضی کودکان باید چه کرد؟

از آنجایی که تمامی انسان ها دارای هوش ریاضی و توانایی محاسبات می باشند، میتوان از طریق آموزش ریاضی و نحوه به کارگیری هوش منطقی به افراد کمک کرد تا در مسیر موفقیت قدم بردارند، اما چگونه میتوان میزان هوش ریاضی و منطقی افراد را تقویت کرد؟
در رابطه با این موضوع باید به این نکته اشاره کنیم که آموزش ریاضی و تقویت حافظه جز مهارت های تخصصی به حساب می آید و هرکسی نمیتواند این کارها را انجام دهد، بنابراین بهتر است برای تقویت هوش ریاضی به سراغ افراد متخصص در این زمینه برویم. همانطور که اشاره کردیم بهترین زمان تقویت هوش ریاضی در دوره کودکی است و اگر کودکان بتوانند نحوه ی استفاده از قدرت محاسباتی خود را از سنین خردسالی یاد بگیرند، میتوانند در آینده نیز به بهترین نحو از آن استفاده کنند.
والدین باید از همان دوره کودکی به سراغ پیدا کردن افرادی متخصص در این زمینه بروند تا بتوانند قدرت هوش ریاضی کودکان خود را تقویت کنند و آینده ای درخشان را برای آنها ترسیم کنند، مسلما والدین به تنهایی نمی توانند آموزش های ریاضی را به کودکان خود ارائه دهند؛ چرا که دارای دانش کافی در این زمینه نمی باشند و با فرایند آموزش به کودکان نیز آشنایی ندارند.
امروزه آموزشگاه با استاد با در نظر گرفتن این نیاز اساسی والدین و فرزندان آنان، اقدام به اموزش و تقویت هوش ریاضی توسط اساتید مجرب و حرفه ای با دوره های هوش مالی کودکان کرده است. تمامی این اساتید دارای تسلط و مهارت کافی بر مبحث هوش منطقی، ریاضی و محاسباتی می باشند و با تمامی روش های آموزش به کودکان نیر آشنایی دارند. فراموش نکنید که اصول آموزشی کودکان با نوجوانان و بزرگسالان کاملا متفاوت است و کسانی که دارای تخصص در این زمینه نباشند، نمیتوانند به خوبی از عهده این کار برآیند.

تست هوش ریاضی

حتما شما نیز تاکنون شنیده اید که نحوه عملکرد هوش منطق و ریاضی هر انسانی از راه های سنجش میزان آی کیو ان ها می باشد. از آنجایی که میزان هوش ریاضی و استعداد هر شخصی با شخص دیگر متفاوت است، برای اندازه گیری میزان آی کیو افراد معمولا از آزمون های تست هوش استفاده می شود. وقتی که والدین از میزان ای کیو فرزندان خود اطلاع داشته باشند، بهتر می توانند برای آموزش کودکان خود تصمیم گیری کنند.
جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با کلاسهای هوش مالی خانم شه پناه مدرس برتر مدارس تهران و کلاسهای خلاقیت کودکان ضمن بازدید از سایت آموزشگاه آنلاین با استاد می توانید همه روزه از ساعت 10 لغایت 17 با شماره های 02122860576-09914038252 تماس حاصل فرمایید.