ریاضی یعنی چه
درس ریاضی یکی از مهم ترین دروس، چه در دوره ی ابتدایی و چه در مقاطع بالاتر تحصیلی به حساب می آید. توانایی حل مسائل این درس و یادگیری صحیح آن مورد توجه دانش آموزان و والدین آنها می باشد. یادگیری ریاضی شاید در ابتدا سخت و دشوار باشد، اما اصول و روش هایی نیز برای یادگیری هرچه بهتر این درس وجود دارد.

آشنایی با درس ریاضی

درس ریاضی یکی از مهم ترین و گاهی برای برخی از دانش آموزان، سخت ترین درس دوران تحصیلی محسوب میشود. شاید به دلیل پیچیدگی و گستردگی این درس است که از ابتدای دوران تحصیلی، تاکید زیادی بر روی یادگیری صحیح این درس میشود. در اکثر موارد، فرد ممکن است در کنار تحصیل در مدرسه، به یادگیری درس ریاضی از طریق کلاس تقویتی ریاضی بپردازد. کلاس آنلاین ریاضی نیز روش خوبی به نظر میرسد. موضوعی که بارز است این مسئله می باشد که همه ی فراگیران این درس تمایل به داشتن بهترین معلم ریاضی و بهترین استاد ریاضی دارند.

روش های نوین یادگیری درس ریاضی

آموزش ریاضی ابتدایی، به دلیل اهمیت فراوان خود مورد توجه قرار میگیرد. زیرا پایه و اساس درس ریاضی، آموزشی است که در سنین پایین تر به دانش آموزان داده میشود. در واقع میتوان گفت موفقیت در درس ریاضی به این مسئله بستگی دارد. اما تدریس این درس نیز روش خاص خود را دارد که باید توسط متخصصین صورت گیرد. در ادامه  به چند مورد از روش های تدریس نوین این درس پرداخته می شود :

 1. روش اکتشافی: در این روش دانش آموز با کمک معلم به حل مسئله ی پیش روی خود می پردازد. معلم، تنها نقش هدایت گر را دارد و هیچگاه جواب مسئله را به صورت مستقیم به دانش آموز ارائه نمی دهد. دانش آموز در این روش یاد میگیرد که خود به اکتشاف و تفکر دست بزند و به جواب برسد.
 2. روش استدلالی: در این روش، ابتدا اصول کلی و قواعد توسط معلم بیان میشود. سپس دانش آموز با استفاده از استدلال و منطق، و با کمک اصولی که فرا گرفته به حل مسئله و یادگیری اصولی میپردازدیم
 1. روش مفهومی: در این روش، تلاش معلم بر روشن کردن مفاهیم برای دانش آموز متمرکز است. هنگامی که مفاهیم کلی برای دانش آموز مشخص شدند، او قادر خواهد بود تا به حل مسئله بپردازد. همچنین مفاهیم اصلی و پایه را نیز فرا گرفته و میتواند در آینده نیز مفاهیم جدیدی را بر پایه ی اطلاعات قبلی یاد بگیرد.
 2. روش تشبیهی: این روش جز روش های نوین و مورد رضایت دانش آموزان در تدریس درس ریاضی است. معلم در ابتدا به بیان یک داستان پرداخته و مفهوم مورد نظر خود را برای تدریس به دانش آموزان، در نهایت از داستان استخراج می کند. این روش چون با تعریف یک داستان همراه است، مورد علاقه و توجه دانش آموزان قرار گرفته و آن ها را برای مشارکت در کلاس تشویق می نماید.
 3. روش بهره گیری از مثال: این روش یک روش ترکیبی محسوب میشود. معلم مفاهیمی که قصد تدریس و بیان کردنشان به دانش آموز را دارد با ذکر مثالی برای آنها توضیح می دهد. برای مثال اگر معلم بخواهد مفهوم یک شکل هندسی مانند دایره را به دانش آموزان یاد بدهد، چندین دایره رسم کرده و به دانش آموزان خواهد گفت که اشکال رسم شده همگی دایره محسوب میشوند. در این روش از تعاریف شفاهی پرهیز میشود و مفاهیم به صورت عینی نشان داده میشوند.
 1. استفاده از مدل: استفاده از مدل ها برای آموزش آسان درس ریاضی، بسیار کاربردی هستند. آموزش درس ریاضی در سنین پایین به کودکان با این روش بسیار مناسب و مفید واقع می شود. منظور از مدل، اجسام و یا تصاویری هستند که به دانش آموزان نشان داده شده و آن ها را در درک بهتر مفاهیم یاری    می کنند. استفاده از مدل ها برای یادگیری، برای دانش آموزان بسیار جذاب و جالب است و همین مسئله، موجب افزایش توجه آنها به درس و مفاهیم آن میشود.
 2. روش تشریحی: این روش رایج ترین روش مورد استفاده برای تدریس درس ریاضی است. اما باید به نکته ای درباره ی این روش اشاره کرد. استفاده  از این روش به تنهایی موجب خستگی ذهنی و بی حوصلگی دانش آموزان میشود. بهترین حالت برای استفاده از این روش این است که در کنار سایر روش ها استفاده شود تا تاثیرگذار بوده و به یادگیری بهتر کمک کند.

تقویت یادگیری درس ریاضی

هر دانش آموزی، از دانش آموز ابتدایی تا کنکور، دارای استعداد خاصی است و این مسئله که همه ی دانش آموزان در درس ریاضی استعداد بارزی داشته باشند امری محال است. با این وجود، مهارت و توانایی در این درس امری بعید نخواهد بود. این مهارت و توانایی قابلیت پرورش و افزایش دارد. یادگیری ریاضی با تمرین و تکرار، در کنار بهره بردن از تدریس بهترین اساتید و معلم های ریاضی روش مناسبی برای تقویت این مهارت و توانایی است. برای بهره مند شدن از بهترین معلم ریاضی و یا بهترین استاد ریاضی، لازم است به بهترین آموزشگاه ریاضی نیز مراجعه کرد.

یادگیری آسان ریاضی

در کنار استفاده از مزیت های کلاس های خصوصی تدریس ریاضی، روش هایی نیز برای تقویت این استعداد و مهارت وجود دارد که دانستن آنها میتواند مفید باشد. این روش ها عبارت اند از:

 1. کودکان و نوجوانان را به استفاده از مفاهیم ریاضی ساده در زندگی روزمره تشویق کنید. برای مثال میتوانید از آنها بخواهید در حساب کردن خرج های منزل به شما کمک کنند.
 2. بخشی از زمان روزانه ی خود را با یادآوری مفاهیم درس ریاضی به کمک یکدیگر بگذرانید.
 3. از صحبت کردن در مورد این درس با فرزندانتان غافل نشوید. کودکان و نوجوانان نباید نسبت به ریاضی ترسی احساس نمایند.
 4. پس از موفق شدن فرزندانتان در حل مسائل و تمرین های روزانه، آنها را تشویق کنید. این مسئله در اعتماد به نفس آنها تاثیر مثبت گذاشته و باعث میشود انگیزه ی بیشتری برای یادگیری و حل مسائل بیشتر، احساس کنند.

بهترین آموزشگاه تدریس ریاضی

استفاده از روش های نوین تدریس ریاضی و همچنین آموزش تخصصی ریاضی، همه در آموزشگاه “با استاد” امکان پذیر است. این آموزشگاه با استفاده از روش های نوین تدریس شده توسط بهترین معلم ها و اساتید به موفقیت شما در این درس کمک شایانی خواهند کرد. مهم نیست در چه مقطعی هستید و هدف شما یادگیری ریاضی کدام دوره می باشد. آموزش ریاضی ابتدایی، ریاضی پایه هفتم تا دوازدهم و یا آموزش ریاضی متوسطه. آموزش ریاضی از ابتدایی تا کنکور، همه در آموزشگاه “با استاد” صورت میپذیرد. کلاس ریاضی در همه مقاطع در این آموزشگاه تدریس می شود. همچنین این آموزشگاه شرایط بهره مندی از آموزش آنلاین ریاضی را نیز در تدریس آنلاین ریاضی اول تا ششم ابتدایی، برای شما فراهم نموده است. تدریس خصوصی ریاضی در این آموزشگاه به شیوه ی ای که شما مایل هستید، انجام خواهد شد. همچنین سایت این آموزشگاه، برای آشنایی با دوره های برگزار شده، یک سایت عالی آموزش ریاضی محسوب میشود.