سیر تا پیاز قبولی در رشته مهندسی شیمی

آموزش شیمی دوازدهم

شیمی یک علم گسترده و پیچیده و درعین‌ حال جذاب و هیجان‌ انگیز از ترکیب مواد ساختار مولکول‌ ها و پیوند اتم‌ ها است. رشته شیمی یکی از زیرمجموعه‌ های رشته تجربی و همچنین ریاضی است. بسیاری از رشته‌ ها مانند بیولوژی، پزشکی داروسازی و…. را می‌ توان از زیر شاخه‌ های این رشته دانست. برای قبول شدن در رشته شیمی لازم است که تحصیلات شما در دوران دبیرستان در رشته تجربی و یا ریاضی باشد و سپس برای ورود به دانشگاه این رشته را انتخاب کنید.
علاقه‌ مندان به قبولی در رشته شیمی باید علاوه بر یادگیری تمام دروس رشته تجربی بر شیمی سه سال دبیرستان کاملاً مسلط باشند. برای اطمینان از قبولی در رشته شیمی می‌ توانید علاوه بر مطالعه مستمر کتاب‌ های شیمی دهم، شیمی یازدهم و شیمی دوازدهم و یادگیری تمام مطالب آنها از کتاب‌ های کمک‌ درسی مانند گام‌ به‌ گام شیمی و.. استفاده کنید. همچنین توصیه می‌شود برای دستیابی به موفقیت بیشتر و صرفه جویی در وقت در کلاس‌ های آنلاینی که توسط مرکز آموزش آنلاین با استاد برگزار می‌ شود شرکت کنید.
از آنجا که درس شیمی درسی پیچیده است و مطالب آن فرار هستند پیشنهاد می‌ شود از یک استاد و معلم خصوصی شیمی نیز کمک بگیرید. معلم خصوصی می‌ تواند تمام مطالب آموزش‌ های کتاب‌ های شیمی سه سال دبیرستان را به شکل دوره کردن دروس و بازخوانی آنها به شما آموزش دهد. با این کار موفقیت شما دوچندان خواهد بود و احتمال قبولی در رشته‌ های دلخواهتان بیشتر می‌ شود.
بسیاری از دانش‌ آموزان به علل مختلف از مطالعه دروس شیمی دبیرستان صرف‌ نظر می‌ کنند. این مهم است که دانش‌ آموز نباید تنها به مطالب سطحی و ساده کتاب شیمی بسنده کند و لازم است تمام نکات را مو به‌ مو یاد بگیرد.
گذاشتن وقت کافی برای مطالعه درس شیمی سه سال دبیرستان در میان برنامه‌ ریزی کنکورتان برای قبولی و اخذ رتبه مطلوب در رشته شیمی بسیار مهم و ضروری است.
دانش‌ آموزی که تصمیم به قبولی در این رشته را دارد با پایین زدن درصد درس شیمی رتبه کنکورش به‌ شدت افت می‌ کند و با سهل‌ انگاری در اهمیت یادگیری این دروس ممکن است رتبه‌ تان به میزان صدها یا هزاران نفر افت کند و بهتر است بدانید که ۵۰۰۰ نفر اول کنکور هرگز چنین سهل‌ انگاری نمی‌ کنند.

 

آموزشگاه آنلاین با استاد

بازار کار رشته شیمی

بازار کار رشته شیمی بسیار پر رونق و پر طرفدار است و دانشجو می‌ تواند پس از فارغ‌ التحصیلی از مقطع کارشناسی شیمی به‌ سرعت جذب بازار کار شود و در شغل‌ هایی مانند: داروسازی، مواد غذایی، پتروشیمی، رنگ و زمینه‌ های مختلف مشغول به کار شود.
پس در نتیجه بازار کار و آینده شغلی برای دانشجویان شیمی بسیار روشن و امیدوارکننده است.

بهترین روش برای تقویت پایه درس شیمی

اگر تصمیم به قبولی در رشته شیمی دارید لازم است ابتدا پایه این درس را برای خود تقویت کنید. برای این کار لازم است علاوه بر مطالعه دروس به فکر راه‌ های مطمئن‌ تر و مؤثرتر باشید.
یکی از این راه‌ ها ثبت‌ نام در مؤسسات با سابقه بالا برای کمک اساتید حرفه ای جهت هدایت صحیح دانش آموز در مسیر قبولی در آزمون کنکور است.
با استفاده از امکانات این مؤسسات و همچنین حضور در کلاس‌ های تقویتی با اساتید با تجربه می‌ توانید گام‌ های بزرگی برای رسیدن به هدفتان که قبولی در رشته شیمی است بردارید.
در این کلاس‌ ها می‌ توانید تمام دروس و همچنین درس شیمی را از پایه و نکته به نکته بیاموزید.
همچنین می‌ توانید از یک معلم خصوصی نیز کمک بگیرید تا شما را تا قبولی در دانشگاه همراهی کند.

گرایش‌ های رشته شیمی

گرایش‌ های رشته شیمی در مقطع کارشناسی دو بخش است: شیمی محض و شیمی کاربردی.
در این میان تفاوت زیادی بین این رشته‌ ها وجود ندارد. تنها تفاوت میان این دو رشته را می‌ توان وجود ده واحد درسی دانست و دیگر جنبه‌ های گرایش‌ های شیمی مانند بازار کار شیمی و یا درآمد این رشته چه شیمی کاربردی و یا شیمی محض تفاوتی وجود ندارد.
برای توضیح بیشتر لازم است بدانید که مهندسی شیمی بیشتر شبیه رشته مهندسی مکانیک است و از دروس شیمی تنها بیست واحد در آن وجود دارد.
بعد از این در مقاطع بالاتر یعنی کارشناسی ارشد و دکترا رشته شیمی به پنج دسته تقسیم می‌ شود:
شیمی دارویی، شیمی معدنی، شیمی آلی، شیمی تجزیه و شیمی‌ فیزیک.
لازم است بدانید در ایران بهترین دانشگاه‌ های دولتی که رشته شیمی را ارائه می‌ دهند دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه کاشان است.

رشته مهندسی شیمی

لازم است دانش آموزانی که به درس شیمی علاقه‌ مند هستند، این نکته را مدنظر داشته باشند که رشته مهندسی شیمی که می‌ توان آن را بیشتر یکی از زیر شاخه‌ های رشته ریاضی دانست از تعداد کمی از واحدهای درسی شیمی برخوردار است.
دانش آموزانی که اطلاعات کمی در مورد این رشته دارند و به درس شیمی علاقه‌ مندند ممکن است در انتخاب رشته به‌ اشتباه این رشته را انتخاب کنند.
برای موفقیت در رشته مهندسی شیمی لازم است که دانش‌ آموز پایه ریاضی قوی‌ تری داشته باشد زیرا درصد بالایی از مباحث و دروس این رشته اختصاص به درس ریاضی دارد.

بازار کار مهندسی شیمی

رشته مهندسی شیمی در مقایسه با سایر رشته‌ های مهندسی از بازار کار بهتری برخوردار است.
دانشجویان لازم است در حین تحصیل تلاش خود را برای یادگیری مهارت‌ های لازم و مرتبط با رشته مهندسی شیمی کنند تا پس از فارغ‌ التحصیلی با مشکلی روبرو نشوند.
همچنین فارغ‌ التحصیلان این رشته می‌ توانند در مشاغلی مانند: کارشناس مواد خوراکی و آشامیدنی، آرایشی بهداشتی، مدیر خرید و تدارکات، کارشناس تحقیقات بازار، مدیر فروش، مدیر بازاریابی، مدیر کنترل پروژه، کارشناس کنترل کیفیت و… مشغول به کار شوند.
همچنین بازار کار این رشته در صنایع شیمیایی، صنایع دارویی، صنایع نساجی، صنایع غذایی، پتروشیمی، پالایشگاه نفت و گاز نیز پررونق است.

نتیجه‌ گیری


رشته شیمی یک‌ رشته جالب و شیرین است. اگر شما به این رشته علاقه‌ مند هستید می‌ توانید با مطالعه کامل دروس دبیرستان و به‌ ویژه شیمی دهم، شیمی یازدهم و شیمی دوازدهم و همچنین مطالعه کتاب‌ های کمک‌ درسی بسیار موفق عمل کنید.
لازم است بدانید که هر چند مطالعه کتاب‌ های شیمی دبیرستان برای قبولی شما در این رشته بسیار مهم است اما این کار به‌ تنهایی کافی نیست و لازم است برای موفقیت از روش‌ های دیگری نیز استفاده کنید.
شرکت در کلاس‌ های مرکز آموزش آنلاین با استاد  و همچنین شرکت در آزمون‌های آنلاین بسیار کمک‌کننده است.
بسیاری از مؤسسات کنکور با برگزاری کلاس‌ های آنلاین و حضوری و برگزاری آزمون‌ های کنکور آزمایشی و کلاس‌ های تقویتی می‌ توانند به شما در رسیدن به این هدف بزرگ کمک‌ کننده باشند.
با توجه‌ به بازار کار مناسب و تنوع مشاغل این رشته انتخاب رشته شیمی برای شرکت در کنکور و ورود به دانشگاه برای علاقه‌ مندان به شیمی می‌ تواند کار سنجیده‌ ای باشد.