ضرورت آموزش کارآفرینی به کودکان و نوجوانان

اگر به سرگذشت افراد موفق توجه کنید اکثر آن ها در کودکی کنجکاو و جسور بوده اند. خیلی از این افراد با کودکان هم سن و سال خود تفاوت داشتند و بیش تر به تامل و تفکر مشغول بودند. البته که همه افراد در سنین کودکی باید به تفریح و بازی مشغول باشند. اگر پدر و مادر یک فرزند احساس مسئولیت بالایی داشته باشند می توانند کودک شان را از همان کودکی آگاه تربیت کنند. کارآفرینی کودک و نوجوان می تواند در آینده شغلی آن ها اثر گذار باشد. البته دقت کنید که یادگیری کودکان نباید مداخله ای با تفریح و سرگرمی آن ها داشته باشد. اگر با تشویق و حمایت کودک خود را به سمت کارآفرینی ببرید زودتر می توانید از استعدادها و توانایی های او آگاه شوید. انجام این کار برای کودکان مزایای دیگری هم دارد که به آنها خواهیم پرداخت.
پشتکار: اگر فردی از کودکی برای رسیدن به موفقیت تلاش و پشتکار داشته باشد
آینده درخشان تری هم دارد. البته باز هم تاکید می شود که برای انجام این کار نباید کودکان و نوجوانان را تحت فشار قرار داد.
ابتکار عمل: زمانی که فردی در سن و سال کم در زمینه کارآفرینی قدم بر میدارد هم شخصیت کامل تری پیدا می کند هم می تواند در آینده خود ابتکار زیادی را در بدست آوردن پول به خرج دهد.
مهارت حل مسئله: زمانی که کودک خود را به سمت کارآفرینی سوق می دهید در آینده بهتر می تواند با مشکلات کنار بیاید.
اگر به دنبال پاسخی برای کارآفرینی چیست هستید و اینکه آموزش کارآفرینی چه مزایایی دارد همراه ما باشید.

آموزش کارآفرینی

 

کارآفرینی چیست؟

در حال حاضر در سراسر دنیا استارتاپ های زیادی برگزار می شود. در واقع کسب و کارهای نوپا می توانند نقش بسیار مهمی را برای توسعه و پیشرفت کشور فراهم کنند. به همین علت کارآفرینی همیشه باید مورد توجه قرار بگیرد. کارآفرینان افرادی هستند که با تلاش و پشتکار و البته تفکر به توسعه صنعت و یا هنر می پردازند. ثمره این کار اشتغال و درآمد خواهد بود وقتی انسان به ثروت بیشتر برسد قطعا زندگی بهتری را تجربه می کند. به طور کلی منظور از کارآفرینی ایجاد کسب و کاری تازه است. البته دقت کنید که این کار به آسانی انجام نمی شود. قبل از هر چیزی باید هدف خود را تعیین کنید. این که مهم ترین هدف هر فردی از کارآفرینی بهبود بخشیدن به اوضاع اقتصادی و زندگی خودش است امری کاملا صحیح و قابل قبول است. اما چه خوب است که هنگام انجام این کار به وضع اقتصادی انسان های دیگر هم فکر کنیم. اگر هدف اصلی از ایجاد شغل و کسب و کار رونق بخشیدن به زندگی بندگان خدا باشد قطعا برکت زیادی وارد کار می شود و خود کارآفرین هم ثمرات زیادی به دست می آورد. برای کار آفرینی نباید احساسی عمل کرد. یعنی صرفا علاقه فرد نمی تواند تضمین کننده موفقیت او باشد. برای ایجاد کسب و کار باید به سرمایه اولیه آن دقت کنید. بهتر است شغلی را شروع کنید که توانایی پرداخت هزینه های اولیه آن را داشته باشید. پس از آن باید به علاقه و استعداد خود توجه کنید. زمانی که علاقه و استعداد وجود داشته باشد راه موفقیت هموارتر می شود. نکته مهم دیگر شرایط جغرافیایی است. به طور مثال فردی علاقه زیادی به بافتن کلاه ها و یا ژاکت های زمستانی دارد و در این زمینه از استعداد خوبی هم برخوردار است. اما آِیا لزوما چنین فردی می تواند موفق باشد؟ اگر چنین فردی در نواحی کوهستانی کشور مانند اردبیل و یا آذربایجان غربی زندگی کند به احتمال زیاد به موفقیت میرسد زیرا این مناطق آب و هوای سردی دارند و نیاز مردم به لباس های گرم بالا است. اما آیا این فرد در استان خوزستان هم به موفقیت میرسد؟ توجه نیاز های مردم منطقه مورد بسیار مهمی است که نباید آن را فراموش کرد. در واقع افرادی که قصد کارآفرینی در منزل دارند باید تمامی ابعاد و جنبه ها را مورد نظر قرار دهند.

ویژگی های مهم کارآفرینی

کارآفرینان برای این که به هدف اصلی خود یعنی موفقیت در حوزه کسب و کار برسند باید ویژگی هایی داشته باشند.
 تغییر و تطبیق: یک کارآفرین موفق باید روی شرایط بازار نظارت کامل داشته باشد. هم چنین باید بتواند خود را با تغییراتی که در زمینه کسب و کار ایجاد می شود وقف دهد. هم چنین باید از پرسنلی کمک بگیرد که همگی انعطاف پذیر باشند.
 تامین منابع مورد نیاز: برای کارآفرینی باید توانایی تامین پارامتر های مورد نیاز فراهم باشد یعنی به طور مثال باید نیروی انسانی به اندازه کافی وجود داشته باشد و همچنین از لحاظ منابع مالی و کارایی مشکلی وجود نداشته باشد.
 مرحله اجرایی: کارآفرین موفق باید جرات و جسارت لازم را داشته باشد. در دنیا افراد زیادی هستند که ایده های بسیار زیادی در ذهن شان دارند اما فقط تعداد کمی از آن ها هستند که می توانند این ایده ها را پیاده سازی کنند. به همین علت باید برای کارآفرینی جسور بود.
 انتخاب یک چشم انداز: فردی که قصد راه اندازی کسب و کار جدید دارد باید از تجربه افرادی که در گذشته در این راه قدم گذاشته اند استفاده نمایند .هم چنین باید از شیوه های نوین و روش های جدید هم آگاه باشد. در این صورت با تلفیقی از تجربه و نو آوری به هدف خود می رسد. در مرحله ایده پردازی ایده های بسیار زیادی به ذهن شما خطور می کند. در این صورت باید ایده ای را انتخاب کنید که سود آور تر و عملی تر باشد. در این مرحله ممکن است کمی با سردرگمی مواجه شوید. اما دقت کنید که هر چقدر وسواس بیش تری به خرج دهید بهتر است زیرا ایده مناسب تری را انتخاب خواهید کرد.
متقاعد کردن: یکی از اصول برای کارآفرینی کمک گرفتن از انسان های دیگر است. در واقع می توانید از سرمایه گذاران و یا موسسات مالی کمک بگیرید. قبل از کمک گرفتن باید بتوانید این افراد را متقاعد کنید.
شناسایی فرصت ها: منظور از شناسایی فرصت همان مرحله ایده پردازی است. در قسمت های قبل گفتیم باید بهترین ایده کارآفرینی را از بین ایده های خود انتخاب کنید. اما منظور در این مرحله این است که ایده های مناسبی در ذهن داشته باشید. برای داشتن ایده های بهتر می توانید از منابعی مانند کتاب کارآفرینی استفاده کنید.