ضرورت کنترل خشم و عصبانیت در کودکان و نوجوانان

کنترل خشم با استاد

یکی از هیجاناتی که برای هر انسانی حتی کودکان و نوجوانان اتفاق می‌ افتد عصبانیت است، عصبانیت چیست؟ عصبانیت نوعی واکنش هیجانی است که ریشه در ناراحتی، غم، احساس ضرر و ظلم دارد و در نتیجه این هیجانات تعادل روحی افراد از بین می‌ رود، لذا یادگیری کنترل خشم از ضروریات زندگی هر انسانی است، این آموزش اگر در سنین پایین‌ تر یعنی در کودکان و نوجوانان صورت گیرد اثر بخش‌ تر است.
همانطور که می‌ دانید یکی از ویژگی‌ های دوره نوجوانی پرخاشگری است که والدین از این موضوع شکایت دارند هر چند این موضوع گذرا است ولی مدیریت خشم لازم است به همین علت آموزش مهارت کنترل خشم در این دوره ضرورت زیادی دارد.
عصبانیت معمولاً منجر به عکس‌العمل‌های مختلف می‌شود که برخی اوقات این عکس العمل‌ ها کنترل شده نیست و ممکن است منجر به صدمات جبران ناپذیری شود اگر این هیجان بسیار شدید و غیر قابل کنترل شود خشم نام می‌ گیرد.
برخی معتقدند که عصبانیت هم جنبه‌ های مثبت و هم منفی دارد و برخی اعتقادی به این موضوع ندارند و عصبانیت و خشم را بعد منفی هیجانات می‌ بینند.

 

 

کنترل خشم

از دیدگاه برخی بزرگان و اندیشمندان قوه غضب انسان‌ ها در برابر قوه عقل قرار دارد و این بدان معناست که وقتی شخصی دچار عصبانیت و غضب می‌ شود به‌ همان مقدار در همان لحظه عقلانیت خود را از دست می‌ دهد و این باعث می‌ شود رفتاری بدون منطق انجام داده و تصمیم غیرعقلانی بگیرد و اگر قدرت کنترل خشم خود را به هر طریقی نداشته باشد و یا آموزش مناسب را در این خصوص فرا نگرفته باشد، اتفاقات جبران ناپذیری دامن‌ گیر آن شخص خواهد شد.
ولی آنچه مسلم است این است که عصبانیت یک نوع واکنش در برابر برخی مسائل ناراحت‌کننده است که اگر منطقی باشد می‌تواند آثار مثبتی داشته باشد، قطعا همه انسان‌ها از جمله کودکان عصبانیت را تجربه کرده اند ولی هنگامی‌ که از حد تعادل خارج شود بسیار مخرب و آسیب‌ زننده است و مشکلاتی را در روابط بین فردی و زندگی افراد ایجاد می کند.


خشم دلایل مختلفی دارد هم حوادث بیرونی و هم درونی، حتی یادآوری برخی خاطرات نیز می‌ تواند باعث به وجود آمدن خشم شود. راه طبیعی بروز خشم که بسیاری از افراد انجام می‌ دهند خشونت و یا به عبارتی پرخاشگری کلامی و یا فراتر از آن فیزیکی است مانند توهین، ناسزا گفتن و یا کوبیدن در، شکستن اشیا، هل دادن و …

مهارت کنترل خشم و عصبانیت شدید

افراد در مواجهه با مسائل ناراحت کننده به اشکال مختلف واکنش نشان می‌ دهند یا خشم خود را بروز می‌ دهند یا سرکوب می‌ کنند و یا خود را آرام می‌ کنند. ابراز کردن خشم به شیوه منطقی و معقول مهمترین شیوه واکنش است. سرکوب کردن خشم و به نوعی فرار از آن شاید برای کوتاه مدت نتیجه مثبتی داشته باشد و حتی تمرکز بر اعمال مثبت صورت گیرد ولی این خشم درونی در مدت زمان طولانی مشکلات فراوانی برای افراد ایجاد می‌ کند و منجر به افسردگی، اضطراب‌ های شدید و … می‌ شود.

البته عصبانیت و خشم مسئله ای نیست که بتوان برای همیشه از آن نجات پیدا کرد زیرا همیشه مسائل و افرادی هستند که باعث خشم انسان می‌ شوند تنها راه حل ممکن، مدیریت و کنترل خشم است، کنترل خشم یک مهارت است و نیاز به آموزش و یادگیری دارد، والدین محترم اگر از ابتدا کودکان و نوجوانان خود را با انواع مهارت‌ های کنترل خشم آشنا کنند فرزندان آن‌ ها بزرگسالی سالم و بدون دغدغه ای پیش رو خواهند داشت.
از منظر طب قدیم ارتباط نزدیکی بین اعمال، رفتار و جسم و جان انسان وجود دارد. طول عمر انسان‌ ها از نظر طبع و مزاج به چهار دوره تقسیم شده و دو دوره اول آن که شامل دوران نوجوانی و جوانی تا چهل سالگی است دوره هایی است که گرما بر شخص غالب است و حرارت ناشی از این گرمای ذاتی علاوه بر محاسن بسیار زیادی که برای اشخاص داشته و منجر به جنب‌ و‌ جوش و تلاش و کوشش و فعالیت آنها شده از طرف دیگر می‌ تواند معایبی را از جمله زودجوش بودن و عصبانیت و خشم را به همراه خود داشته باشد.
طبق این نظریه می‌ بایست افراد را در این سنین با آموزش‌ های مناسب چه در بعد تغذیه برای آرامش جسم و چه در ابعاد دیگر از جمله روح و روان کنترل نمود و این گرما و این حرارت ذاتی را باید با خنکی جسمی و روحی درمان کرد. تکلیف جسم که مشخص است و با خوردن و نخوردن قابل کنترل است ولی مبحث روح و روان متفاوت است و باید با تربیت و پرورش و آموزه‌ های روانشناسی به درمان آن پرداخت.


مهارت کنترل خشم با آموزشگاه بااستاد

در ادامه راه‌ هایی برای کنترل خشم و عصبانیت بیان می‌ کنیم که میتواند شما را در مهار و کنترل خشم کمک کند، از جمله هنگام عصبانیت از موقعیت فاصله بگیرید، کمی آب بنوشید، از دوش آب ولرم استفاده کنید، موسیقی مورد علاقه خود را گوش دهید، فیلم‌ های کمدی تماشا کنید، سعی کنید از طریق ضربه زدن به بالش و در صورت موجود بودن کیسه بوکس خود را تخلیه کنید و یا برای فردی که از او خشمگین هستید نامه‌ ای بنویسید و آن نامه را بعد از خواندن پاره کنید حتی می‌ توانید با فردی که انرژی مثبت زیادی دارد و حال شما را خوب می‌ کند صحبت کنید.
البته ذکر این نکته لازم است که این موارد تا حدودی می تواند خشم شما را کنترل کند اما اینها راه حل های سریعی هستند که میتواند در مهار لحظه ایی خشم به شما کمک کند اگر احساس میکنید که با کوچکترین مشکلی بسیار مضطرب و عصبانی میشوید نیاز دارید که با شرکت در کارگاههای فردی یا گروهی کنترل خشم و عصبانیت تکنیک های متنوعی را که اساتید خبره برای مهار خشم به شما آموزش میدهند فرا بگیرید تا خود را برای همیشه از این معضل بزرگ نجات دهید و باید شما در نظر داشته باشید که فقط با حفظ آرامش قادر خواهید بود مشکلات خود را حل کنید.
توجه به این نکته ضروری است که همه خانواده‌ ها از تمام مسائل و مشکلات مربوط به کودکان و نوجوانان خود آگاهی ندارند لذا نیاز است از آموزه های متخصصان این امر، مشاوران و روانشناسان با تجربه و آگاه بهره ببرند، آموزشگاه با‌استاد با بهره‌گیری از اساتید مجرب و روانشناسان با تجربه سالهاست که به والدین محترم و کودکان و نوجوانان کمک های شایانی در این زمینه با برگزاری کارگاههای تخصصی روانشناسی نموده است و بنا به اظهارات والدین،کودکان و نوجوان بعد از اینگونه کارگاهها به طور خودآگاه خشم و عصبانیت خود را کنترل می نمایند.
آموزشگاه با استاد با همکاری کلینک فوق تخصصی روانشناسی فردای بهتر دوره‌ های کنترل خشم و عصبانیت را بطور تخصصی و اصولی توسط اساتید متخصص روانشناسی برای بزرگسالان و کودکان و نوجوانان به ‌صورت حضوری و آنلاین برگزار مینماید و شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام در کارگاه های روانشناسی این مجموعه همه روزه از ساعت 10 لغایت 17 با شماره 02122860576 تماس حاصل فرمایید.