لزوم توجه مدیران مدارس نسبت به ارتقا سواد مالی کودکان و نوجوانان

آموزشگاه آنلاین با استاد

اقتصاد و امور مالی از مهمترین ابعاد زندگی هر انسانی محسوب می شود. اما نکته مهمی که وجود دارد این است که متاسفانه این بعد از زندگی نه جایگاه درست و مشخصی در تربیت خانوادگی دارد و نه جایگاه درست و واضحی در تحصیلات مدرسه ای و آکادمیک برای آن مشخص شده است. از این رو به واقع می توان گفت که هوش مالی بعد مهم و تاثیر گذار در زندگی انسان محسوب می شود که عملا در زمان درست نه پرورش پیدا می کند و نه به آن توجه می شود.
برای درک درست اهمیت آموزش هوش مالی، بهتر است از یک مثال استفاده کنیم. شما نوزادی را تصور کنید که در جنگل های دور افتاده ای رها شده باشد. اگر این نوزاد به شکل معجزه آسایی زنده بماند احتمالا نه می تواند به درستی راه برود، نه می تواند صحبت کند و نه هیچ بعد از ابعاد زندگی انسانی را می تواند درک کند. این که ما امروز می توانیم بدون فکر کردن راه برویم و یا صحبت کنیم و غالب ابعاد انسانی را درک می کنیم همه و همه نتیجه آموزش هایی است که از ابتدای زندگی دیده ایم. از این سخن می توان به این نتیجه رسید که اگر انسان درگیر آموزش نشود یا به موقع این آموزش ها را نبیند عملا دچار مشکل خواهد شد. پس وقتی ما چه در تربیت خانوادگی و چه در تحصیلات آکادمیک مفهوم مهمی به نام هوش مالی را حذف کرده ایم، نمی توانیم انتظار این را داشته باشیم که فرد بتواند در آینده مفاهیم مهم ابعاد اقتصادی را به درستی درک کند یا تصمیم های درستی در جنبه مالی اتخاذ کند.

 

هوش مالی چیست؟

اولین سوالی که باید به آن پاسخ دهیم این است که بدانیم هوش مالی چیست. زندگی مفهوم عجیبی است. گاهی بسیار ساده و گاهی هم بسیار پیچیده است. زندگی برای عده ای بسیار زجر آور و برای برخی دیگر پر از شادی و روشنایی است. هر کسی می تواند تعریفی درست از زندگی برای ما داشته باشند. اما شاید بتوان چند نقطه مشترک میان تمامی این تعاریف برای زندگی پیدا کرد. یکی از این نقاط مشترک، انتخاب است.
در واقع انسان هر لحظه در حال انتخاب کردن است. انسان ثانیه ای از انتخاب کردن در امان نیست. از این رو شاید انسان را موجودی آزاد می دانند. زیرا مدام در حال انتخاب کردن است. این انتخاب ها گاهی مهم و گاهی بی اهمیت هستند. شاید شما در حال حاضر در حال انتخاب میان ادامه دادن خواندن این متن و افزودن به میزان دانش خود یا رفتن سراغ سایت دیگر هستید! به هر حال انتخاب اساس اصلی زندگی محسوب می شود. اساسی که تمامی ابعاد زندگی در نهایت به آن برمی گردند.
هوش مالی نیز از این داستان دور نیست. هوش مالی توانایی است که فرد می تواند به واسطه آن انتخاب های درستی در زمینه مالی داشته باشد. انتخاب درست در زمینه مالی می تواند خرید کردن، فروختن، سرمایه گذاری و هزاران چیز دیگر باشد. هر چیزی که مربوط به انتخاب در حوزه اقتصاد باشد به این هوش مربوط می شود.

هوش مالی، آموختنی است!

عنوان ” هوش مالی ” یک عنوان غلط انداز است. اصولا ” هوش ” را زمانی به کار می بریم که فرد دارای یک نوع استعداد ذاتی است و قادر است در آن حوزه سریع تر و بهتر از بقیه پیش برود. در حالی که هوش مالی یک توانایی است و توانایی حاصل آموزش و تمرین است.
بنابراین اگر بخواهیم به صورت واقع بینانه به این مفهوم نگاه کنیم، این توانایی باید توسط مدارس و سیستم آکادمیک آموزش داده شود. چرا که هوش مالی مفهومی است که به اقتصاد مرتبط است و اقتصاد مفهومی است کاملا آکادمیک و آموزشی. اما این بدین معنی نیست که خانه و تربیت در خانه بی اهمیت است. اما نکته مهمی که وجود دارد این است که کودکان تا سنین 9 سالگی عملا ذهن منطقی چندان قوی ندارند. از این رو اقتصاد و مفاهیم مربوط به آن را به درستی درک نمی کنند. در ضمن اقتصاد رابطه مستقیم با استقلال زندگی دارد. در واقع تا زمانی که کودک از محیط خانواده دور نشود و در جامعه به تنهایی حضور پیدا نکند عملا قادر به فهم این موضوع نخواهد شد. از این رو سواد مالی کودکان در دوره مدرسه و در زمان خارج از خانه تقویت می شود.

کلاس هوش مالی کودکان

بنابراین تا اینجا به طور کامل مشخص شده است که عملا مسئولیت اصلی آموزش هوش مالی به کودکان بر عهده مدارس و مدیران است. اما سوال اصلی اینجاست که این بعد مهم چگونه باید به دانش آموزان آموزش داده شود. در واقع چالش اصلی این است که در سیستم آموزشی ایران توجه چندانی به این موضوع نشده است. در کلام ساده تر در برنامه مدرسه های ایران محل و زمانی برای آموزش هوش مالی و اقتصادی به دانش آموزان در نظر گرفته نشده است.
البته بهتر است زیاد هم نا امید نشوید. چرا که مفاهیم مالی و اقتصادی عملا مفاهیمی هستند که باید به صورت تجربی و عملی با آن ها سر و کله زد. بنابراین مدیران مدارس و آموزشگاه های مختلف می توانند با هماهنگی موسسه هوش مالی کودکان یا مدرس هوش مالی کودکان آموزش های عملی مناسبی را برای کودکان در نظر بگیرند.
در کلام ساده ، مدرس برتر دوره های هوش مالی آکادمی با استاد خانم شه پناه معتقد است که کودکان و دانش آموزان در مدت زمانی که در مدرسه حضور دارند می توانند یک نمونه کوچک از زندگی را تجربه کنند. بنابراین باید با ایجاد بنگاه های کوچک اقتصادی در مدرسه عملا دانش آموزان را درگیر موارد مهم اقتصادی کرد. در این مفاهیم می توانیم سرمایه گذاری، خرید و فروش و حتی درآمد زایی را آموزش دهیم. به هر حال این ها مفاهیمی است که در آینده و در جامعه به کار دانش آموزان می آید. توجه داشته باشید که اگر در این سنین کودکان آموزش درستی نبینند و مفاهیم اقتصادی را متوجه نشوند عملا در سنین بالاتر نیز دچار مشکل خواهند بود. همین عدم آموزش های درست است که بسیاری از ما در سنین 30 یا 40 سالگی هنوز نمی دانیم سرمایه گذاری چیست و چه فایده هایی دارد! پس مدیران مدارس می بایست به هوش مالی و آموزش آن در دوران مدرسه مانند بسیاری از کشورهای پیشرفته که آموزش سواد مالی به کودکان و نوجوانان جز مهمی از دروس آموزشی می باشد توجه ویژه داشته باشند و با مدرسان حرفه ایی این حوزه تعامل و همکاری لازم جهت برگزاری دوره های تخصصی هوش مالی داشته باشند.
شما اولیا و مدیران عزیز می توانید جهت ثبت نام در دوره های هوش مالی آکادمی با استاد با شماره های 02122860576-09914038252 تماس حاصل فرمایید.