مهارت کنترل خشم و عصبانیت

داشتن احساسی به عنوان خشم و عصبانیت در وجود همه ی ما امری طبیعی و غیر قابل انکار است. به عبارتی داشتن این احساسات بد نیست اما عدم کنترل آن ممکن است سبب آسیب های جسمی و روحی به خودمان و محیط اطرافمان شود. پس لازم است یاد بگیرید چگونه خشم درونی خود را کنترل کنید. در ادامه به شما یاد می دهیم با چه روش هایی به این حس خود مسلط شوید و علت خشم چیست؟

 

کارگاه کنترل خشم کودک و نوجوان

 

خشم چیست؟

این حالت به حالتی از احساس اطلاق می شود که ممکن است از یک ناراحتی کوچک تا یک تندخویی غیرقابل کنترل متفاوت باشد. عصبانیت باعث بالا رفتن فشارخون و ضربان قلب می گردد و همزمان هورمونهای آدرنالین و نورآدرنالین در بدن ترشح می شود که میتواند هیجانات خشم را تعیین کند.

انواع خشم چیست؟

در زیر به انواع خشم ها اشاره کرده ایم:
حس دائمی: در مواردی اطلاق می شود که فرد به هر دلیلی از خود عصبانیت بروز می دهد و سبب آزار جسمی و روحی به خود و دیگران می گردد.
خود آزار: این نوع متوجه خود فرد است. به عبارتی همان خود خوری است.
قضاوتی: ممکن است برای شما هم پیش بیاید که در درون خودتان از دیگری احساس بد و تنفر کنید.
منفعل: شاید خودتان متوجه این نوع حس نباشید اما برخی اقدامات مخربی را ناآگاهانه انجام می دهید که اطرافیانتان متوجه آنها می شوند. بررسی این گونه حس بر عهده ی روانشناس است.


دلایل خشم چیست؟

مسبب های این حالت ممکن است رفتار اطرافیان، احساس ناکامی، استرس، مشکلات مالی، موقعیت خانوادگی و اجتماعی پایین، پاسخ تدافعی به ترس، بی عدالتی، خستگی، سوء تفاهم و سوء برداشت، سرخوردگی جنسی، احساس ممانعت از رسیدن به چیزی یا خواسته ای، احساس بی احترامی به عقاید و نظرمان، خصومت و خیلی موارد دیگر باشد.

تاثیرات خشم بر زندگی

ممکن است حتی در زمانی که این حس را دارید احساس کنید در اثر فشاری که به بدن وارد می شود، دچار سرگیجه و حالت تهوع میشوید، تند تند نفس کشیدن، تیک های عصبی و ماهیچه ای، عدم تمرکز و حتی سکته مغزی از عوارض خشم زیاد است. عدم کنترل عصبانیت در بلند مدت سبب افزایش فشارخون، کلسترول، مسدود شدن شریان های خونی، ایجاد بیماری های قلبی – عروقی و کاهش سیستم ایمنی بدن میشود. ضمن اینکه از شما می خواهیم برای جلوگیری از بروز آسیب به خود و محیط اطراف خشمتان را کنترل کنید در عین حال لطفا خشمتان را در ذهنتان حل کنید نه اینکه فقط فرو ببرید. چرا که خوردن این حالت بدون حل مشکل اصلی فقط باعث آسیب های روحی شدید در آینده می گردد.


تاثیر خشم بر روی دیگران


ایجاد ترس و بی اعتمادی: وقتی دچار این حالت می شوید و توانایی کنترل آن را ندارید باعث بروز واکنش هایی از سمت شما می گردد که افراد اطراف شما را می ترساند و ممکن است حس اعتماد به شما در درونشان از بین برود. مثلا این حالت والدین نسبت به فرزندان یا شوهر نسبت به همسرش.
ایجاد فاصله و کینه: زمانی که از فردی خشمگین می شوید و آن را مدیریت نمی کنید ممکن است با بروز دادن آن به شکل درگیری یا ناسزا فرد مقابل را دچار کینه کنید یا با بروز ندادن و فرو خوردن در درون خودتان کینه ایجاد کنید.
پایان رابطه: عدم کنترل این حالت ممکن است بین روابط ایجاد تشنج کند، روابط ممکن است خانوادگی یا کاری باشد و نتیجه ی این تشنجات ممکن است قطع همکاری در کار یا پایان رابطه ی زناشویی باشد.


مدیریت خشم چیست؟

در فرایند مدیریت خشم به فرد آموزش داده می شود که چگونه عصبانیت خودش را کنترل کند و به آرامش برسد.در مدیریت خشم، محرک های عصبانیت را واضح و قابل شناسایی می دانند که می شود با بیان استدلالات منطقی آن را برطرف کرد. در مدیریت خشم، هدف نادیده گرفتن و سرکوب این حالت نیست بلکه به فرد آموزش می دهد که چگونه به نحو مناسبی با خشمش رو به رو شود و احساس مساعدی در خود ایجاد کند.

تکنیکهای مدیریت خشم

در ادامه به چند راه حل ساده که متخصصین روانشناسی آموزشگاه با استاد در کارگاه های تخصصی کنترل خشم به شرکت کنندگان ارائه میدهند اشاره مینماییم.

  • قدم بزنید و حتی برای چند دقیقه محل را ترک کرده و دوباره بازگردید.
  • با شمردن اعداد تا صد به خودتان اجازه دهید فکر کنید و ضربان قلبتان را کاهش دهید.
  •  سعی کنید نفس عمیق بکشید و آهسته بیرون بدهید. حتی اگر لازم است چندین و چند بار تکرار کنید.
  •  کلماتی که به شما آرامش می دهد را تکرار کنید، مثل من آرامم، من خوبم، عصبانی نشو و غیره
  •  حتی شده در لحظه آهنگ مورد علاقه تان را پخش کنید و سعی کنید حتی با آن همخوانی کنید.


 قبل از بیان کلماتی که از روی این حالت ممکن است بیرون بریزید لحظه ای گمان کنید که لال هستید و فقط سکوت کنید. سکوت فرصت مناسبی برای فکر کردن به حرفهایی است که قصد بیان کردنشان را دارید.
 در لحظه یک راه حل بیابید. به عنوان مثال اگر نقاشی کشیدن فرزندتان روی دیوار شما را عصبانی کرد، به حمام بروید و چند لحظه زیر دوش فقط آرام بگیرید تا بتوانید برخورد آرام و موثر را بیابید.
 به جای این که دیگران را سرزنش کنید با بیان یک جمله ی درست دلیل عصبانیت تان را توصیف کنید. مثلا به جای گفتن جمله همیشه بی توجه و فراموش کاری، بگویید من ناراحت میشم وقتی تماسم را بی پاسخ می گذاری.
 نزدیک ترین و مورد اعتمادترین فرد اطرافتان را پیدا کنید و در مورد مسائلی که موجب خشمتان می شود با وی گفت و گو کنید.
 گاهی نوشتن چیزهایی که ما را خشمگین کرده است و تفکر به آن، به ما در بررسی دلایل این حالت و پیدا کردن راه حل مناسب کمک می کند.
سعی کنید تکنیک های این حالت را تکرار کنید تا مناسب ترین گزینه های متناسب با حالتان را پیدا کنید و در مواجهه با خشم، سریعا بتوانید به آن ها مراجعه کنید. دقت داشته باشید با کنترل خشم درونی می توانید تسلط بهتری بر روی خود داشته باشید برای این کار فقط کافی است تمامی تکنیک های گفته شده را اجرا کنید و با تمرین آن را تثبیت نمایید.
اگر خواهان این هستید که برای همیشه از شر خشم و عصبانیت رهایی یابید و در کمال آرامش مسائل و مشکلات خود را حل کنید و به طور علمی و اصولی تکنیک های کنترل خشم را فرابگیرید به شما پیشنهاد میکنیم در کارگاههای تخصصی کنترل خشم مجموعه با استاد که با همکاری کلینیک فوق تخصصی روانشناسی فردای بهتر به مدیریت خانم دکتر شه پناه که نویسنده کتاب و مقالات بیشماری در زمینه روانشناسی می باشند شرکت کنید تا حس شیرین آرامش را در زندگی خود و خانواده برای همیشه تجربه کنید، جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با زمان تشکیل کارگاه های کنترل خشم با شماره 02122860576 تماس حاصل فرمایید.