نقش اولیا در افزایش اعتماد به نفس در دانش آموزان

کلاس پرورش خلاقیت

افزایش اعتماد به نفس در دانش آموزان، عامل مهمی در موفقیت تحصیلی آنان است. از آنجایی که به طور معمول دانش آموزان ضعیف و با اعتماد به نفس پایین با زورگویی و آزار و اذیت بیشتری از جانب دیگر همکلاسی های خود مواجه میشوند، لذا برخورداری از سطح مناسبی از اعتماد به نفس در دانش آموزان به بهبود وضعیت آنان در مدرسه کمک شایانی می نماید. ایجاد اعتماد به نفس در این رده سنی یکی از مهمترین اقداماتی است که والدین می توانند برای اطمینان از فضای یادگیری آنان، انجام دهند. اگر کودکی از زورگویی رنج می برد، باید اقدامات فوری برای اصلاح وضعیت و بازسازی سطح اعتماد به نفس وی انجام شود. وقتی کودک عزت نفس خود را از دست می دهد، ممکن است انگیزه خود را در یادگیری از دست بدهد. با افزایش اعتماد به نفس نوجوانان والدین می توانند از مهمترین اصل موفقیت، یعنی انگیزه محافظت کنند. ما در ادامه بیشتر در مورد راههای افزایش اعتماد به نفس و کارگاه های افزایش اعتماد به نفس و پیشگیری از اعتماد به نفس کاذب توضیحاتی را در اختیار شما قرار میدهیم.

اعتماد به نفس


نقش و تاثیر کارگاه های افزایش اعتماد به نفس برای بالا بردن اعتماد به نفس نوجوانان
اعتماد به نفس پایین مانع پیشرفت کودکان و نوجوانان است. میزان اعتماد به نفس کودکان و نوجوانان بر اهداف آموزشی آنها تأثیر می گذارد از این رو مربیان و روانشناسان حرفه ای در کارگاههای اعتماد به نفس به صورت کامل بر روی مسئله بالابردن انگیزه و افزایش اعتماد به نفس دانش آموزان متمرکز می شوند. اگر کودکان و نوجوانان علاقه و اعتماد به مدرسه را از دست بدهند، دچار افت شدید تحصیلی می شوند. وقتی دانش آموز در این حوزه آسیب ببیند، ممکن است از امیدها، آرزوها و برنامه های خود دست بردارد. آنها ممکن است احساس کنند که شایستگی دستیابی به اهداف خود را ندارند یا دستیابی به آنها غیرممکن است. افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان می تواند به جلوگیری از میزان ترک تحصیل آنها کمک کند، این امر موجب می شود که بچه ها عشق خود را به یادگیری حفظ کنند و به آنها در رسیدن به آرزوها و اهدافشان کمک می کند. این واقعیت که رابطه بین این حس و موفقیت آموزشی در هم آمیخته شده است، قابل انکار نیست. عزت نفس، توانایی شخص در قضاوت درباره وضعیت اجتماعی و شخصی خود با توجه به محیطش است. همچنین تحت تأثیر عواملی مانند تربیت، محیط تحصیلی و خانواده فرد است. در این میان، نقش و تاثیر کارگاه های آموزشی جهت بهبود عزت نفس در نوجوان بسیار حائز اهمیت است که باید از سوی والدین پیگیری شود. با استفاده از این کارگاه ها به نوجوانان آموزش می دهند که چگونه با استفاده از اعتماد به نفس بالا در موقعیت های مختلف موفق شوند.
به عنوان مثال، یکی از بهترین راه های بهبود درگیر کردن بچه ها در فعالیت های مختلف تحصیلی و آموزشی تقویت اعتماد به نفس و عزت نفس آنان است. با استفاده از این کارگاه های آموزشی، می توانند مهارت هایی را یاد بگیرند که باعث تقویت احساس احترام و بهبود عزت نفس در آنان شود. در حقیقت فعالیت های عزت نفس برای نوجوانان یک روش عالی برای کمک به افزایش اعتماد به نفس و افزایش یادگیری است. موسسه های آموزشی، کلاسهای انگیزشی را هر از گاهی برگزار می کنند تا نوجوانان را برای پیروزی تشویق کنند و به صورت حرفه ای بر روی تقویت اعتماد به نفس کار کنند.

اعتماد به نفس در دوران نوجوانی


عوامل موثر در بهبود اعتماد به نفس در نوجوانان

  • بیاموزید که در مورد نه گفتن بیشتر قاطعانه عمل کنید و احساس گناه نکنید.
  • به همان اندازه که دوست دارید، به خود اولویت بدهید.
  • بررسی کنید که چرا نسبت به خود احساس بدی دارید و چه کاری می توانید برای تغییر این کار انجام دهید.
  • تمرکز بیش از حد روی خود را متوقف کنید و سعی کنید.


استراتژی هایی که برای بهبود این حس در دانش آموزان موثر می باشند:

پذیرش خود را تمرین کنید

یکی از مهم ترین راه ها برای بهبود این حس در دانش آموزان، پذیرش بیشتر خود است. به نقاط قوت و موفقیت خود نگاه کنید و برنامه ای برای رفع نقاط ضعف خود تنظیم کنید. ما باید احساس شایستگی خود را تمرین کنیم و بدون توجه به شرایط موجود، در مورد خود و دیگران احساس خوب داشته باشیم. به این ترتیب، ممکن است به طور منطقی انتقاد از رفتار خود و تلاش برای تغییر آن را تصور کنیم، این نگرش به ما در افزایش حس اعتماد به نفس کمک شایانی می کند. در این راستا والدین می توانند با حمایت های موثر خود نقش قابل توجهی داشته باشند.

بر روی دستاوردهای خود تمرکز کنید

اگر وقت بگذارید و فکر کنید، متوجه می شوید که در زندگی به موفقیت های زیادی رسیده اید. مهم نیست که این دستاوردها چیست، آنچه واقعاً مهم است این است که این دستاوردها برای شما مهم بوده اند. به این دستاوردها فکر کنید و ببینید که برای شما چه معنایی دارند. لیستی تهیه کنید و تمام مواردی را که به آنها افتخار می کنید، را به آن اضافه کنید. اینکه روی نکات مثبت تمرکز کرده اید، به شما کمک می کند تا سطح اعتماد به نفس خود را نیز افزایش دهید. هم چنین والدین در این زمینه می توانند با یادآوری نقاط قوت، به شما کمک کنند.

ایجاد تغییرات شخصی

اگر جهت بهبود عزت نفس خود، تصمیم گرفتید که این تغییر را در خود شروع کنید، بهتر است برخی اهداف خاص را برای خود ارزیابی کنید. چه چیزی است که می توانید تغییر دهید و باعث می شود احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید. اولین مورد در رابطه با تغییرات زندگی شما و نحوه زندگی شما است. از خود سوالاتی بپرسید که آیا از کار خود راضی هستید؟ آیا کار دیگری وجود دارد که انجام دهید؟ در مورد روابط یا زندگی اجتماعی و تحصیلی خود چطور؟ نحوه برخورد با والدین؟ و… با انجام همه این موارد، لازم است اطمینان حاصل کنید که قابل کنترل هستند و به مراحل کوچکتر تقسیم می شوند تا شما راحت تر بتوانید به فعالیت خود بپردازید.

جستجوی تجربه مثبت و افراد

والدین می توانند به عنوان راهی برای افزایش عزت نفس، تجربیات مثبتی به شما ارائه دهند. همچنین وقت گذرانی با افرادی که دوست دارید، بسیار مفید است. خود را با تأثیرات مثبت محاصره کنید و از کسانی که دائماً منفی هستند، بپرهیزید. بودن در کنار افراد ضعیف و حساس، می تواند تأثیرات مخربی بر احساس شما نسبت به خود و عزت نفس شما داشته باشد.


نتیجه گیری
همان طور که می دانید، وضعیت روحی و احساسی امروزه کودکان و نوجوانان ، بالاخص سطح اعتماد به نفس، آنان جزء مواردی است که باید به طورکاملاً جدی به آن توجه گردد. چرا که این امر زندگی آنها را رنگ آمیزی می کند و می تواند برای موفقیت در مدرسه و جامعه چه در زمان حال و چه در آینده تأثیرات مهمی داشته باشد. خوشبختانه، والدین و معلمان در این زمینه همراه و کمک دهنده فرزندان خود هستند و نقش آنان در این زمینه بسیار پررنگ است. در کارگاه های آموزشی آموزشگاه آنلاین با استاد به کمک بهترین اساتید سعی شده است به صورت تخصصی به اهمیت این موضوع پرداخته شود و با روشهای علمی و اصولی در کمترین زمان کودکان و نوجوانان را به بالاترین سطح اعتماد به نفس ارتقا دهند.