چرا باید قصه گویی به کودکان را جدی بگیریم؟

کلاس قصه خوانی


قصه‌گویی چیست؟ داستان‌ پردازی در ادبیات سهمی بزرگ دارد. اگر بگوییم اصلی‌ ترین بخش از ادبیات را همین عنصر تشکیل داده است بیراه نگفته‌ایم. قصه گفتن برای کودکان پلی برای ورود به ناشناخته‌ها، پرورش خلاقیت، آفریننده باورها و آرام بخش قلب و پاک‌کننده اضطراب می‌تواند باشد.
اگر خانواده‌ها با قصه‌های خوب و روش بیان آن آشنا شوند، می‌توانند در لحظه‌های فراغت به ویژه هنگام خوابیدن کودکان خواب آن‌ها را شیرین و بخشی از نیازهای روانی آنها را پاسخگو باشند.
کودکان قصه را دوست دارند و با شنیدن یک داستان دنیای خیالی را پیش روی خود تصور می‌کند، در حقیقت قصه راه باریک روشنی برای او در تاریکی واقعیت‌هاست، نباید این‌طور برداشت کرد که هدف از گفتن داستان برای کودکان جدا کردن آنها از واقعیت دور و رساندن آنها به حیطه ای از اندیشه‌های خیالی است، اگر این گونه تصور کنیم سخت در اشتباهیم.
هدف اصلی قصه رشد امکانات روانی و عاطفی کودکان به شیوه مطلوب و صحیح است .کودک در همان اوایل کودکی می‌داند که جانوران نمی‌توانند حرف بزنند ولی او دوست دارد حیوانات سخن بگویند اگر بتوانیم زمانی را برای قصه‌ گویی اختصاص دهیم می توانیم به اهداف دست پیدا کنیم.

آموزش آنلاین قصه‌گویی

قصه‌ گویی

فوائد شنیدن قصه و قصه‌خوانی برای کودکان از اهمیت زیادی برخوردار است. کودک از بهترین نوع لذت برخوردار می شود، تجربه کسب میکند، با ادبیات و فرهنگ آشنا میشود، برای کتاب ارزش قائل می شود، خواندنش تقویت می شود و معلومات عمومی کسب می نماید. صرف نظر از امکانات مخصوص که برای قصه‌گویی نیاز است مثل کتابخانه و محیط مناسب می شود با کمترین امکانات به کتاب‌ خوانی و قصه‌ گویی پرداخت، به این شکل که والدین و معلمان مشتاق و خلاق با استفاده از معلومات و تجربیات برای کودکان قصه بگویند. بنا به گفته مدیریت آموزشگاه آنلاین بااستاد، کودکان این مجموعه آموزشی بعد از ثبت نام و شرکت در کلاسهای آنلاین قصه گویی به طرز شگفت آوری بعد از چند جلسه شروع به کنجکاوی و بروز مهارت ها و استعدادهای درونی خود می نمایند.


کسانی که برای کودکان داستان می نویسند باید نهایت ذوق و استعداد را داشته باشند و از نگاه او به جامعه و محیط اطراف بنگرند، آوردن عبارات سخت و غیرقابل فهم باعث ناراحتی و دلزدگی کودک می‌شود و ممکن است برای همیشه از کتاب‌خوانی خسته شود.
قصه قدمت بسیار طولانی دارد و از هنرهای قدیمی است. قصه یکی از ابزارهای مهم اصلاح رفتار محسوب می‌شود که می‌تواند بر پرورش مهارت‌های سازگارانه در کودکان تأثیر زیادی داشته باشد. برخی قصه‌ها با دعوت به خوبی رفتارهای اجتماعی را در کودکان تقویت می‌کنند، داستان گفتن باعث افزایش احترام به دیگران در کودکان می‌شود، رفتار گروهی را تقویت می‌کند، سبب کنترل خشم در کودکان می‌شود و ابراز علاقه و مهربانی را به کودکان آموزش می‌دهد.

قصه‌ گویی کودکان و نقش قصه‌ گویی در پرورش خلاقیت


به کودک مهارت رشد اعتماد به نفس را یاد می‌دهد. داستان نقش بسیار زیادی در رشد شخصیت کودک دارد از طریق قصه‌های خوب کودک با ارزشهای اخلاقی آشنا می‌شود، حس زیبایی دوستی در کودکان پرورش پیدا می‌کند. مسلم است که قصه نمی‌تواند جانشین زندگی شود ولی می‌تواند زندگی را شیرین‌تر کند بنابراین با قصه میتوان لحظات خوبی را برای کودکان رقم زد.
یکی از بهترین سرگرمی ها برای کودکان قصه است، کودکان قصه را دوست دارند ، قصه وسیله‌ای است که کودکان راجذب می‌کند وروابط مختلفی را به آنها نشان می‌دهد، اطلاعاتشان افزایش می یابد و علاوه بر شادی لذتی که از شنیدن قصه‌های گوناگون به آنها دست می‌دهد موجب رشد عقل می‌شود.
به طور کلی قصه به شرطی که درست انتخاب شود بیشتر از هر وسیله ای می تواند در رفتار کودک اثرگذار باشد. کودکان به قصه‌هایی که برایشان گفته می‌شود توجه می‌کنند، معنی آن را درک می‌کنند و آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهند.
با انرژی‌ترین بچه ها با علاقه به قصه گوش می‌دهند و حتی در عالم خواب به قصه فکر می‌کنند و آن را دنبال می‌کنند، قصه گفتن هنر گوش کردن را تقویت می‌کند، قصه و داستان هر دو آثاری را روایت می‌کنند ولی آنچه این دو را از هم جدا می‌کند روابط علّی است که بین رویدادهای مختلف برقرار است.
یکی از روش‌هایی که مربیان آموزشگاه آنلاین بااستاد برای پرورش خلاقیت در کودکان به کار می برند گفتن قصه ناتمام است این روش موجب می شود کودک تا جلسه بعدی به قصه ناتمام فکر کند و قدرت تخلیل ،اندیشه و انگیزه وی برای شنیدن ادامه داستان چند برابرشود. استفاده از داستان‌های فکری روی قوه تخیل کودکان موثر است در تحقیقات نشان داده شده است که قصه‌گویی می‌تواند خودپنداره کودکان را نیز بهبود بخشد.
شما هر چقدر هم قصه‌گوی ماهری باشید باید این را بدانید که در قصه‌گفتن همه چیز فقط به خود شما بستگی ندارد!
قصه گفتن سه رکن دارد. مثلثی که در یک گوشه آن قصه‌گو و در گوشه دیگرش قصه یا متن و در گوشه سوم، شنونده یا مخاطب قرار دارد.
انتخاب قصه مناسب برای کودک ، یکی از مهمترین کارهایی است که هر قصه‌گو انجام می دهد. این انتخاب باید با توجه به موارد مختلفی صورت بگیرد که در راس همه آنها، هماهنگی قصه با گروه سنی مورد نظر قرار دارد.
اما انتخاب قصه از میان کتاب‌های داستان موضوع مهمی است. کتابها اغلب دارای گروه سنی هستند. یعنی برایشان یه گروه سنی تعریف شده و مشخص شده است که کودکان و نوجوانان با چه سنی می‌توانند این کتاب را بخوانند، آن را درک کنند و از داستانش لذت ببرند. شاید به نظر برسد مشخص کردن گروه سنی، به ما در انتخاب قصه کمک خواهد کرد و کار ما را آسان خواهد کرد اما این چنین نیست.

تاثیر قصه بر رشد ذهنی کودکان


برای انتخاب قصه از میان کتاب‌های داستان، علاوه بر اینکه باید به گروه سنی کتاب توجه کنیم، نباید کاملا هم به این گروه سنی درج شده اکتفا و اعتماد کنیم.
ابتدا باید خودمان داستان را بخوانیم و درباره گروه سنی درج شده در کتاب فکر کنیم. سپس این داستان را برای بچه‌های گروه سنی درج شده در کتاب، بخوانیم. اگر داستان برای بچه های این گروه مناسب باشد بچه‌ها جذب قصه می شوند، بی حوصله نمی‌شوند و معنای داستان را کاملا درک می‌کنند. اما اگر این اتفاق نیفتاد یعنی گروه سنی گفته شده، با واقعیت هماهنگی ندارد. اگر واقعا به این قصه علاقه‌ مند هستید و برای خواندن انتخابش کرده‌ اید، پس باید آن را برای گروه سنی بالاتر یا پایین‌تر بگویید و تلاش کنید گروه سنی واقعی داستانتان را پیدا کنید.
کلاس قصه‌گویی برای کودکان بسیار مهم است و شما با انجام این کار تاثیر قصه‌ گویی در خلاقیت کودکان را به وضوح می‌ بینید. این روزها و با توجه به شرایط جامعه قصه‌ گویی آنلاین و کلاس آنلاین قصه‌گویی رواج بیشتری پیدا کرده است، مربیان ماهر به آموزش آنلاین قصه‌ گویی می‌ پردازند.
با ثبت‌نام درکلاس آنلاین قصه‌گویی و قصه‌گویی خلاق هوش مالی کودک و نوجوان آموزشگاه با استاد به پرورش ذهن و استعدادهای کودک خود سرعت بیشتری ببخشید، قصه‌ گویی را شما می توانید از سنین پایین شروع کنید تحقیقات نشان داده داستانگویی برای کودکان بالای 2 سال می‌ تواند بسیار موثر باشد.
شما والدین عزیز می توانیدجهت ثبت نام و آشنایی با کلاسهای آنلاین قصه گویی و قصه های هوش مالی کودک و نوجوان آموزشگاه با استاد که برای پرورش هوش مالی گروه سنی کودک و نوجوان طراحی گشته است ضمن بازدید از وب سایت آموزشگاه با استاد همه روزه از ساعت 10 لغایت 17 با شماره تلفن 02122860576 تماس حاصل فرمایید و یا در ساعات غیر اداری از طریق واتس آپ با شماره 09914038252 در ارتباط باشید.