چگونه اختلال یادگیری در کودکان را درمان کنیم؟

اختلال یادگیری موضوعی مرتبط با هوش نیست. یک کودک ممکن است نابغه باشد ولی در یادگیری ناتوان باشد. در مغز هر فردی شیوه پردازش اطلاعات متفاوت است و تفاوت هایی که در این عملکردهای مغزی وجود دارد معمولا ارثی هستند و از بدو تولد در کودک وجود دارد. عواملی نظیر ژنتیک، عوامل محیطی مثل سرب و مشکلات حین بارداری در پیشرفت این اختلال تاثیر می گذارند که تنها راه درمان اختلال یادگیری آموزش های لازم به کودکان و صبر کردن تا نتیجه دلخواه است. تشخیص عدم یادگیری کودکان معمولا در سنین مدرسه و با انجام تست های پزشکی، بررسی سابقه خانوادگی و آزمون عملکرد تحصیلی و فکری صورت می گیرد و مربیان بعد از اطلاع به والدین و در جریان قرار دادن آنها نسبت به درمان اختلال یادگیری کودک اقدام می کنند.

 

اختلال یادگیری چیست؟


یادگیری کودکان از زمان تولد با موضوعات مختلف و مناسب سن آغاز می شود. اختلال یادگیری در واقع یک اختلال عصب شناختی می باشد. زمانی که یک کودک سیم کشی مغزش تغییر پیدا می کند در واقع دچار این اختلال شده اند. از لحاظ هوش این کودکان مشکلی ندارند و حتی ممکن است از همسالان خود باهوش تر باشند. زمانی که برای درک برخی از مسائل تنها باشند و مربی آنها و یا والدین آنها را یاری ننمایند، یا اینکه اموزش آن ها حتی در حین بازی به شیوه های معمول و به مانند دیگر بچه ها باشد در این صورت در خواندن، نوشتن، هجی کردن، استدلال کردن، به خاطر آوردن، و یا سازماندهی اطلاعات، دچار مشکل هستند.
اینکه یادگیری چیست و چه تاثیری در حال و آینده آن ها می گذارد بسیار مهم و حیاتی است چون از طریق یادگیری کودکانه، کودک پله به پله با محیط اطراف و دیگر افراد ارتباط برقرار می کند. طبق آمار از هر هفت نفر در آمریکا یک نفر مبتلا به این اختلال است. از شایع ترین مشکلات یادگیری کودک، مشکل در خواندن پایه و مهارت های زبانی است. این اختلال در اکثر موارد ارثی و ژنتیکی است.
گاها علائم این اختلال با اوتیسم، اختلال فکری، ناشنوایی، نابینایی و اختلالات رفتاری اشتباه گرفته می شود کودکان مبتلا به این اختلالات به طور معمول مدرسه جداگانه دارند و نباید با ناتوانی یادگیری اشتباه گرفته شود. نکته آخر اینکه ممکن است در هنگام بروز این اختلال، فرد همزمان دچار کم توجهی و بیش فعالی شود.

 

رایج ترین اختلالات یادگیری کودکان

به طور کلی اختلال یادگیری در چند نمونه رایج وجود دارد.

خوانش پریشی: در این اختلال مشکل در درک کلمه های نوشتاری وجود دارد و تحت عنوان اختلال در خواندن یا اختلال خوانش می باشد.
محاسبه پریشی: در این اختلال فرد توانایی درک مسائل حساب و ریاضی را نخواهد داشت.
اختلالات پردازش دیداری و شنیداری: در این اختلال رایج عصبی فرد با وجود دیدن و شنیدن به صورت نرمال در درک زبان مشکل دارد.

نوشتارپریشی: اشکال در نگارش حروف و یا اختلال در نگارش حروف و یا نوشتن در یک مکان کارایی ندارند.
اختلالات یادگیری غیرکلامی: در برخی از کودکان در نیمکره سمت راست مغز اختلال عصب شناختی به وجود می آید و وجود این اختلال در عملکردهای پردازش بصری-فضایی، شناختی، سازمانی، ارزیابی و کلی تاثیر منفی می گذارد. درمان هر کدام از این اختلالات با توجه به شدت بیماری و سن و جنس فرد متفاوت است.

اختلالات یادگیری قابل درمان است؟

متاسفانه عدم شناخت کافی در مورد اختلال یادگیری کودکانه ممکن است برچسب های اشتباهی به کودکان زده شود و آن ها را افرادی کودن، کم ذهن، عقب مانده و امثال آن خطاب کنند. به طور کلی کودکانی که ناتوانی یادگیری دارند چون در خواندن مشکل دارند نمی توانند دروسی مانند علوم و ریاضی را بخوانند و در آن مشکل دارند. اما مسئله اصلی در مورد نگرانی در یادگیری کودکان این است که آیا درمان بخصوصی برای این اختلال وجود دارد. مطالعاتی که در این زمینه انجام شده پی به قابل درمان بودن این اختلال برده اند و والدین و مربیان آموزشی را امیدوار کرده اند که با دانش، صبر و شکیبایی می توان این اختلال را حل کرد و به زمینه هایی که کودک در آن استعداد دارد شناسایی و به پیشرفت برسد.
اگر به سرگذشت افراد مشهور نگاهی بیندازیم خواهیم دید که با داشتن اختلال در یادگیری باز هم توانسته اند به اکتشافات و دستاوردهای علمی زیادی برسند و در سطح جهانی شناخته شده شوند. به طور مثال آلبرت انیشتین نابغه ریاضی و فیزیک کوانتومی قادر به صحبت تا سن سه سالگی نبود و حتی بعد از آن هم تا ۷ سالگی جملات را با فرمول بندی و آرام تکرار می کرد. این نابغه به حدی در یادگیری دروس ضعیف بود که معلمان کاملا مطمئن بودند که انیشتن به درد هیچ کاری نخواهد خورد. مورد بعدی ادیسون بود که در کودکی لقب احمق را از طرف پدرش گرفته بود و توانایی یادگیری و پیشرفت تحصیلی را اصلا نداشت.
موارد این چنینی زیاد هستند که همگی جزء نوابغ بوده اند که با گذشت زمان نبوغشان آشکار گشت پس صبر تنها راه درمان موثر این اختلال خواهد بود. درمان و آموزش کودکان دچار این اختلال باید توسط افرادی که دانش، مهارت، صبر،حوصله و هنر بالایی دارند انجام شود و تلاش سخت و پیگیرانه درمانجو و همکاری ، همراهی، صبر و حوصله کافی والدین درمانجو در درمان و بازپروری تاثیری فوق العاده خواهد داشت.


ویژگی کودکان دچار اختلال یادگیری

به طور کلی هر یک از کودکان دچار اختلال یادگیری یک سری ویژگی ها دارند که در برخی از کودکان زیاد و دربرخی نیز کمتر خواهد بود. جنسیت تاثیر زیادی در ابتلا دارد معمولا پسران چهار برابر دختران دچار این اختلال می شوند البته ممکن است کودک هیچ کدام از اختلالات زیر را نداشته باشد ولی به طور کلی ویژگی های کودک ناتوان در یادگیری شامل موارد زیر است.
 این کودکان در یادگیری مشکل دارند و در کلاس های درسی مشکلات رفتاری دارند

 • علاقه به خواندن ندارند
 •  قادر به ایجاد دایره لغات بینایی نیستند
 •  افت تحصیلی بیشتری نسبت به دیگر کودکان در مدرسه دارند.
 •  کودکان با چنین اختلالی معمولا در بینایی و شنوایی هم ضعف دارند
 •  داشتن احساس ضعف، ناامیدی و کم جراتی
 •  حرکت سر در هنگام خواندن کلمات به جای چرخاندن چشم ها
 •  لکنت زبان
 •  خواندن کلمه به کلمه با لحنی یکنواخت
 •  عدم توجه به نقطه گذار جابجایی کلمات تازه یاد گرفته شده
 •  نداشتن رشد اجتماعی مناسب
 •  نگرش افراطی منفی به عملکرد مدرسه


همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم احتمال دارد که هر کودکی یکسری از این ویژگیها را داشته باشد ولی تشخیص اختلال یادگیری را باید به متخصصین بسپارید تا آنها نسبت به راههای درمان شما را راهنمایی و همیاری نمایند و بهترین و سریعترین روش درمان را در پیش بگیرند.

شما می توانید با ثبت نام در کلاسهای پرورش خلاقیت کودک آموزشگاه با استاد، استعداد کودک خود را پرورش دهید.