چگونه استعداد کودکان را پرورش دهیم؟

آموزشگاه آنلاین با استاد

معنی استعداد چیست؟ هما‌ن‌طور که مطلع هستید استعداد هم ذاتی است هم اکتسابی، ما در قسمت ذاتی استعداد کودکان نقشی نداریم ولی در بخش اکتسابی آن می‌ توانیم بسیار موثر باشیم.
برای تربیت و استعدادیابی و یا پرورش توانمندی‌ ها باید از کودکی شروع کنیم زمانی که هنوز شخصیت شکل نگرفته است و منعطف است.
تا به حال دیده‌ اید که یک سبد باف چگونه سبد می‌ بافد؟ ترکه های قابل انعطاف و نرم را در کنار هم طوری با همدیگر عجین می‌ کند که در آخر شکل یک سبد را به خود می‌گیرد، به نظر شما آیا این حصیرباف یا سبد باف می‌ تواند با چوب‌ های قطور و محکم یک درخت، سبد یا حصیری زیبا و با ظرافت بسازد قطعاً نمی‌ تواند چون دیگر آن قابلیت و انعطاف وجود ندارد.
این مثال می‌ تواند الگوی خوب و مثال جذابی برای این امر باشد که ما باید در کودکی به فکر پرورش و استعدادیابی فرزندان خودمان باشیم.

 

پرورش استعدادهای کودک

 

استعداد کودکان

قطعاً پدر و مادرها بسیار دلسوزند و دوست دارند که فرزندان خود را در همان سنین کودکی تربیت کنند و به مقام‌ های خوب و درجه یک برسانند ولی غالباً در این مسیر دچار اشتباه می‌ شوند زیرا در راهی اصرار می‌ کنند و به فرزندان فشار می‌ آورند که مورد علاقه و قابلیت‌ های آن کودک نمی‌ باشد و در واقع نظرات خود را به آنها تحمیل می‌ کنند.
آیا ما می‌ توانیم از آب کره بگیریم؟ آیا می‌ توانیم از آب ماست و دوغ تهیه نماییم؟ قطعاً نمی‌توانیم پس ما باید در کودکی فرزندانمان را استعدادیابی کنیم تا بدانیم در کدام زمینه می‌ تواند موفق باشد و به رشد و تعالی برسد.
هنگامی که شما به یک دیوار فشار وارد می‌ کنید در واقع نیرویی به آن وارد می‌ کنید تا دیوار جابجا نشود شما برابر فرمول فیزیک کاری انجام نداده‌ اید چرا که نیرو ضربدر جابجایی می‌ شود کار، پس بیایید با استعدادیابی کودکانمان و پرورش کودکان در زمان مناسب آینده آنها را تضمین کنیم.
بسیاری از پدرها و مادرها عقده‌ های کودکی خود و خواسته های خود را بر فرزندان تحمیل می‌ نمایند، آنها توقع دارند که کودک آنها موسیقیدان، آهنگساز، شاعر، ورزشکار یا هر چیز دیگری باشد شاید کودک شما قابلیت دارد که یک تاجر بزرگ باشد، شاید کودک شما پتانسیل این را داشته باشد که یک فروشنده توانمند باشد و یا کودک شما شرایط شناگر شدن را دارد چرا باید ندانسته به او اصرار کنیم که فقط درس بخواند که بتواند یک پزشک باشد اگر آینده کودکتان برایتان مهم است حتماً باید استعداد‌یابی کنید، فرزندان شما حتی اگر به آن چیزی که شما می‌ خواهید برسند موفق نمی‌ شوند و علاقه‌ ای به ادامه آن نخواهند داشت.

استعداد کودکان و شناخت استعداد درخشان

کودک را باید در مسیری که مورد علاقه اوست و آینده‌ اش را تضمین می‌ کند هدایت کنید. برای رسیدن به یک مقصد و یا به یک شهر آیا فقط یک راه وجود دارد؟ حتماً که اینطور نیست شما برای رسیدن به یک مقصد و یا یک هدف و یا رسیدن به یک شهر می‌ توانید از راه‌ های مختلفی حرکت کنید ولی لازم است که به شرایط و مسیر خود نگاه کنید.
سعی کنید از سنین پایین به دنبال کشف نقاط قوت فرزندان خود باشید می‌ توانید با استفاده از بازی‌ های ساده در خانه به رشد توانایی‌ ها و استعداد کودکان خود کمک کنید، به فرزندان خود یاد دهید که چطور خلاق باشند و از وسایل موجود بهترین استفاده را ببرند، به طور مثال کاردستی و اوریگامی در عین ساده بودن کمک زیادی به رشد توانایی‌ های کودک شما می‌ کند.
کودکی همیشه یکی از بهترین دوران زندگی هر انسانی است لذا بهتر است در این دوران بهترین شرایط برای کودکان فراهم شود تا بتوانند شاد باشند و علایق خود را شناسایی کنند، به فرزندان خود فرصت دهید که مسائل مورد علاقه خود را پیدا کند.
به کارها و خلاقیت‌های او توجه لازم را نشان دهید و فرزندان خود را در شرایطی قرار دهید که بتوانند مسائل مختلف را تجربه کنند، این امر سبب می‌شود تواناییهای آنها شکوفا شود، به او اجازه دهید شکست بخورد و اشتباه کند اگر فعالیت‌هایش همه بدون خطا باشد ممکن است در آینده شخصیت وابسته پیدا کند و از رشد باز بماند، کار گروهی می‌توانند به پرورش استعداد کودکان کمک شایانی کند.
کودک خود را با پرسیدن سوال به چالش بکشانید برای رشد توانایی کودکان خود به آنها برچسب نزنید زیرا این کار آنها را از ادامه خلاقیت باز می‌دارد برای رشد استعداد کودکان خود آنها را مورد نقد و داوری قرار ندهید زیرا این کار در بعضی مواقع منجر به سرکوب استعداد آنها استفاده می‌شود.
کودکان خود را در کارهای منزل و در جلسات خانوادگی و مسائل مالی دخیل کنید و از آنها بخواهید که نظر دهند، حرف‌های آنها را گوش دهید گوش دادن فعال نه تنها اعتماد به نفس کودک را بالا می‌برد بلکه به رشد استعداد آنها کمک می‌ کند.

شناخت استعداد کودکان و رشد خلاقیت

از خلاقیت و استعدادش تشکر کنید و او را تشویق کنید، تشویق باعث افزایش انگیزه و تلاش بیشتر می‌ شود. زندگینامه انسان‌ های موفق را برای آنها بخوانید، برای رشد استعداد کودکان خود از مقایسه کردن او با دیگران بپرهیزید، سعی کنید پاداش و تشویقتان استعدادهای او را پرورش دهد و مهمتر از همه اینکه کودک خود را به همان صورت که هست بپذیرید و دوست بدارید، به او یاد دهید که هر انسانی منحصر به فرد است و همین تفاوت زندگی و دنیا را زیباتر می‌ کند.
برای رشد استعداد کودکان خود از موسسات و آموزشگاه‌ های معتبر می‌توانید کمک بگیرید، امروزه که اکثر والدین کار بیرون از منزل دارند و ساعات زیادی را در خانه نیستند این موسسات با اساتیدی متخصص می‌توانند به رشد توانایی‌ های فرزندان شما کمک قابل توجهی داشته باشند، تجربه ثابت کرده است که بچه‌ ها از افرادی غیر از خانواده حرف شنوی بیشتری دارند و از همسالان خود تاثیر بیشتری می‌ پذیرند لذا حضور در کلاس و انجام کار گروهی به کشف استعدادهای آنها بسیار کمک می‌ کند.
آموزشگاه با استاد با مربیان و اساتید مجرب و آموزش‌ دیده خدمات فراوان و موثری را برای استعدادیابی فرزندان شما ارائه می‌ دهد، این موسسه ها به شناخت توانایی‌ ها و رشد آنها و رفع نقاط ضعف کودکان شما کمک قابل توجهی می‌ کنند.
آکادمی با استاد با برگزاری کلاس‌ هایی به صورت آنلاین در زمینه هوش مالی، خلاقیت و آموزش مهارت‌ های زندگی به رشد خلاقیت، تقویت عزت نفس و اعتماد به نفس و … به کودکان شما کمک فراوانی می‌ کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر همه روزه از ساعت 10 لغایت 17 با شماره های 02122860576-09914038252 تماس حاصل فرمایید.