چگونه به کودکان و نوجوانان مفهوم پول را آموزش دهیم؟

آموزش آنلاین

پول برای رفع نیازها و احتیاجات همه ما در زندگی لازم و ضروری است و همه نیاز به مهارت‌ های مالی داریم این مهارت‌ها از عقیده و ارزش‌ هایی که در کودکی در مورد این موضوع مهم به دست می‌ آوریم نشأت می گیرد.
کودکان که این آموزش را می‌ بینند برای هزینه‌ های خود برنامه‌ ریزی دارند و اعتماد به نفس بالاتری خواهند داشت و همچنین این افراد در تصمیمات خود مصمم‌ تر هستند و به تصمیم‌ هایی که می‌ گیرند اعتماد بیشتری دارند و به خود اتکا دارند. کودکان کارهایی که بزرگتر‌هایشان انجام می‌ دهند و نگرشی که در مورد پول دارند را می‌ بینند و به عقیده و نظر آنها هم به تبع اثر می‌ گذارد و به همین دلیل است که پدر و مادرها دیدگاه‌ های خود را در مورد پول و کسب درآمد باید مورد ارزیابی قرار دهند.
یکی از کارهایی که والدین می‌ توانند هوش مالی کودکان خود را افزایش دهند شرکت دادن آنها در صحبت‌های معمولی خانوادگی درباره ثروت و پول است این جلسات باعث می‌ شود کودکان این درک را پیدا کنند که خانواده درآمد خودشان را صرف چه مسائلی می‌ کنند و اهداف آنها در زمینه مالی به چه صورت است. کودکانی که درباره مسائل مالی خانواده اطلاعات داشته باشند و در جریان این امور قرار بگیرند کمتر خواسته های نامعقول دارند.

سعی کنید جلسات و مباحث شما قانون مدار باشد و به آنها گوشزد کنید که این موضوع باید بین اعضای خانواده بماند و نباید بیرون از این جمع مطرح شود تا علاوه بر اینکه به پرورش هوش مالی کودک کمک شود مبحث رازداری هم آموزش ببینند.
یکی از مسائلی که اکثر کودکان می‌توانند بهتر آموزش ببینند و مهارت کسب کنند استفاده از بازی است که هم خلاقیت آنها را افزایش می‌ دهد و هم با مفهوم مورد نظر بهتر آشنا می‌ شوند. لیکن باید در انتخاب نوع بازی و نوع تاثیر آن بر روی کودکان دقت نمود. اینکه کودک را شخصی علاقه‌ مند به ثروت تربیت کنیم یا اینکه از او یک شخصیت ثروت آفرین بسازیم بسیار متفاوت است و باید با ظرافت تمام این مسیر را پیمود.

 

آموزشگاه آنلاین

 

پول و کسب خلاقیت در کودکان


اگر زمانی با فرزندانتان مغازه بازی کردید که مثلاً یک نفر مشتری و دیگری فروشنده باشد ترکیبی از انواع پول‌ ها را در بازی استفاده کنید سکه، اسکناس و تفاوت ارزشی میان آنها را نیز برایشان بازگو کنید همیشه کودکان و حتی بزرگترها در شرایط واقعی و از طریق فیلم، بازی، کارگاه آموزشی بهتر مسائل را درک می‌ کنند تا اینکه بخواهیم با سخنرانی به آنها موضوعات را تفهیم کنیم.
به فرزندان خود یاد دهیم که اگر می‌ خواهند به موفقیت برسند باید در مسائل مالی مدیریت داشته باشند و از محدودیت‌ ها نهایت بهره را ببرند و اگر تصمیم می‌ گیرند نتیجه تصمیمات خود را بپذیرند و یا به عبارتی مسئولیت‌ پذیر باشند.
سعی کنید به آنها بگویید اگر پولی دارید برای خرج کردن آنها را اولویت بندی کنید زیرا اگر پولمان را برای یک موضوع بی‌ اهمیت خرج کنیم دیگر تمام شده و فرصت برای اولویت مهم‌ تر از دست رفته است، باید یاد بگیرد خواسته‌ هایش را اولویت‌ بندی کند و اینکه بتواند بین نیاز مهم و مهمترین فرق قائل شود و آنها را از هم تشخیص دهد.

با یادگیری مفهوم پول و کسب درآمد و ثروت کودک یاد می‌ گیرد که از وسایل خود به خوبی نگهداری کند که مجبور نباشد پول خود را صرف خرید وسایلی بکند که قبلاً داشته و با بی نظمی آنها را از دست داده است باید به کودکان استفاده بهینه از زمان و مهارت‌ های مختلف را آموخت که همین امر باعث استفاده درست و مناسب از پول می‌ شود به عنوان مثال به او یاد دهیم که با تغییراتی در لباس و کیف و کفشش می‌ تواند یک وسیله جدید داشته باشد و همین امر یعنی در زمان و درآمد صرفه جویی کرده است این موضوع خواه ناخواه باعث افزایش خلاقیت کودک نیز می‌ شود که با استفاده از وسیله‌ های دورریز می‌ توانند وسایل جدید خلق کنند و با این کار نیاز به خرید وسیله ندارد و پول خود را می‌ تواند برای مسائل مهمتری پس انداز کند.

 

آموزش مفهوم پول و توانایی در سایر مهارت‌های زندگی


وقتی کودک شما به سنی رسید ( معمولاً این سن بین ۷ و ۹ سال است) که پول توجیبی از شما دریافت می‌ کند باید به او بگویید این مبلغ برای یک هفته یا یک ماه است و باید برنامه‌ ریزی کند و بعد خرج کند البته خانواده نیز در انتخاب مقدار پول تو جیبی باید درست تصمیم بگیرید و مسائل مختلف را بسنجند همچنین باید به کودکان بیاموزید که مقداری از این مبلغ را باید برای مواقع ضروری پس انداز کنند فکر پس انداز کردن زمانی به ذهن کودکان می رسد که مبلغی را که دارند برای خرید وسیله مورد علاقه‌ شان کافی نیست و سعی می‌ کنند پول خود را برای چند هفته یا چند ماه ذخیره کنند تا مبلغ مورد نیاز‌شان جمع شود.
همچنین می‌ توانیم مفهوم سرمایه‌ گذاری و حساب باز کردن هم به خصوص به کودکان بزرگتر یاد دهیم و به همراه خودشان به بانک برویم و این کار را انجام دهیم. کودکان می‌ توانند از هدایایی که برای روزهای مختلف مثل تولد، عیدی و …. دریافت می‌ کنند، همچنین پاداشی که در قبال کارهای خوبشان به آنها به صورت مالی پرداخت می‌ شود و پول تو جیبی‌ هایی که به صورت مستمر به آنها داده می‌ شود و … منابع درآمدی داشته باشند و کسب درآمد کنند.
برخی از خانواده‌ها دوست دارند فرزندانشان به سرعت مهارت کسب کنند و وارد بازار کار شوند و در صورت تمایل فرزند معمولاً در زمانی که بچه‌ ها مدرسه نمی روند و در تعطیلات تابستانی بچه ها را سر کارهای مختلف می فرستند با این کار علاوه بر کسب درآمد و مدیریت مسائل مالی استقلال را یاد می گیرد و همین امر تاثیر فراوانی در پرورش عزت نفس و اعتماد به نفس آنها دارد زیرا آنها متوجه توانایی‌ های خود می‌ شوند و در صدد بهبود آن بر می آیند.
اگر دقت کرده باشید با یادگیری مسائلی در مورد پول علاوه بر افزایش هوش مالی کودکان مهارت‌ های مختلفی از جمله اعتماد به نفس، تصمیم‌ گیری، مسئولیت پذیری، عزت نفس و … تقویت می‌ شود. در مقاله ای به نام چگونه هوش مالی کودکان خود را افزایش دهیم؟ درباره چگونگی تقویت هوش مالی، کاملا توضیح داده شده است.


شما اولیا عزیز می‌ توانید برای پرورش خلاقیت کودکان و نوجوانان خود و بالا بردن هوش مالی آنها از کلاس‌های آموزشگاه با استاد که دوره های هوش مالی کودکان و نوجوانان را برای اولین بار در ایران به صورت دوره های داستانی و با متد جدید برگزار نمود استفاده نمایید و جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام در دوره های هوش مالی کودکان و نوجوانان همه روزه از ساعت 10 لغایت 17 با شماره های 02122860576 و 09914038252 تماس حاصل فرمایید.