چگونه فیزیک دهم را در کوتاهترین زمان یاد بگیریم؟

کلاس خصوصی

فیزیک دهم یا همان فیزیک اول دبیرستان نظام قدیم را می توان یکی از تاثیرگذارترین دروس دوره تحصیل دانست. در واقع این درس فیزیکی به عنوان پایه اصلی برای دو سال دیگر و همچنین به عنوان یکی از منابع مهم کنکور مطرح است. از این رو آموزش درست و مفهومی آن از اهمیت زیادی برخوردار است. اما مسئله ای که وجود دارد این است که غالب دانش آموزان در دوران تحصیل ارتباط خوبی با این درس برقرار نمی کنند.
این موضوع باعث می شود که در دوره کنکور یعنی دو سال بعد از خواندن این درس عملا اطلاعات بنیادی خوبی نداشته باشند و مفهوم درس را از یاد برده باشند. همچنین در دوران کنکور زمان مانند طلا ارزشمند است و شما نمی توانید آموزش فیزیک دهم را به شکل اصولی یا با استفاده از کلاس فیزیک دهم پشت سر بگذارید. بنابراین باید راه جدیدی برای آن پیدا کنیم. راهی که هم منطقی باشد و هم بتواند زمان خوبی برای شما ذخیره کند. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

کلاس خصوصی

 

معلم خصوصی فیزیک راه خوبی نیست؟

در ایران متاسفانه تعریف چندان دقیق و درستی برای معلم خصوصی وجود ندارد. در واقع اگر بخواهیم واقع بین تر به موضوع نگاه کنیم باید بگوییم که عملا تعریف کاملا اشتباهی برای این مسئله وجود دارد.
در ایران معلم خصوصی همان کاری را می کند که در کلاس عمومی انجام می دهد. در واقع همان زمان و همان نوع تدریس وجود دارد. دانش آموز تنها دوستان  خود را در کلاس خصوصی همراه ندارد و همین موضوع نیز باعث می شود که تمرکز کمتری داشته باشد و عملا رغبت زیادی به درس از خود نشان ندهد.
در حالی که تعریف درست معلم خصوصی این است که زمان چند برابری برای دانش آموز ایجاد شود و به صورت اختصاصی روی نقاط ضعف آن تمرکز شود. در واقع معلم خصوصی وظیفه دارد فهم درستی از  درس فیزیک را به دانش آموز خود یاد بدهد. در حالی که این مسئله در ایران به طور کلی نادیده گرفته می شود.
در مورد آموزش سریع و البته درست فیزیک دهم بهتر است از خود دانش آموز شروع کنیم. به این معنی که بخشی از کار را باید خود دانش آموز انجام دهد. یعنی این که باید خود دانش آموز به درستی تشخیص بدهد که در کدام بخش از فیزیک دهم ریاضی یا فیزیک دهم تجربی مشکل دارد. این موضوع می تواند آموزش را سریع تر و هدفمندتر کند.
بنابراین اولین قدم در آموزش سریع و هدفمند فیزیک دهم این است که دانش آموز بداند در کدام بخش کتاب فیزیک دهم مشکل دارد. اما قدم بعدی چیست؟

گام به گام فیزیک دهم

بعد از این که دانش آموز توانست تشخیص بدهد که در کدام بخش درس فیزیک دهم مشکل دارد، تقریبا نیمی از مسیر تمام شده است. حال نوبت حل کردن مشکل است. در واقع وقتی می گوییم آموزش سریع بدین معنی است که شما باید تنها سراغ حل مشکلات خود بروید و ما بقی درس را رها کنید.
بهترین راه برای حل این مشکل این است که شما از یک یار کمکی استفاده کنید. این یار کمکی بر اساس نیاز شما می تواند آموزش منطقی و درستی به شما بدهد. در واقع شما با تشخیص درست نیاز خود در فیزیک دهم می توانید به دنبال راه حل نیاز خود باشید. این راه حل می تواند یک کتاب کمک درسی باشد، یک معلم خصوصی یا یک کلاس آنلاین فیزیک دهم باشد.
نکته مهم این است که شما باید در خاطر داشته باشید که تنها به سراغ بخشی از آموزش بروید که نیاز دارید و ما بقی درس را رها کنید. از این رو از هر شیوه آموزشی که برای شما مناسب است و می خواهید استفاده کنید تنها و تنها بخش هایی را مورد استفاده قرار دهید که برای شما لازم است.
بنابراین شما با دو گام می توانید ساده، سریع و راحت فیزیک دهم را یاد بگیرید.

چند نکته در مورد آموزش فیزیک دهم

اما بهتر است چند نکته در مورد آموزش فیزیک دهم در نظر داشته باشید. وقتی ما از آموزش سریع صحبت می کنیم اصولا تصور بر این است که باید این آموزش نکته ای باشد. اما این یک اشتباه است. اگر حتی هدف شما تنها کنکور هم باشد باز باید درس را به صورت مفهومی آموزش ببینید. این کار به شما این قدرت را می دهد که بتوانید هر نوع سوالی را به درستی بررسی و حل کنید. اما آموزش نکته تنها ذهن شما را پر می کند. در بسیاری از موارد این نوع از آموزش ها هیچ کاربردی ندارد و حتی در سر جلسه کنکور نیز بسیاری از آن ها از خاطر داوطلب می رود.
در واقع منظور ما از آموزش سریع این است که شما باید یاد بگیرید دقیقا به دنبال نیاز خود بروید و به صورت هدفمند آن را دنبال کنید.
از طرف دیگر فیزیک خود درس مفهومی است و با طبیعت و جهان هستی سر و کار دارد. پس رمز موفقیت در این درس این است که تا می توانید از فرمول ها و حفظ کردن آن ها دوری کنید. این درس یک درس کاملا مفهومی است. شما باید سعی کنید مثال های آن را در اطراف خود احساس کنید و آن ها را لمس کنید. تا می توانید قوانین فیزیک را در زندگی روزمره پیدا کنید. این گونه شما می توانید این درس را به نحوی صحیح بیاموزید. در نظر داشته باشید که درک درس اهمیت بالاتری دارد. زمانی که شما بتوانید یک درس را درک کنید در واقع آن را برای همیشه آموزش دیده اید و این موضوع می تواند نه تنها در کنکور بلکه در تمام مراحل زندگی شما نیز تاثیر گذار باشد.

فیزیک دهم

از این رو به نظر می رسد که منابعی که برای آموزش انتخاب می کنید باید به مفهوم اعتماد بیشتری داشته باشند و سعی کنند که روند آموزشی خود را بر اساس آن قرار دهند. امروز کمتر موسسه آموزشی یا کتاب کمک درسی یا کلاسی را می توانیم پیدا کنیم که به مفهوم اعتقادی داشته باشد. خوشبختانه با استاد به عنوان یکی از موسسات آموزشی قوی توانسته مفهوم را الگو و هدف خود قرار دهد و این موضوع می تواند موقعیت خوبی برای هر دانش آموزی محسوب شود.