کلاس خلاقیت چه تاثیری بر افزایش مهارتهای ذاتی دانش آموزان دارد؟

آموزش چرتکه

بسیاری از والدین معتقدند که خلاقیت در کودکان، توانایی ذاتی کودکانی خاص با استعدادهای غیرمعمول است. در حقیقت چنین نیست و خلاقیت هیچ ارتباطی با استعدادهای هنری یا موسیقی و …. ندارد. به عبارتی در پاسخ به اینکه خلاقیت چیست؟ باید گفت که خلاقیت، یک روش تفکر و بیان است که به کشف و اختراع چیزهای جدید می پردازد و برای تخیل و ابتکار به ما انگیزه می دهد.

تمام کودکان خلاق هستند و تنها به یک هدایت و برنامه صحیح نیاز دارند.
کودکان خلاق متولد شده اند و تخیل روشن و شیوه های بی نظیر در بیان خود دارند. کودکان از همان سنین پایین توانایی چالش، سوال و کشف دارند. آنها برای یافتن ایده های جدید، ذهن و قلب خود را باز نگه می دارند، ایده ها را تجربه می کنند و با آنها ارتباط برقرار می کنند. کودکان بعد از سنین 2 سالگی توانایی دیدن مسائل از منظر جدید دارند، مسئله ای را پیدا می کنند که هیچ کس نمی تواند حتی تصور کند و برای حل آن به تصمیمی غیرمعمول و در عین حال موثر می رسند.
هر کودکی خلاق متولد می شود، اما اگر این خلاقیت و انرژی به درستی هدایت نشود، به شدت کاهش می یابد. به همین دلیل کودکان باید از سنین پایین از طریق کلاس خلاقیت و مربیان حرفه ای، آموزش ببینند تا بتوانند استعدادها و مهارتهای خود را کشف کنند و در آینده فردی موفق باشند.

اهمیت کلاس خلاقیت در کودکان

کلاس خلاقیت کودکان چیست؟ کلاس خلاقیت کودکان در حقیقت فضایی است که به کمک برنامه های مدون و مربیان مجرب به تشویق کودکان برای امتحان ایده های جدید می پردازد که عامل مهمی در رشد فکری، جسمی و عاطفی آنها است. هر آنچه بچه ها درباره خود تجربه می کنند و کشف می کنند، در رشد بیشتر آنها تاثیر دارد. باید دقت نمود که آموزش خلاقیت باید بر اساس یک برنامه موثر و کارا شکل گیرد زیرا بدون یک برنامه صحیح و مربیانی حرفه ای ممکن است کودکان گمراه شوند و یا از یک فعالیت خسته شوند و برای رسیدن به آن انگیزه ای نداشته باشند. اهداف کلاس خلاقیت در رشته های مختلف خلاقیت شامل موارد زیر است:
هندسه یکی از نقاط ضعف اکثر افراد است. مشخص شده که اوریگامی (ساخت کاردستی با کاغذهای رنگی) در درک مفاهیم هندسی و فرمول ها موثر است. اوریگامی روش های دیگر یادگیری را تحریک می کند و ثابت شده که با استفاده از یادگیری عملی، مهارتهای تجسم فضایی را بهبود می بخشد.
استعداد کودکان خود را حتی از سنین 3 سالگی می توانید در کلاسهای مهندسی خلاقیت کشف کنید از فواید شرکت در کلاسهای مهندسی خلاقیت که در آموزشگاه با استاد که نمایندگی رسمی گروه بزرگ آموزشی، پژوهشی داناکو دارنده نشان ملی و برترین شرکت طراح و سازنده وسایل و بازیهای آموزشی و کمک آموزشی مطابق با جدیدترین استاندارهای روز دنیا میباشد میتوان به افزایش توانایی های مغزی کودک، کمک به رشد و بلوغ ذهنی ،افزایش مهارت های عملی ، تحریک تفکر نوآورانه و خلاقانه در کودک اشاره نمود.
یکی از بهترین روش هایی که امروزه در بسیاری از کشورهای جهان مورد استفاده قرار می گیرد، آموزش محاسبات ریاضی با استفاده از چرتکه است. فواید آموزش چرتکه به کودکان تنها به بحث محاسباتی تمام نمی شود از مهترین فواید آموزش چرتکه میتوان به موارد ذیل اشاره نمود:

  1. اعتماد به نفس کودکان را درانجام محاسبات ذهنی افزایش می دهد.
  2. قدرت محاسبات ذهنی سریع و بدون نیاز به ماشین حساب را افزایش می دهد.
  3. حس موفقیت را در کودکان و دانش آموزان تقویت می کند.
  4. باعث توسعه و رشد فوق العاده نیمکره سمت راست مغز می شود.
  5. به توانایی ذهنی بیشتر کودک و نوجوان منجر می شود.
  6. تفکر بصری را بهبود و تقویت می نماید.
  7. باعث افزایش توانایی حل مسائل می شود.
  8. ظرفیت حافظه را بهبود می بخشد.
  9. تمرکز و استقامت روانی را بهبود می بخشد.


در دنیای امروز که عصر دیجیتال است و فناوری دارای اهمیت بالایی است، آموزش علوم آینده به دانش آموزان برای ساختن نسلی جدید و با انگیزه بالا بسیار واجب و ارزشمند است. آموزش رباتیک از دوران کودکی و خصوصا دوران دانش اموزی میتواند همواره تفکر خلاق آنها را پرورش داده و ذهن دانش آموزان را به سمت ابتکار و تفکر سوق دهد.
رباتیک از جمله رشته ها و فناوری های مدرن روز می باشد که در بسیاری از حوزه های تکنولوژی دارای اهمیت ویژه و کاربردی است.این رشته در بسیاری از کشور ها جزو دروس آموزشی در مدارس به کودکان و دانش آموزان آموزش داده می شود و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. فواید آموزش رباتیک به کودکان از این جهت که دنیای کاملا جدیدی را رو به روی آنها قرار می دهد که فرصت بروز خلاقیت را داشته باشند مهم است ، فرصتی که شاید ایجاد آن در آینده رخ ندهد.از دیگر مزایای آموزش رباتیک می توان به افزایش ضریب هوشی کودکان اشاره کرد همچنین رباتیک روشی موثر برای آموزش برنامه نویسی به کودکان میباشد علاوه برآن آموزش رباتیک مهارت های لازم برای آینده شغلی کودکان و نوجوان را در رشته های مهندسی فراهم می کند و این رشته بینهایت در ایجاد انگیزه در دانش آموزان موثر است و اولیا دانش آموختگان دوره های پیشین آموزشگاه با استاد به این نکته اشاره کرده اند که این رشته بسیار برای کودکان و نوجوان جذاب و سرگرم کننده است و در ایجاد انگیزه در آنان بسیار موثر بوده است.
دومینو فعالیت دیگری است که در افزایش خلاقیت و یادگیری بیشتر ذهن به دانش آموزان کمک شایانی می کند.
روبیک یک نوع پازل است که نیازی به مراجعه به یک کتابچه راهنمای دستورالعمل ندارد و برای رسیدن به راه حل هیچ قانون سخت و سریعی وجود ندارد. کودک با استفاده از روش آزمون و خطا، اهمیت هر حرکتی را که می تواند او را به راه حل نزدیک کند یا باعث شکست او شود، یاد خواهد گرفت. کودک سعی خواهد کرد با تمرکز بر الگوهای مختلف معما را حل کند. چندین روش حل مسئله وجود دارد و روبیک به کودک می آموزد که با پشتکار، حوصله و تمرکز بر مسائل غلبه کند.

کودک از طریق پازل روبیک می آموزد که برای تمام مشکلات روش های حل متفاوتی وجود دارد.
نقاشی نه تنها به رشد خلاقانه دانش آموزان کمک می کند بلکه باعث تحریک مغز آنها نیز می شود. تحریک و توسعه مغز کودکان همچنین می تواند به رشد دیگر اعضای بدن آنها کمک کند. بچه های کوچک تر می توانند از هنرها و ابزارهای نقاشی برای بیان افکاری استفاده کنند که هنوز قادر به اشتراک گذاری کلامی آنها نیستند.
با بودن در یک محیط خلاق، کودکان یاد می گیرند که با هم تعامل داشته باشند. شعر خوانی، قصه گویی، ورزش و بازی و نمایش موجب توسعه مهارت های ضروری اجتماعی مانند ارتباط، همدردی و احترام میشود.
دانش ریاضی کودک در آغاز مهد کودک، موجب پیشرفت تحصیلی در مقاطع بعدی وی میشود. ریاضی به بعدهایی مانند اندازه گیری، مرتب سازی، ساختن، مشاهده الگوها، مقایسه و توصیف محیط تاکید می کند.در کلاسهای ریاضیات ذهنی که ویژه گروه سنی 9 تا 14 سال با کتابهای کاملا تخصصی طراحی شده است و در آموزشگاه با استاد تدریس میشود دانش آموزان میتوانند به سرعت محاسبات ذهنی را انجام دهند که این عمل موجب تقویت حس اعتماد به نفس و انگیزه یادگیری بیشتر در آنها میشود.
آموزش معماری نه تنها در کودکان بلکه در همه هنرجویان تاثیر بسزایی دارد. هر عنصر و مواد در این رشته بر روی ابعاد روانشناختی کودکان تاثیر می گذارد. رشد روانی ما به عوامل داخلی و خارجی بستگی دارد. مهارت معماری بر شناخت و بلوغ مهارت های کودکان و نوجوان بسیار موثر است.


آموزشگاه بااستاد

آموزشگاه خلاقیت با استاد(baostad) نمایندگی گروه آموزشی و پژوهشی داناکو ،طراح و سازنده بازی ها و محصولات آموزشی ویژه گروه سنی کودک و نوجوان با نشان ملی میباشد که با آموزش اصولی و مطابق با استانداردهای آموزشی روز دنیا و به کمک مربیان حرفه ای خود به آموزش خلاقیت می پردازند تا کودکان و نوجوانان با سبک های مختلف یادگیری، سوابق تحصیلی و مهارت های تحصیلی و اجتماعی مختلف را برای کشف و تقویت استعدادهای خود آماده نمایند. این مجموعه هیچگاه رسالت بزرگ خود را که همان پرورش خلاقیت و استعداد کودکان و نوجوانان این مرز و بوم میباشد را حتی در شرایط کرونا و آلودگی هوا ترک نکرده است و با برگزاری کلاسهای آنلاین کمک شایانی در جهت پیشبرد اهدف مجموعه برداشته است.

مجموعه بااستاد بر اساس مهارتها و سوابق تحصیلی کودک، برنامه های ویژه طراحی می کند
این مجموعه با اساتید مجرب که دائما در حال بروزرسانی اطلاعات خود برای انطباق با استانداردهای آموزشی روز دنیا هستند، رشته های مختلفی مانند رباتیک، کامپیوتر، معماری، دومینو، اوریگامی، روبیک، داناکیدز، محاسبات سریع ریاضی، نقاشی، لیوان چینی، قصه گویی ، مهندسی خلاقیت و چرتکه را برای کلاس خلاقیت کودکان برگزار می کند. علاوه بر این موسسه در شرایط فعلی و برای افرادی که توانایی حضور در کلاس ها را ندارند نیز تمهیداتی اندیشیده است و برای تمام دوره ها کلاس آنلاین خلاقیت برگزار می کند این موسسه برای کودکان بالای 3 سال کلاس قصه گویی آنلاین و مهندسی خلاقیت که پیش مقدمه آموزش رباتیک می باشد را دارد و به صورت اصولی و هدفمند به پرورش قدرت خلاقیت کودکان می پردازد.
همانطور که می دانیدکودکان و نوجوانان تنها بخشی از زمان خود را در کلاس ها می گذرانند و بقیه زمان خود را در خانه و مدرسه هستند. بنابراین والدین می توانند از طریق آموزش های صحیح خلاقیت در خانه به کودکان به رشد و پرورش بیشتراستعداد آنان کمک کنند و علاوه بر این می توانند در هدایت فرزند خود نیز نقش مستقیم داشته باشند.و با شرکت در کارگاههایی مانند خودشناسی ، خویشتنداری و مهارت های کنترل خشم و استرس… که در آموزشگاه با استاد توسط اساتید بزرگ روانشناسی برگزار میشود الگوی خوبی برای فرزندان خود باشند.
شما والدین گرامی میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با کلاسهای آنلاین خلاقیت و همچنین کارگاه های تخصصی ویژه کودکان و نوجوان که با همکاری کلینیک فوق تخصصی روانشناسی فردای بهتر با مدیریت خانم دکتر شه پناه فوق تخصص روانشناسی کودک و نوجوان که کتاب و مقالات متعدد و کارگاه های موفق بسیاری برای گروه سنی کودک و نوجوان برگزار نموده اند همه روزه از ساعت 10 لغایت 17 با کارشناس آموزش کودک و نوجوان آموزشگاه با استاد به شماره 02122860576-09914038252 جهت مشاوره و ثبت نام تماس حاصل فرمائید.

والدین با حضور در کلاس ها و کارگاه های مخصوص آنها می توانند در هدایت کودک خود نقش داشته باشند.

پدران و مادران گرامی می توانند با عضویت در کانال اینستاگرام با استاد baostad@ ضمن بهره مندی از مطالب مفید آموزش و پرورش خلاقیت کودکان و نوجوان از زمان ثبت نام کلاس ها و کارگاههای مفید خلاقیت کودکان و نوجوان مطلع شوند.