کلید طلایی پرورش ذهن کودکان

آموزش با استاد

در سال های نه چندان دور وقتی از پرورش ذهن کودکان صحبت می شد بسیاری از پدر و مادرها تصوری از آن نداشتند و عملا تصور بر این بود که مدرسه یا سیستم آموزشی این قدرت را دارد که به طور کامل مراحل رشد و تکامل ذهنی کودک را بر عهده بگیرد. اما امروز داستان کمی متفاوت تر شده است. خانواده ها به خوبی درک کرده اند که سیستم آموزشی تنها بخشی از این نیاز را تامین می کند و این خود محیط خانواده است که بخش بزرگی از رشد ذهنی کودک را برعهده دارد. علت نیز کاملا ساده و روشن است. بخش مهمی از رشد ذهن کودکان در سنین قبل از مدرسه (7 سالگی) صورت می گیرد. پس عملا نمی توان به آن بی توجه بود.
برخی از والدین تصور می کنند که جلو انداختن آموزش های آکادمیک مانند آموزش حروف الفبا، آموزش زبان انگلیسی و … که بیشتر وظیفه سیستم آموزشی است می توانند ذهن آگاهی کودکان را تقویت کنند یا آن ها را در مسیر رشد و تعالی قرار دهند. بر اساس همین تفکر تبلیغات متعددی نیز به وجود آمده است. اما آیا تزریق آموزش های آکادمیک در سنین کودکی می تواند فایده ای داشته باشد؟ از طرف دیگر زمانی که کودک می تواند از سن 7 سالگی به بعد این آموزش ها را بگذراند و به صورت آکادمیک تر تحت این آموزش ها قرار بگیرد چه لزومی دارد که ذهن کودک را زودتر درگیر این مسائل بکنیم؟
شما تصور کنید که قرار یک سال دیگر در کلاس آموزشی یک نرم افزار شرکت کنید و این حضور شما اجباری خواهد بود. حال اگر شما بخواهید امسال و به صورت انفرادی سراغ آموزش این نرم افزار بروید آیا فایده ای برای شما دارد؟ عملا شما زمان کنونی خودتان را صرف چیزی می کنید که قرار است در آینده نیز برای آن زمان صرف کنید. پس این یک بازی باخت – باخت است.

 

پرورش خلاقیت کودکان

ساختار ذهن کودکان را بشناسید

تا اینجا به سادگی و با استفاده از یک استدلال مشخص متوجه شدیم که جلو انداختن آموزش های آکادمیک مانند آموزش الفبا و … نه تنها در جهت تقویت ذهن کودکان کارایی ندارد بلکه یک نوع وقت تلف کنی نیز محسوب می شود و شاید در ادامه کودک را نسبت به آموزش های آکادمیک بدبین کند.
اما سوال اینجاست که در جهت رشد ذهن کودکان باید چه کار کنیم؟ همانطور که گفتیم عمده رشد ذهن کودک و انسان در سنین قبل از 7 سال رخ می دهد. برای پاسخ به این سوال بسیار مهم باید ابتدا ساختار ذهن انسان را به خوبی بشناسیم.
شما اگر یک نوزاد تازه متولد شده انسان را در کنار یک کره اسب یا حیوان تازه متولد شده دیگری مقایسه کنید به نتایج جالب توجهی می رسید. نوزاد انسان در ابتدا هیچ عکس العملی نمی تواند از خود نشان دهد، او حتی قادر به نشستن، ایستادن یا دویدن نیست. هیچ سیستم دفاعی در اختیار ندارد و مسلما در صورتی که کسی از او مراقبت نکند قادر نیست کمترین نیاز خود مانند خوردن و … را رفع کند. اما یک کره اسب از همان لحظه تولد می تواند بایستد، بدود، بخورد و نزدیک به رفتار والد خود اعمال را انجام دهد.

تقویت ذهن

این مقایسه به ما این موضوع را نشان می دهد که انسان موجودی است که کمترین قدرت غریزه در آن حاکم است. ما با توجه به پیشرفت های بشری می توان در کنار گزاره بالا این را نیز اضافه کرد که انسان دارای بیشترین توانایی یادگیری است. بنابراین انسان با کمترین توان غریزی و بیشترین توان یادگیری به دنیا می آید. توان یادگیری انسان از همان لحظه تولد فعال می شود و این دنیای اطراف او است که می تواند هر چیزی را آموزش بدهد.
این موضوع یک نکته پنهان دیگر نیز دارد. ذهن ناخودآگاه انسان بسیار زودتر از ذهن خودآگاه و منطقی فعال می شود. در واقع ذهن منطقی در سنین 7 سال به بعد می تواند مورد استفاده قرار بگیرد این در حالی است که ذهن ناخودآگاه از همان ابتدا در حال یادگیری است.

شروع به تقویت ذهن کودکان

بنابراین تا اینجا دانستیم که انسان با قدرت یادگیری به دنیا می آید و این قدرت تا سنین 7 سال تنها بر دوش قوه ناخودآگاه است. زمانی که شما می خواهید الفبا را زودتر به کودک بیاموزید در واقع تلاش دارید ذهن منطقی او را پرورش بدهید و این درست شبیه به کندن میوه نارس از درخت است.
اما با توجه به این ساختار ذهنی که بیان کردیم چگونه می توان دست به تقویت ذهن کودکان زد؟ مهمترین نکته در این بین این است که باید آموزش در جهت تقویت ذهن ناخودآگاه کودک باشد. پس عملا نباید از کودک بخواهیم که فکر کند! بلکه باید از او بخواهیم که انجام دهد.
بازی های مختلف، کلاس خلاقیت های مخصوص کودکان، خواندن کتاب و شعر، گوش دادن به موسیقی های مختلف و … که همه به عنوان بخشی از دنیای اطراف کودک محسوب می شود می تواند عملا ذهن کودک را درگیر کند. انتخاب درست و هدفمند این اجزا می تواند ذهن کودکان را در مسیر درست آموزشی قرار دهد.

ذهن کودکان

توجه داشته باشید که شما به عنوان والدین کودک یا هر کسی که نقشی در زندگی کودکان دارد باید سعی کنید محیط اطراف کودک هدفمند چیده شود. این بدین معنی نیست که کودک را از دنیای واقعی دور کنید. برخی از پدر و مادرها آنقدر محیط اطراف را ایزوله می کنند که کودک عملا تصوری از دنیای بیرون ندارد و نمی تواند این موضوع را حتی تا آخر عمر درک کند. والدین باید محیط اطراف کودک را به نوعی طراحی کنند که کودک به شکل درستی با مفاهیم مهم دنیا آشنا شود. فرهنگ اصلی و رفتار واقعی فرد در این سنین و متاثر از همین محیط اطراف است. اگر در این زمینه احساس می کنید که به کمک نیاز دارید و یا نمی دانید چگونه باید این محیط اطراف را برای کودک خود ایجاد کنید مجموعه آموزشی با استاد آماده است تا به شما مشاوره ها و راهکارهای لازم را ارائه دهد. همچنین این مجموعه علاوه بر فروش و در اختیار قراردادن محصولات و بازیهای فکری و آموزشی مناسب گروه های سنی مختلف مانند پکیج های آموزش اوریگامی، مهندسی خلاقیت کودکان، رباتیک و … با برگزاری کلاسهای مختلف آموزشی مانند انواع کلاس خلاقیت، کلاس های بازی ، دوره های هوش مالی به صورت آنلاین و زنده محیط مناسبی را برای پرورش ذهن کودکان شما فراهم نموده است.
شما والدین گرامی می توانید جهت ثبت نام در کلاسهای هوش مالی و کلاسهای خلاقیت همه روزه از ساعت 10 لغایت 17 با شماره های 02122860576 – 0991403252 تماس حاصل فرمایید.